Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Bebeklerde çift dil eğitimi doğru bir yöntem mi?

Bebeklerde çift dil eğitimi yani anne karnından başlayıp doğdukları andan itibaren iki farklı dil konuşulan ortamda büyüyen bebeklerin çift dili öğrenebilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz ? Bu gerçekten işe yarar bir yöntem mi ve yapılmalı mı ?
195 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Galaktik Maymun
Girişimcilik

Kardeşim ve ben. Polilingustiğiz. Yani birden fazla dil ile doğduk.

Ben 6 yaşımda hala Türkçe bilmediğim için okula gitmedim. 7 yaşımda başladım. Türkçeyi sonradan öğrendim. Sonra 11 yaşında bu sefer ingilizce öğrenmeye başladım. Şuanda Kürtçe, Türkçe ve İngilizceyi oldukça akıcı konuşuyorum ve Almanca öğreniyorum.

Kardeşim ise 6 yaşında bile her iki dili de konuşamıyordu. Ama sonra tüm bunları aştı ve o da şuanda üç dili rahatlıkla konuşabiliyor. Üstelik daha 8. Sınıfa gidiyor ve japonca öğreniyor.

Tüm Reklamları Kapat

İngilizce bilmekten kastım sınavlardan 90 almak değil. Bildiğiniz akıcı bir şekilde ingilizce konuşmaktır. Türkçe konuşur gibi.

Ayrıca kuzenlerim arasında doğuştan arapça, Kürtçe, Türkçe, ingilizce ve Almancayı anadili gibi konuşanlar var. Mirdem kuzenim almanyada yaşıyor ve beş dil biliyor. Kendisi lise 1e gidiyor.

Güneydoğu Anadolu da polilingustiklik son derece yaygın. En az dil bilen bile 2 dil biliyor.

Bazı çocuklar dil öğrenmede sorun çekebilirler. (Ancak bir kişinin dil sorunu varsa anadilinde de bu belli olur)

Bazı sözde "bilim adamları" iki anadili eğitim pedogojiye uygun olmadığını söylediğinde bu yüzden "la havle" çekiyoruz.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close