Puan Ver
0
Puan Ver

Aynı hızla ilerlediğimiz bir mermiyi elimizle tutmaya yada ona dokunmaya kalksak ne olurdu?

Sabit hızlarla ilerleyen cisimlerde etkileşimin sonuçları nelerdir? Aynı hzıla giden iki araçtan birinden diğerine atlasam ne olur?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Üçüncü bir gözlemciye göre hareketsiz olan bir mermi ve insan arasında ne etkileşim oluyorsa, aynı üçüncü gözlemciye göre sabit ve eşit hızla ilerleyen bir mermi ve insan arasında da aynı etkileşim olur.

Üçüncü bir gözlemciye göre hareket eden bir araçtan, aynı gözlemciye göre aynı hızla giden ikinci bir araca atlamak, aynı üçüncü gözlemciye göre durağan bir araçtan, aynı gözlemciye göre durağan bir başka araca atlamakla da aynıdır (hava sürtünmesi ihmal edildiğinde).

Favorilerime Ekle
1

Genel ve özel görelilik, gözlemci açısından zamanın değişkenliğini açıklıyor.

Aynı hızda ilerlemekte olan iki ŞEY için, duran iki şeyle aynı etkileşim gerçekleşir.

Belli bir hızda ilerlemekte olan iki araçtan birinde bulunan kişinin, diğerin atlaması, eğer aradaki mesafe çok değilse, hızların aynı olmasından kaynaklı duran araca atlıyormuş etkisi oluşur. Çünkü kişi araçtan ayrıldığında, halen araca ait hızın etkisi devam etmektedir kişi üzerinde. Hızın korunumu ortadan kalkana kadar kişi diğer araca geçmiş olur.

Bir de eşit hızlarla ilerleyen ŞEYler, aslında birbirini durağan zannetmeye meyillidir. Gerçekten durağan olan ŞEYlerin olmadığı bir ortamda, örn uzayda, eşit hızdaki iki ŞEY, birbirini durağan zannedecektir. Hızlardaki minimal bir fark, durumu değiştirir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğru bir ifadenin zıttı yanlış bir ifadedir. Ancak derin bir gerçeğin zıttı, bir diğer derin gerçek olabilir.”
Niels Bohr
Geri Bildirim Gönder