Sorulara Dön
0
Kimya

Atmosferin %78 i azot , %21 i oksijen olduğu halde , neden azot degilde oksijen olmadan yaşamayız diyoruz? Azot seviyesi %50 e düşse ne olur?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hayvanlar olarak genel anlamda oksijen tüketecek şekilde evrimleştik ve bu yüzden oksijenin varlığı bu konuda daha önemli görülüyor fakat azotun da yaşamımızdaki yeri hiç de azımsanamayacak kadar büyük. Azotun yokluğu halinde atmosferdeki azot açığını kapatacak bir gaz olması daha gerekirdi. Çünkü azotun yokluğunu oksijen devralsaydı işler hiç de iyi olmazdı. Atmosferde yoğun olarak bulunan oksijen, geçirgenliği sayesinde hücre çekirdeğini saran zara hücum edecek ve DNA'larımıza büyük ölçüde zarar verecekti. Bunun yanı sıra enzimlerin çalışması zorlaşacak ve bu da hasar alacak olan organellerimizin onarımı imkansız kılacaktı. Vücudumuz da hücrelerden meydana geldiği için özellikle akciğer ve beyin gibi temel organlarımız bu değişime adapte olamayacak ve devamında kaçınılmaz son gelecekti.

Bunun çevreye olacak etkisine gelirsek eğer oksijen yakıcı bir madde olarak geçmektedir. Oksijenin atmosferde yoğun olarak bulunduğunu varsaydığımızda bu durum her yerde ani yangınlara sebebiyet verirdi. Şuan hayatımızda büyük bir alan kaplayan elektriğin bile kullanımını imkansız kılardı. Çünkü en ufak bir alev bütün bir alanın tahribine sebep olur ve neredeyse durdurulması yine imkansız yangınlar yaratırdı. Burada azot gazının yüksek olması büyük bir şans olarak görülebilir çünkü azot gazı molekülleri oksijen gazı moleküllerine göre daha kararlıdır. Böylece atmosferde oluşan tepkimelerde yer almazlar. Aynı zamanda bitkilerin yaşamak, büyümek ve üremek için ihtiyaç duyduğu en önemli maddelerden biridir. Bu tabii ki şuan için bulunduğumuz gerçeklik için geçerli. Keza farklı bir şekilde evrimleşmiş olsaydık her şey bambaşka da ilerleyebilirdi.

Bunun yanı sıra solunum zorluğu çeken bazı hastalara ve astronotlara saf oksijen verildiğini, ama bunun kısmi ve düşük basınç altında olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü yüksek basınçta artan basınçla beraber oksijen de buna karşın yoğunlaşır. Bunu bir dalgıç üzerinde örneklendirebiliriz. Derin sulara inildikçe basınç bilindiği gibi artar ve oksijen de basınç etkisiyle yoğun bir hal alır. Dalgıcın tüpündeki hava karışımında normal atmosfer basıncına göre daha yoğun bir şekilde oksijen-azot karışımı girecektir. Böylece emilen oksijen miktarı da artacaktır. Bu yüzden bu gibi durumlarda nadiren de olsa oksijen zehirlenmesi vakaları karşımıza çıkmakta.

Sonda bahsettiğim oksijen zehirlenmesi konusunu soruyla çok alakalı olmadığı için açıklamayacağım ama ilgini çekerse diye kaynaklara bıraktım. Oldukça detaylı açıklamaya çalıştım. Biraz acele oldu bu nedenle yazım hataları varsa kusura bakmayın lütfen. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bilimle kalın.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Editör. Aldığımız Her Nefes. (08 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 08 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Dr. Mahir E. Ocak. Atmosferde Neden Çok Miktarda Azot Var?. (08 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 08 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Muzaffer Özgüleş. Atmosferimizin Tamamı Oksijenden Oluşsaydı Acaba Ne Olurdu?. (08 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 08 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Editör. İnsan Vücudunun Farklı Şekillerde Yüzleşebildiği Tehlike: Oksijen Zehirlenmesi. (08 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 08 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Editör. Oksijen Zehirlenmesi. (08 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 08 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın