Sorulara Dön
2
Sinirbilim & Nörobiyoloji

Beynin ödül merkezini iyi nedenler ile manipüle edebilir miyiz ?

Ders çalışmak, düzenli spor yapmak, dönem sonu ödevi yapmak gibi tatmin hissini anında alamadığımız eyleri daha kolay yapmak için beynin ödül merkezini kandırmanın bir yolu var mıdır?

2
507 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Ödüle merkezinin kabaca çalışma sistematiği şöyle

Dopamin üretimine neden olan uyaranı alır, sonrasında daha çok uyarana ihtiyaç duyar, bu şekilde devam eder.

Biz insanlık olarak henüz hedonik seviyede yaşadığımız için, ödül merkezini olması gerektiği gibi değil, HAZ üzerinden kullanarak bağımlılık ve kısır döngülere mahkum yaşıyoruz.

Temelde bu mekanizma, GELİŞMEK için vardır ve her yeni öğrenilen bilgide üretilen dopamin, daha fazla bilginin alımı için gereksinime neden olur. Ancak para kazanma merkezli bir yaşamda *gelişme* nin anlamsızlığı, bu mekanizmayı yanlış kullanmayı neredeyse zorunlu kılmakta.

Karnı doyup üreyebilen bir bireyin *yeterlilik* hissine ulaşması, beyin için kabul edilemez bir durum. Bu, hayvan seviyesinde yaşam. Bu dip yaşam seviyesini geçemeyen bireylerin bağımlılıkların tutsağı olması son derece normal. Ve bunu söylerken başkalarından bahsetmiyorum. Bu yazıyı yazan ve okuyanlardan bahsediyorum. BİZden.

Yaşam için, yaşamın kendisinden daha değerli bir hedef edinerek, yaşamı bu hedefe varmada ARAÇ haline getirmeden, ödül merkezini olması gerektiği şekilde kullanmak hayal olacak. Bu nedenle içinde bulunduğumuz şartlar - sistem neyi gerektirirse gerektirsin, BEN gelişmek ve hedefimi gerçekleştirecek hale gelmekle yükümlüyüm. İşte ödül merkezi, buna hizmet eden bir araç. Benim onu tatmin etmek için hizmetçisi olduğum bir şey değil. Yani OLMAMALI.

558 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Https://Dergipark.org.tr/Tr/Download/Article-File/296390. (06 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 06 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Bağırsak bakterilerinin, beynimizi manipüle edip daha yağlı, daha karbonhidrat içeren vb. Besinleri yememizi sağladığı bugünlerde konuşulan bir konu. Örneğin; yağ seven bağırsak bakterisi, beynimize daha fazla yağlı yememiz üzerine gönderiler göndermekte ve bizi daha yağlı yemeye yöneltmektedir. Belli parazitlerin de hayvanlar aleminde, karıncalar, beyine belirli manipülasyonlar yaptığı bilinmektedir. Belki bu süreçleri biz kendi çıkarımız için kullanabilir.

464 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et