Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Enes Zxs
Enes Zxs
42K UP
Üye
1

Bazı bitkilerin neden savunması yok?

Mesela Böcek Yiyen bitkilerin bir savunması var ama bizim yediğimiz bitkilerin domates (tüylü) biber (acı) ot dersek mesela semiz otu bunun ne gibi bir savunması var? Cevaplar için teşekkürler Kaynak eklenmesi güzel olur
323 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emre Ayhan
Emre Ayhan
13K UP
Ziraat mühendisi - öğrenci

Her bitki bir savunma mekanizmasına sahip olmak zorunda mı bunun hakkında bir bilgim yok. Ama bu yapılar sadece bir savunma aracı olarak görülmemeli. Domatesin tüyü suyun yapraktan akıp gitmesini, güneş ışığının gölgelenmesini vb. sağlar. Her biber acı değil ama biberin acılığının kuşların sindirim sistemi üzerine etkisi var. bugün yediğimiz bitkilerin çoğu ziraatçılar tarafından ıslah edilmiş, yani insan isteklerine göre evcilleştirilmiş kültür türleri. Tıpkı evcil hayvanlar gibi vahşi doğada rekabet etmeleri zor. Semizotunun da isminden de anlaşılacağı gibi bir özelliği var, hemen hemen yerde kendiliğinden bitebiliyor. Belki de onun savunma mekanizması budur.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Koray Yılmaz
Ziraat Mühendisi

Milyonlarca yıllık evrimin sonucunda bitkiler her koşulda var olabilecek inanılmaz savunma mekanizmalarını elbette geliştirdi. Ama bu soruya doğrudan cevap vermek pek mantıklı olmaz, bir cevapta olmaz. Bitkilerin mantığını ve zekasını anlamaya çalışmak gerekir.

Bitkiler çok kompleks yapılardır, karar alma yetenekleri vardır. Her bitkinin kendine özel olan hastalık etmenine karşı bir savunma sistemi vardır. Örneğin fungal ve bakteriyel hastalıklara karşı güçlü bağışıklık sistemleri bulunur. Örneğin Fitoaleksinler buna bir örnektir. Semizotu da buna dahil. Ancak virüsler için bitkilerde biz insanlar gibi bir savunma mekanizması geliştirebilmiş değil, bitkilerde herhangi bir viral hastalığı yenebilecek pestisitimiz de bulunmuyor. Eğer bir bitkide virüse rastlarsak günümüz tarımında kesiyor, yakıyor ve atıyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Bitkilerin zararlılara karşı da çeşitli savunma silahları bulunmaktadır. Ama günümüzde bir biberin acı olması, sadece savunma mekanizmasıyla alakalı değildir. Bunu daha çok insanlık için yapıyor. Birazdan buna değineceğim. Bitkilerin böceklere karşı olan savunma mekanizmaları arasında örneğin SOS sinyalleri bulunur. Bu sinyaller bitkilerin bir tehdit anında diğer üyelere haber vermek için kullanır. Bu haberi alan diğer bitkiler zararlı böceğin türüne göre onların sindirim sistemine zarar verecek kimyasallar üretmeye başlar ve aynı zamanda zararlı böceğin doğal düşmanlarını da oraya toplayacak kimyasallar yayar. Tabii böceklerde bu noktada seçilim baskısına maruz kalarak detoksifikasyon denilen bir olayı geliştirirler. Böceklerin de elleri armut topluyor değil ya var bir numaraları. Kısaca ekolojik denge bu şekilde devam eder.

Yine semiz otu, buğday, elma gibi kültür bitkilerine gelecek olursak, bunların her başı sıkıştığında imdatlarına zaten biz yetişiyoruz. Sularını veriyoruz, zararlılardan ve hastalıklardan koruyoruz, makro ve mikro besin elementlerini veriyoruz, onları stres faktörlerine karşı koruyor, döllerini gelecek yıl için garanti altına alıyoruz. Onlarda karşılığında bizleri biraz biraz ödüllendiriyor. Bazı bitkiler bu konuda tamamen acımasız, arıları nektarla kandırıp, nektarı vermeden polenleyip gönderen orkideler var. Konumuza dönecek olursak, baktığımız kültür bitkilerinin bir ton hastalığı ve zararlısı zaten oluyor ancak ekonomik zarar eşiği dediğimiz bir kavram var. Zararlı veya hastalık ekonomik zarara neden olacak kayba neden olmuyorsa herhangi bir mücadele yöntemine girişmiyoruz. Kültür bitkilerimiz başlarının çaresine bu kadar bakabiliyor.

Biberlerin acı olma nedeni, biz istediğimiz için acılıklarını git gide artırmasıyla alakalı. Bu yukarıda anlattığım olayla ve bitki ıslahıyla alakalı. Acı biberlere insanların talebi arttığı için onlarda git gide daha acılaşıyor.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close