Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Beynin gecikmesi nedir?

403 görüntülenme
Beynin gecikmesi nedir?
Beynin gecikmesi nedir?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Talha K.
Talha K.
8K UP
Astronomi,Kimya,Fizik ile ilgilenen birisiyim.

Bu konuda kaynak bulamadım fakat Benjamin Libet'in bu konuyla en alakalı olan başka bir projesi var.[1] Tüm zihinsel olayların bilinçsiz başladığını gösteriyor ve duyu farkındalığın 0,5 saniyeye kadar geciktiğini gözlemliyoruz bu deneysel testte.

Kaynaklar

 1. Science Direct. Bilinçsizlik. Alındığı Tarih: 27 Ağustos 2022. Alındığı Yer: Science Direct | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Bilge Su Öney
Bilimsel bilgileri araştırıp öğrenmeye çalışıyorum

Google scholar gibi bilimsel arama motorlarında yaptığım araştırmaya göre "beyin gecikmesi" diye bir olay bulamadım. Olmayan bir bilgi için de cevap yazamayız. İsterseniz kendiniz de araştıra bilirsiniz ama olmadığı kendiniz de görüceksiniz.[1]

Kaynaklar

 1. scholar.google.com. Google Scholar. Alındığı Tarih: 8 Ağustos 2022. Alındığı Yer: scholar.google.com | Arşiv Bağlantısı
10
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Hyyperr X0
Hyyperr X0
18K UP
fizik, kuantum fiziği, kimya ve matematikle yakından ilgileniyorum

Beyin gecikmesi, beynin olgunlaşmasında bir gecikme ile karakterize nörolojik bir durumdur. Bu, düşünme, öğrenme ve davranışta zorluklara yol açabilir. Beyin gecikmesine genetik faktörler, hamilelikteki problemler veya yenidoğan dönemindeki problemler neden olabilir. Beyin gecikmesi tedavisi, durumun nedenine ve ciddiyetine bağlıdır.[1] [1]

Kaynaklar

 1. J. M. Engel, et al. (2003). Pain In Persons With Cerebral Palsy: Extension And Cross Validation1. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation, sf: 1125-1128. doi: 10.1016/S0003-9993(03)00263-6. | Arşiv Bağlantısı
 2. K. Joseph, et al. (1999). Interaction Of Factor Xii And High Molecular Weight Kininogen With Cytokeratin 1 And Gc1Qr Of Vascular Endothelial Cells And With Aggregated Aβ Protein Of Alzheimer's Disease. Immunopharmacology, sf: 203-210. doi: 10.1016/S0162-3109(99)00136-8. | Arşiv Bağlantısı
 3. L. Weitbrecht, et al. (2021). Cd4+ T Cells Promote Delayed B Cell Responses In The Ischemic Brain After Experimental Stroke. Brain, Behavior, and Immunity, sf: 601-614. doi: 10.1016/j.bbi.2020.09.029. | Arşiv Bağlantısı
 4. C. E. Stafstrom, et al. (1980). Spontaneous Neural Activity In Fetal Brain Reaggregate Cultures. Neuroscience, sf: 1681-1689. doi: 10.1016/0306-4522(80)90087-1. | Arşiv Bağlantısı
 5. K. K. Sreenivasan, et al. (2019). The What, Where And How Of Delay Activity. Nature Reviews Neuroscience, sf: 466-481. doi: 10.1038/s41583-019-0176-7. | Arşiv Bağlantısı
 6. Y. Wang, et al. (2021). Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder Is Characterized By A Delay In Subcortical Maturation. Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, sf: 110044. doi: 10.1016/j.pnpbp.2020.110044. | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close