Sorulara Dön
2
Varsayımsal & Hipotetik

Başka bir gezegende evrim nasıl devam edecek?

Diyelim ki biz ya da bizden sonraki nesillerden biri başka bir gezegene taşınmayı gerçekten başardı? Yanımızda hayvan götürcez mi nuh'un gemisi gibi? Götürürsek onlar oradaki ortama adapte olurken farklı türler ortaya çıkmaz mı? Yoksa orda evrim yeniden başlayıp türlerin doğuşunu ve çoğalışını mı izlicez?

4
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Merhaba Ceren,

Biz ve beraberimizde götürdüğümüz diğer canlılar da başka herhangi bir gezegende evrimin temeli olan "çevresine uyum sağlayan hayatta kalır" mottosu ile evrimleşmeye devam edeceğiz. Demek istediğim şey şu: mesela taşındığımız gezegen çok sıcak bir gezegen olsun, doğal olarak dünyadan oraya götürdüğümüz canlıların sıcakta yaşayamayacak olanları ölecek ve o gezegendeki soyları tükenecek. Sadece sıcaklık da değil, Dünya'da evrimin hangi mekanizmaları işliyor ise orada da aynen devam edecek. Bu söylediklerim insanların beraberinde başka canlıları da götürmesi varsayımına dayanıyor. Fakat oldu ki -ki bu çok yüksek bir ihtimal- hiçbir canlı türünü beraberimizde götürmedik, o zaman başka türlerin oluşması zaman alır yalnızca, farklı türlerin oluşumunu yani türleşmeyi yine gözlemleriz. Bunu daha iyi anlamak için buraya tıklayarak Evrim Ağacı'nın türleşme ile ilgili, buraya tıklayarak da Evrim mekanizmaları ile ilgili yazı dizilerini okuyabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

314 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Bu soruyu görünce düşündüm ve cevabım;

Eğer canlılar gideceğimiz gezegene uyumlu değilse genlerinde değişim yaparak bilgisayar algoritmaları sayesinde olası sonuçları deneyerek ve görerek en uygun dizilimi seçerek hayvanları oraya taşıyabiliriz.Yani demek istediğim,kendi evrimimizi kendimiz yaratabiliriz.Bugünkü teknoloji ve bilim bunu sağlayabilir mi bilmesem bile,başka bir gezegende kolonileşeceğimiz/göçeceğimiz zamanda bu düzeye erişmiş olacağımızı düşünüyorum.

Nakliyesi maliyetli olacağı için dünyadaki hayvanlardan alacağımız yumurtaları dölleyerek taşıma maliyetini en aza indirebiliriz. Böylelikle koca koca hayvanlar taşımak yerine bir miktar döllenmiş yumurta belki de biraz sperm taşımış oluruz.Bu yumurtaların gelişmeleri için gereken yapay ortamı kolonimizde sağlayarak üremeyi başlatabiliriz.

Not:Bilimsel bilgiden ziyade şahsi görüş içerir.Bilimsel dayanağı varsa dahi bilmiyorum.

3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Bu güzel bir tartışma konusu, mesela Mars gezegenine okyanus oluşturacak kadar su götürebildiğimizi ama büyük deniz canlılarını götüremediğimizi düşünürsek bence canlı yaşam kalmaz. Sadece bitki yiyen balıklar ve bitkiler olursa bitkiler bitince balıklar da ölür. Balık yiyecek balıklar da olmalı fakat onun dengesini doğadan iyi ayarlayamayız büyük ihtimalle. Sadece okyanus ve bakteriler olsa dünyadaki gibi mi evrimleşirler yoksa bambaşka canlı türleri mi görürüz? Soruya diğer arkadaşlar cevap vermişler ben kendi düşüncemi yazdım.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Dünyadaki evrim mekanizması en genel tabirle uyumlu olanın hayatta kalması şeklindedir. Herhangi başka bir gezegende de o gezegenin koşullarına uyum sağlayanlar benzer bir mekanizma ile evrimleşebilirler. Elbette ki karbon tabanlı hayat için konuşuyorum. Eğer mevzu bahis başka gezegende silikon tabanlı veya daha farklı bir hayat var olursa (veya hâli hazırda varsa) evrim mekanizması aşina olduğumuz mekanizmaya göre bazı farklılıklar gösterebilir.

Yanımızda hayvan götürme konusunda da şahsi kanaatlerimi paylaşabilirim. Eğer bir gezegende kolonileşmeye karar verilirse insanın anatomik yapısının gezegene en az %90 uyumlu olması beklenir. İnsanın uyumlu olduğu bir gezegenin atmosferine muhtemelen dünyadaki yaşamın büyük çoğunluğu uyum sağlayabilir. Eğer hedef gezegende hayat yoksa veya yalnızca bakteriyel faaliyetle sınırlı bir hayat bulunuyorsa tabiri caizse birdenbire hayatla tanışan bu gezegende besin zinciri koloniciler tarafından belirlenecektir. Dünyadaki her hayvan türünden birer ikişer örnek toplayıp oraya gitmek hem gereksiz masraf hem de gereksiz kalabalığa sebebiyet vereceğinden muhtemelen o gün geldiğinde yanımızda götüreceğimiz hayvan türlerini belirler ve gidip hayatı belli bir seviyeye taşıdıktan sonra nakliyatı gerçekleştiririz.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın