Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Başarı Notu (sınav notu) Öğrencinin Öğrenmesine Katkısı Vardır Konusunu Münazarada Savunuyorum, Karşı Takıma Nasıl Bir Soru Sormalıyımki Susup Kalsın?

2,594 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
238K UP
Krononot⁸

Münazara, karşılıklı fikir alışverişi yoluyla, yeni bilgilere ulaşma, kendi gibi düşünmeyeni anlama, farklı düşüncelere hakim olma, farklı açılardan sorgulama yapabilmeyi sağlar. Bizim gibi düşünmeyen kişileri susturma, zora sokma amaçlı değildir aslında. Kültürümüz kutuplaşmış ve taraflaşmış bir yapıda olduğu için, YENMEK- ÜSTÜN GELMEK-ACİZ BIRAKMAK gibi ilkel yaklaşımlar önemsenebiliyor malesef. Özellikle konunun belli bir noktasında hatalı olduğunu, ya da eksik bilgiye sahip olduğunu vs anlayan kişinin, bunu kabul ederek kendini düzeltmesi, doğru bilgiyi kavraması yerine, hatalı konuda ısrar edebiliyor olması, tartışma, bilgi alışverişi konseptine olan uzaklığın birer sonucu olmakta.

Konuya hakimiyet, farklı yönleriyle konuyu derinlemesine anlamış olmak da yine en temel gereklilik. Muhatabı alt etmek için değil de, EMİN OLDUĞUMUZ, kavradığımız bilgiyi aktarıyor olmak, egolarla karşılaşmaya engel olur, kişisel engellere takılmadan kendimizi ifade edebilmiş oluruz. Bu şekilde sorulacak sorular, konunun herkes tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca bilginin bir kişi tarafından belli bir puanla değerlendirilmesi, temelde yargılama mekanizması gibi bir sistematiktir. Kişinin bilgisiyle olan etkileşimi, onunla yapabilecekleri değil, ne kadarını ezberleyebildiğini, KİŞİSEL BİR YÖNTEMLE belirler. İnsanın objektif olamaması üzeriden konuya baktığımızda, suistimal, ayrımcılık gibi yaklaşımlara kapı açtığını gözden kaçıramamayız.

Kişinin bilgiyle yaptıklarından değil, aldığı not ile motive olması sayesinde zihinsel gelişimini sağladığımızı düşünmek, o kişiye haksızlık olacaktır. Güncel eğitim sistemleri çoktan uzaklaşmakta bu tarz sınır çizen yöntemlerden.

Objektif olmayı başarma çabası, bütün haklılıklardan önemlidir.

702 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close