Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
7

Avrupalılar Amerika'ya gelince neden Amerikalılardan Avrupalılara hastalıklar geçmedi de Avrupalılardan Amerikalılara çicek vs. geçti?

2,063 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Kemal Yüksel
Kemal Yüksel
27K UP
Tarih öğrencisi

Yerlilerin çiftlik hayvanları olmadığı için bulaştıracak virüsleri de yoktu. Fakat Avrupalıların yüzyıllardır evcil hayvanları olduğu için virüsleri de vardı... Bu konuyu bırakacağım linkten daha detaylı inceleyebilirsiniz. Fakat belirtmek isterim ki, yıllardır bilinen bazı şeyleri Jared Diamond kendi buluşuymuş gibi anlatmaktadır. Fakat çok açıklayıcı olduğu ve bilim dilinden ziyade halk dilinde yazdığı için çok tutmuştur. Diamon'ın verdiği bilgiler yanlış değildir, rahatlıkla güvenebilirsiniz.

Belgesel dışında kitabı da buraya bırakıyorum, saygılarımla.

Tüm Reklamları Kapat

Kitap kapağı
Kitap kapağı
Pinterest
916 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Jared Diamond - Tüfek, Mikrop Ve Çelik. (8 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ecem @cadıbozmasıı
Doğrucu

Jared Diamonda selam olsun!

Çok basit , Amerikan Yerlileri Avrupalılara bulaştıracak yerel hastalıklara sahip değillerdi.

Tüm Reklamları Kapat

Bahsettiğiniz tarzda iki taraflı bir bulaşma Afrikanın kolonileştirilmesi sırasında yaşandı.

Avrupalılar tropik bölgelerde sıtma hastalığına yakalandılar, bu onlara ciddi kayıplar verdirdi. Onların bu hastalığa karşı hiç dirençleri yoktu.

Tüm Reklamları Kapat

Lütfen detaylar için 3 bölümlük Tüfek ,Mikrop ve Çelik belgeselini izleyin.

https://youtu.be/wyJROecIw54?t=1437

1,375 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Semih Aydemir
Okuyucu

Kolonizasyon döneminde Amerika ile Avrupa arasındaki bütün değişimlere (ürün, hastalık vs.) Kolomb Mübadelesi (Colombian Exchange) denir. Hastalık bazında bakarsak Avrupa'dan daha fazla gelse de Amerika'dan Avrupa'ya geçen hastalıklar da var, örneğin sifiliz.

Aradaki fark ise Avrupa'nın dış dünya ile ilişkisinin daha fazla olmasından kaynaklanıyor olabilir. Uzak Doğu, Yakın Doğu, Kuzey Afrika ile temasları var, özellikle Avrupa limanları bulaşıcılık açısından önemli yerler. Yerliler ise daha izole yaşadıkları için bulaşıcı hastalık havuzu Avrupalılardan daha dardı.

Tüm Reklamları Kapat

945 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
M. özer
M. özer
11K UP
Okuyucu

O zamanda amerika kitasinda yasayanlar hala gecmisten herkesin bagisik oldugu virusleri tasiyordu muhtemelen,teknolojileri geri oldugu icin kitlesel etkilesimleri de azdir,nufus da azdir.ayni zamanda kitalararasi baglanti da yok.avrupada durum her anlamda bunun tam tersi bu sebepten yeni virusler avrupa kitasinda gelismis olup,bu viruslerle hicbir gecmis temasi olmayan amerikan yerilerini hasta etmis olabilir.yerlilerin de virusleri vardir ama iste o eski zamanlara ait oldugundan zaten dunyada herkes bagisiktir.aklima baska birsey gelmiyor.bilimsel olarak farkli extra aciklamalari olabilir arastirmak lazim.bu konuyla ilgili bir iki kitap var evde ama henuz okumadim.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close