Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver

Avrupalılar amerika'ya gelince neden amerikalılardan avrupalılara hastalıklar geçmedide avrupalılardan amerikalılara çicek vs. Geçti?

Tıp & sağlık dedim ama tarih ve corafyayada girer

3
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
3 Cevap

Jared Diamonda selam olsun!

Çok basit , Amerikan Yerlileri Avrupalılara bulaştıracak yerel hastalıklara sahip değillerdi.

Bahsettiğiniz tarzda iki taraflı bir bulaşma Afrikanın kolonileştirilmesi sırasında yaşandı.

Avrupalılar tropik bölgelerde sıtma hastalığına yakalandılar, bu onlara ciddi kayıplar verdirdi. Onların bu hastalığa karşı hiç dirençleri yoktu.

Lütfen detaylar için 3 bölümlük Tüfek ,Mikrop ve Çelik belgeselini izleyin.

https://youtu.be/wyJROecIw54?t=1437

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kolonizasyon döneminde Amerika ile Avrupa arasındaki bütün değişimlere (ürün, hastalık vs.) Kolomb Mübadelesi (Colombian Exchange) denir. Hastalık bazında bakarsak Avrupa'dan daha fazla gelse de Amerika'dan Avrupa'ya geçen hastalıklar da var, örneğin sifiliz.

Aradaki fark ise Avrupa'nın dış dünya ile ilişkisinin daha fazla olmasından kaynaklanıyor olabilir. Uzak Doğu, Yakın Doğu, Kuzey Afrika ile temasları var, özellikle Avrupa limanları bulaşıcılık açısından önemli yerler. Yerliler ise daha izole yaşadıkları için bulaşıcı hastalık havuzu Avrupalılardan daha dardı.

Teşekkür
Paylaş
0

Yerlilerin çiftlik hayvanları olmadığı için bulaştıracak virüsleri de yoktu. Fakat Avrupalıların yüzyıllardır evcil hayvanları olduğu için virüsleri de vardı... Bu konuyu bırakacağım linkten daha detaylı inceleyebilirsiniz. Fakat belirtmek isterim ki, yıllardır bilinen bazı şeyleri Jared Diamond kendi buluşuymuş gibi anlatmaktadır. Fakat çok açıklayıcı olduğu ve bilim dilinden ziyade halk dilinde yazdığı için çok tutmuştur. Diamon'ın verdiği bilgiler yanlış değildir, rahatlıkla güvenebilirsiniz.

Belgesel dışında kitabı da buraya bırakıyorum, saygılarımla.

Kitap kapağı
Kitap kapağı
Pinterest
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. JARED DIAMOND - Tüfek, Mikrop ve Çelik Üç bölümü de izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlük yalnızca insanların hükümetlerin çekidüzen verdikleri yerlerde bulunur.”
Woodrow Wilson
Geri Bildirim Gönder