Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Aynı siyasi, dini ve felsefi görüşe sahip olmamak, aksi görüşe saygısızlığa zemin hazırlar mı / hazırlamalı mı?

Bir video izledim. Dini bir YouTube kanalı 10 dakika içerisinde Ateizm inancını çürüttüğünü iddia eden (!) 11 yaşında bir çocuğu izleyiciye sunmuş. Dünyada geniş bir insan topluluğunun savunduğu bu inanca yapılan saygısızlık ülkemiz insanları tarafından da yorumlarda destekleniyor. Aynı şey kendilerine yapılsa tepkileri ne olurdu?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Yavuz İlyas
Yavuz İlyas Normal araştıran insan

Bana göre bir çok kesimi aşağılayan, zarar veren (örn. kafir demek ayrıştırmak, kadınların 2. planda tutulması vb.) din ve görüşlere çokta sevgi ile bakmıyorum. Budizm, Tengricilik gibi kimseye zararı olmayan görüş ve dinlere sonsuz saygım ve sevgim var. Soruna gelecek olursak, tüm hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da kabileleşme, aidiyet hissi bulunmakta. bu hisler kendi görüşündekileri diğer görüştekilerden daha çok önemseme, sevme hissi oluşturuyor. karşıt görüştekini ise kötüleme, garipseme gibi davranışlar oluşuyor.

Aynı şey kendi görüşlerine yapılsa haberlere çıkardı ve siyasi kişiler "islamafobi" diyerek prim kasarlardı. Aynı şeyi kendilerinin derslerde meb tarafından "düşen uçakta ateist olmaz vb." ifadeler yaptıklarının farkında bile değiller. Bir ateist bir çocuğa bir şeyler ezberletip konuştursaydı bu kişiler "çocuğa ne dersen kabul eder, çocuğa fikirlerini empoze etmişler" derlerdi.

Bu Reklamı Kapat

Kaynaklar

  1. B. Yurtdaş. Aidiyet Hissi ->. (19 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Dilrbad .
Dilrbad . öğrenci

benim de çok rahatsız olduğum bir konu aslında. böyle bir durumun aslında saygısızlığa zemin hazırlamaması gerekiyor. bu kişiden kişiye değişiyor. ama insanlar ideolojileri ünlüleri kitapları aklına gelebilecek her şeyi sanki kendi kolları bacakları gibi savunma eğilimindeler. herhangi bir şeyin fanı olmanın insanları aptallaştırdığı düşünüyorum. bu benim düşüncem ; allahın bile islamı bu kadar umursadığını sanmıyorum. insanlar onların sevdiği -mesela kitap örneği ile gidelim- kitabı sevmediğinde hatta sadece bilmediğin kafayı yiyor nasıl bilmezsin nasıl sevmezsen dünyadaki en iyi kitap... ben de bunu çok yapardım dizi filmlerde 15-16 yaşlarında. ama fark ettim ki benim de çok güzel olan bilmediğim okumadığım kitaplar izlemediğim diziler var.

din konusu tabi daha farklı insanlar hangi din olursa olsun dindar oldukları zaman gerçekten salt düşünme güçleri kaybediyorlar. ben allaha inanan birisi olarak ya allah yoksa diye bir cümleye başlayıp teoriler üretebiliyorum. allahın olmadığı bir dünya hayal edebiliyorum ki allahın varlığının hiçbir kanıtı yok. ama dindar insanlar asla ama asla allahın olmama durumunu kabul etmiyor. bu biraz dinin yapısıyla yozlaşmasıyla alakalı. çünkü kitaplar dışında bir kaynak yok ve kitabı "okuyanlar" istedikleri gibi çarpıtabiliyor orta çağdaki gibi. bu bir yozlaşmaya sebep oluyor.

Bu Reklamı Kapat

bu yozlaşma da bak benim fikrim nasıl güzel ben ne kadar da mantıklı ve doğruyum demek için yapılabilecek en kolay şeyi yapıyor ve bir çıkar çatışması kuruyorlar. bunu da bilimi karalayarak yapıyorlar. böylece eğer evrime ya evrimi geç bilimsel herhangi bir şeye inanıyorsan din düşmanı oluyorsun. ya hastalık allahtan şifası allahtan diye bir söz var insanlar çaylar kahveler dualarla hastalıklardan kurtulmaya çalışıyor.

ben 19 yaşında bir birey olarak bilime ve allaha aynı anda inanmakta bir sorun görmüyorum. çünkü kuran bir makale değil bir kitap içinde hikayeler olan sana yardımcı olan iyiyi gösteren artık ne dersen bir kitap. bu kitaba uymak uymamak anlamak bunlar sana kalmış. ama bilim bir makale herkesin aynı sonucu çıkardığı açıklayıcı gözlem yapabildiğin bir makale. bu iki şey elma ile aynayı karşılaştırmak gibi. hiçbir ortak özellikleri yok çünkü elma ile aynanın neden ortak özelliği olsun ikisi de bambaşka amaçlara hizmet ediyor. ve elma ile ayna farklı olduğu için neden zıt olmalı ??

Bu Reklamı Kapat

evet çok uzattım sinirlendim yine. ayrıca şunu belirtmek isterim ben belirli bir olgunluğa bilgi birikimine sahip bir insanın herhangi bir konunun fanı olabileceğini düşünmüyorum. eğer belirli bir olgunluğa erişmişsen bir şeyler öğrenmek sana faydalı geliyorsa dindar spor fanatiği siyasi fanatik kitap-film fanatiği olamazsın bunları körü körüne destekleyemezsin. en azından bu ben de böyle işliyor.

son soruna gelecek olursam evet. bu insanlar saygı saygı diye bağırıyor islam saygı sevgi dini diyorlar ama birisi saygısızlık bile değil ya allah böyle böyle demiş kitabında ama ben bunu doğru bulmuyorum dedikleri zaman hemen sinirlenip o kişiye saldırmaya başlıyorlar. ben güneşe aya ineğe aklına gelebilecek her şeye tapan insanlara saygı duyuyorum. ben varlığının sadece sözde "hissetiğimiz" bir varlığa inanıyorum. salt düşündüğümde bunun bana bir zamanlar saçma gelen hayaletlere inanmakla hiç bir farklı olmadığı görüyorum. ama bu insanlar mesela benim lise 3 din öğretmenim gibi insanlar gülerek dalga geçerek hala güneşe tapan insanlar var inanabiliyor musunuz çocuklar ne kadar saçma diyerek diğer insanların hislerini kutsal saydıklarını aşağılıyor. kendilerini aynı şeyi yap dalga geçerek gülerek soruşturma açarlar.

uzun lafın kısası bu biraz insanda bitiyor. ama bu olgunluğa erişmek için çevrenin ailenin arkadaşlarının yukarıdaki örnek gibi olmaması senin bunlardan sıyrılman gerekiyor. çoğu çocuk orta doğu da o kadar korkunç yetiştiriliyor ki... hiç denk geldin mi bilmiyorum ama bazı sayfalar imam hatip gerçekleri diyerek oradaki öğrencilerin anılarını paylaşıyor. başörtü takmayan kapanmayan kadınları onları baştan çıkarmaya çalışan şeytanlar olarak anlatıyorlar ve onlardan uzak durmak için ellerinden gereken her şeyi yapmalarını söylüyorlarmış. bu durum artık ortaokulda başlıyor 10 yaşındaki çocukları gerçekleri böyle sanıyor böyle yetişiyor...

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et