Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
6
Puan Ver

Avrupalılar amerika'ya gelince neden amerikalılardan avrupalılara hastalıklar geçmedide avrupalılardan amerikalılara çicek vs. Geçti?

Tıp & sağlık dedim ama tarih ve corafyayada girer

3
1,139 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Yerlilerin çiftlik hayvanları olmadığı için bulaştıracak virüsleri de yoktu. Fakat Avrupalıların yüzyıllardır evcil hayvanları olduğu için virüsleri de vardı... Bu konuyu bırakacağım linkten daha detaylı inceleyebilirsiniz. Fakat belirtmek isterim ki, yıllardır bilinen bazı şeyleri Jared Diamond kendi buluşuymuş gibi anlatmaktadır. Fakat çok açıklayıcı olduğu ve bilim dilinden ziyade halk dilinde yazdığı için çok tutmuştur. Diamon'ın verdiği bilgiler yanlış değildir, rahatlıkla güvenebilirsiniz.

Belgesel dışında kitabı da buraya bırakıyorum, saygılarımla.

Kitap kapağı
Kitap kapağı
Pinterest
751 görüntülenme
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (6)
Paylaş
6

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Jared Diamond - Tüfek, Mikrop Ve Çelik. (08 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 08 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Jared Diamonda selam olsun!

Çok basit , Amerikan Yerlileri Avrupalılara bulaştıracak yerel hastalıklara sahip değillerdi.

Bahsettiğiniz tarzda iki taraflı bir bulaşma Afrikanın kolonileştirilmesi sırasında yaşandı.

Avrupalılar tropik bölgelerde sıtma hastalığına yakalandılar, bu onlara ciddi kayıplar verdirdi. Onların bu hastalığa karşı hiç dirençleri yoktu.

Lütfen detaylar için 3 bölümlük Tüfek ,Mikrop ve Çelik belgeselini izleyin.

https://youtu.be/wyJROecIw54?t=1437

1,232 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kolonizasyon döneminde Amerika ile Avrupa arasındaki bütün değişimlere (ürün, hastalık vs.) Kolomb Mübadelesi (Colombian Exchange) denir. Hastalık bazında bakarsak Avrupa'dan daha fazla gelse de Amerika'dan Avrupa'ya geçen hastalıklar da var, örneğin sifiliz.

Aradaki fark ise Avrupa'nın dış dünya ile ilişkisinin daha fazla olmasından kaynaklanıyor olabilir. Uzak Doğu, Yakın Doğu, Kuzey Afrika ile temasları var, özellikle Avrupa limanları bulaşıcılık açısından önemli yerler. Yerliler ise daha izole yaşadıkları için bulaşıcı hastalık havuzu Avrupalılardan daha dardı.

813 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başarılı bir teknoloji için gerçekler, halkla ilişkilerden önemlidir. Sonuçta gerçekleri kandıramazsınız.”
Richard Feynman