Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Bedenimizde bu kadar çok 2 olmasının sebebi nedir?

Bedenimizde bakıldığında birçok organ veya uzuvdan simetrik olmak suretiyle ikişer adet olduğu görülür. İki gözümüz, iki kolumuz, iki bacağımız vardır. Hatta bir adet bulunan organlarımızın da çoğu iki lobludur. Akciğerler, testisler, beyin... gibi. Evrimde bunun bir açıklaması var mıdır? Teşekkür ediyorum şimdiden

2
408 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Urbilateria kladındaki iki taraflı simetriye sahip olamayan atalardan köken alan ve Ediakaran döneminde evrimleşen Bilateria kladı (Bulunan en eski Bilateria fosili 555 milyon yıl önceye aittir.) bilateral simetriye sahip olan bizlerin atasıdır. Sahip olduğumuz organlarımızın iki taraflı oluşunun kökeni, 300 milyon yıldan daha uzun bir süre önce bilateral simetrik denizel atalarımızda evrimleşmeye başlamasıdır.

Örnek olarak; akciğerler 310 milyon yıl önce simetrik sisteme sahip canlılarda evrimleşmeye başladı, cinsel organlar 400 milyon yıldan uzun bir süre önce evrimleşti. Bilateria kladı canlılarında sefalizsasyonla sinir sistemi merkezi bir bölgeye toplama özelliğine sahipti ve bilateral göz yapısı da bu şekilde olan sinir sisteminde oluşmaya başladı. Bu örnekler gibi pek çok yapımızın simetrik oluşunun sebebi Bilateria'ya ait hayvanlar oluşumuzdur.

226 görüntülenme
7
Paylaş
7

Kaynaklar

Öncelikle, simetrik bir düzen kurmak her zaman daha kolaydır. Ayrıca bu organların ikili bulunması sayesinde birine bir şey olduğunda diğeri aynı işlevi yerine getirebilir. Ancak şimdiki soru da, peki ama neden 3 değil de 2, olacaktır:

İkişer tane olmalarının nedeni verimlilik ve doğal seçilimle ilgilidir. Hemen uyduralım: Ancak uydurmadan önce de uyaralım

!!! Aşağıda vereceğim örnek anlaşılabilir olması açısından gelişmiş bir canlı olan insandan örnek vermektedir. Ancak evrimsel gerçekler göz önüne alındığında bu sürecin aşağıdaki gibi yaşanmadığı, bu tür organların insan evrimleşmeden çok daha uzun yıllar önce ortaya çıktığı ve zamanla insanı oluşturduğu ve asıl olayın insan örneğinden çok daha uzun yıllar önce ilgili atada gerçekleştiği ancak bu atada verilecek örnek yeterince anlaşılır olmayacağı için insandan örnek verildiği bilinmelidir. !!!

Doğada üç kolu olan, iki kolu olan ve tek kolu olan üç ayrı insan düşünelim. Başlarına öyle bir şey gelsin ki kollarından birisi kopsun. Geriye sırasıyla; 2, 1 ve 0 kollu bireyler kalacaktır.

Sıfır kollu yani hiç kolu olmayan birey koluyla yapması gereken işleri yapamayacak ve doğada dezavantajlı duruma düşecektir.

Tek kollu olan insan işleri eskisi gibi yapamayacak, büyük oranda kısıtlanacaktır. Ancak hiç kolu olmayana göre daha avantajlı olacaktır.

Bir kolu koptuğunda geriye iki kolu kalan canlıyı düşünelim. Eğer hiç kolu kopmazsa 3 ayrı kolu olacak ve diğerlerine göre daha çok enerji harcayacaktır. Doğada 3 kollu olmanın sağlayacağı avantaj ise daha düşüktür. Bunu demenin nedeni 3 kollu insanların bugün olmaması. Avantajın daha az olmasının nedeni ise harcanan enerjiye karşılık yapılan işte oluşan verimlilik. Demek ki bu verimlilik 2 kolda en optimum düzeydeymiş ki iki kollu olanlar yaşayıp diğerleri yaşama tutunamamışlardır.

Yukarda kabaca ve yanlış anlaşılabilecek biçimde anlattığım durum bir biyoloji uzmanı veya benden daha bilgili kişilerce açılabilir ve daha doğru bilgilerle donatılabilir. Benim burada anlattığımı soru sahibi de biliyor olabilir. Ancak internette çok uzun yıllar yer bulacak olan bu soruya daha temel bilgiye sahip bir kişinin bile gelme olasılığına karşı bu yazıyı yayınlıyorum. Teşekkür ederim.

1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et