Puan Ver
0
Puan Ver

Balık ile süt ürünlerinin (özellikle ayran denilir halk arasında ) birlikte tüketilmesi zehirlenmeye yol açar mı?

Yoksa sadece halk arasındaki yaygın yanlışlardan biri mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Pastörize edilmiş sütün içinde kapsüllü ölü bakteriler bulunabilir. Kapsül bakterilerin hücre duvarının dışında bulunan bir tabakadır ve bakteriye vücudun savunma hücrelerine karşı koruma sağlar. Eğer bayat bir balık ürünü tükettiğinizde balıkta ki kapsülsüz bakterilerin bu ölü kapsüllü bakterilerin kapsülüne girip tehlikeli bir hal alabilir. Bunun yanında bozuk balık ile yenilen süt ürünleri midede ki anahtar kilit modelini de bozarak sindirimi engeller bu da zehirlenmeye yol açabilir. 

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Kapsüllü bakteriler Kapsüllü bakteriler hakkında kısa bilgi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer bir başka gezegeni Dünya'ya dönüştürecek gücümüz varsa; o zaman Dünya'yı da eski Dünya haline getirmeye gücümüz var demektir.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder