Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ruth Morse
Üye
1

b12 vitamini aldıktan sonra unutulan anılar geri gelir mi?

b12 eksikliği unutkanlığa sebep olur. peki b12 vitamini kullanmaya başlarsak unuttuğumuz şeyleri tekrar hatırlar mıyız?
458 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cyber Psycho
Cyber Psycho
1,700 UP
Hobi

Sinir sisteminin iyi çalışması sadece B12 vitaminine bağlı değil ama hafıza kaybının en yaygın sebeplerinden biri.(Depresyon, hypothyroidism, delirium,alzheimer, tümor...) Bu konu anlatılması çok karmaşık konulardan biri o yüzden nereden başlamak lazım kestiremiyorum ama öncellikle hatırlamayla başlayalım.

Mesela aklına bir şey geliyor ve onu yapmak için harekete geçiyorsun derken dikkatini bir şey çekiyor ve belki o yapman gereken şeyi günlerce hatırlamıyorsun. Belki de hiç hatırlamıyorsun ya da dakikalar sonra aklına geliyor. Benim bir şeyi hatırlamak için yaptığım taktik, o şey aklıma gelmeden önce ne yaptığımı tek tek hatırlayıp en son o fikrin aklımda belirivermesini beklemek çünkü belki de o fikrin gelme sebebi yaptığım şeylerden dolayı aklıma gelmiş olabileceği.

Tüm Reklamları Kapat

Bu taktiğin altında yatan sebepten dolayı çok uzun zaman önce yaşanmış, aklına hiç bir daha uğramamış bir anının; o anıya benzer veya onla ilgili bir şeyi yaşadığın an aklına gelmiş olması. Yani anının tekrar aklında canlanmasıyla hatırlama özelliği, geriye dönmek. Sanki beyninde bir kronolojik cetvel varmışçasına zamanı geriye alıp o anıyı hatırlıyorsun. Eğer bu hislerle ilgili ortak paydadaysak unutulmuş şeylerin tekrar hatırlanabileceği konusunda hemfikirizdir.(Beyinde oluşan geri döndürülemez hasarlar hariç.)

Bazı insanların bebeklik, anne karnındaki duydukları şeyleri bile hatırlayabildiği biliniyor. Bu beyin denen makine öyle bir şey ki kelimeler kifayetsiz kalıyor. Biz, kendimiz, bilinç, yani benliğimiz belki anne karnında duyduğumuz şeyleri hatırlamıyor ama beynimiz o şeyi biliyor olabilir. Hatta biliyor desek bile yanlış olmaz. Biliyor ve bunu sana söylemiyor fakat yine de o şeyin pasif bir şekilde kodlamasını yaptığını düşünüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Beyin evet muazzam ama bi o kadar da sosyal yetenekleri düşük bir arkadaş çünkü bizle hiç iletişim kurmuyor. Hiç senden bir anını silerken veya arkaplanlara atarken izin vesaire istemiyor. Tabii ki bunun sebebi beyinde olan biten her şeyi biliyor olman durumunda bilincinin belki de varolmayacağı veya delireceğin olabilir.

Konuyu çok dağıtmadan şunu söyleyeyim eğer genel itibariyle hatırlamak ve algılamakla ilgili sorun yaşıyorsan aile hekimini ziyaret edebilirsin büyük ihtimalle b12 yazacaktır ama bilemezsin erken teşhis hayat kurtarır. B12'nin algıyı, hatırlamayı iyileştirdiği doğru ama asıl sebep b12 eksikliği mi değil mi bilmen lazım olayı sırf aile hekimine bırakma kan testi yaptır b12 değerine bak. Depresyonda olma ihtimalin de var sonuçta Türkiye'de yaşıyorsan %80 depresyondasındır, depresyonun septomlarına bir göz atabilirsin.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close