Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
-3
Puan Ver

Belirli atomlar birbiri ile birleşik belirli bileşikler oluşturuyorlar. Peki bunu nasıl yapıyorlar?

Nasıl yapıyordan kastım belli kurallar dahilinde olduğunu biliyorum fakat cansız bir varlık olmalarına rağmen ilimleri,kudretleri olmamalarına rağmen nasıl bunu yapıyorlar? Bu sorun atomlara bunu yaptıran biri olduğunu göstermez mi?

2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

"Bilinçsiz atomların yapıları nasıl inşa ettiği" ile "Doğa yasalarının nereden geldiği" konularının farklı tartışmalar olduğunu görmek şart. İlki açıklandığında, ikincisine sığınıyorsanız, "Hedefi Kaydırma Safsatası" denen bir mantık hatasına düşüyorsunuz. Bu iki soru birbirinden ayrı konular. Biri, Evren içinde var olanları ilgilendiren bir konu; ikincisi ise Evren'in var oluşu sırasında olanları ilgilendiren bir konu. Doğa yasalarının neden bu şekilde olduğu ise halen araştırılmaktadır. Evren'in nasıl var olduğuna dair astrofizik ve kuantum mekaniği bilgilerimiz arttıkça, bu soruları da daha kolay yanıtlandıracağız. O zamana kadar tek söyleyebileceğimiz şey "Bilmiyoruz; siz de bilmiyorsunuz."

Evren'in temel dokusu, belirli fiziksel olayları dikte ediyor. Bunlar kimya yasalarını, onlar da biyoloji yasalarını doğuruyor. Eğer Evren'in başlangıcının nasıl olduğunu anlarsak, yasaların da neden ve nasıl bu şekilde olduğunu anlayacağız. O zamana kadar geçerli ve bilimsel tek cevap var. Bilmiyoruz.

Felsefi olarak ister bu doğa yasalarının Tanrı koyduğunu (yani büyük patlamayı Tanrı'nın yaptığını) söylersiniz ister de büyük patlamadan önce maddenin başka bir form olduğunu ve bu doğa yasalarının kendiliğinden oluştuğunu söylersiniz. Size kalmış ama bu felsefi bir durum.

https://youtu.be/PT6fLkB_rQ0?t=224 Videonun bu kısmına bakmanızı öneririm.

Ayrıca buna benzer bir soruyu daha önce yanıtlamıştım: https://evrimagaci.org/a/5684

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Fizik kanunları evrenin tümünü kapsar. Bu kanunların hepsinin temelde matematiksel ve deneysel birer nedeni vardır. Maddelerin birbirleriyle etkileşime girip farklı madde gruplarını oluşturmaları bu fiziksel yasalara dayanır. Bileşikler moleküllerin birbiriyle bağlanmasıyla, moleküller ise atom bağları ile meydana gelir. Bu tamamen neden sonuç ilişkisine dayalı bir süreçtir. Örneğin sorunu şu şekilde de sorabilirdik, hücre bir ''bilinci'' olmadığı halde nasıl yaşamsal faaliyetlerine devam edebilmektedir? Hücre bilinç sahibi değildir fakat belirli kurallar çerçevesinde görevi karmaşık olsa da gerçekleşir. Bu bir topu yere atmak gibidir. Top yere düşeceğini bilmez, kütle çekimi sayesinde düşer. Kütle çekimini oluşturan kuvvetin enerjisi ise atom altı parçacıkların birbirleriyle olan ilişkisine dayanır. Kısaca nedenleri sorgulamaya geçtiğinde hep en başa geleceksin, bu büyük patlama olacak. Tekillik öncesi veya fizik kanunlarının bir yaratıcı etkisiyle oluşup oluşmadığı sadece senin inancınla alakalı bir mevzudur. Sadece şu bir gerçektir ki fizik yasalarının mutlaka birinin elinden çıkma olması gerekmez fakat böyle olmadığının da bilimsel bir delili yoktur.

108 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren sadece düşündüğümüzden garip değil; aynı zamanda düşünebileceğimizden de garip...”
Werner Heisenberg