Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim Üye
8
Ateşin gölgesi var mı? Yoksa niye yok?
337 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap

Hem evet, hem hayır.

Saf bir şekilde yanan bir ateşin gölgesi olmaz, çünkü "gölge" dediğimiz şey, aksi yöndeki bir ışık kaynağından gelen ışığın bir cisim tarafından kesilmesi sonucunda, o kesintinin yaşanmadığı çevre kısımlara göre daha koyu/karanlık bir bölgenin oluşmasıdır.

Bu nedenle gölgenizin düştüğü tarafa doğru bir fener yakacak olursanız, gölgeniz de zayıflar (eğer diğer ışık kaynağı kadar güçlü bir ışık tutarsanız, tamamen kaybolur).

Bu Reklamı Kapat

Ateş, sıradan bir cisim değildir: Her ne kadar bir rengi olduğu için "katıymış gibi" gelse de, aslında katı değildir, maddenin plazma hâlindedir. Dolayısıyla bir taraftan gelen ışığı diğer tarafa (duvara doğru) olduğu gibi geçirir. (Neredeyse olduğu gibi, buna en sonda geleceğim.)

Ama ateş sadece bu değildir: Aynı zamanda kendisi de zaten bir ışık kaynağıdır. Dolayısıyla kusursuz bir şekilde ayarlanmış dalga boyları dolayısıyla aksi yönden gelen ışığı %100 sönümleyecek olsaydı bile, duvar yönünde kendi ışığını saçacağı için ateş, herhangi bir gölgeye neden olamazdı - çünkü gölge için, onu kesen bir cisim gerekiyor, unutmayın. Dolayısıyla ateşin gölgesi oluşmaz. Bu, şu fotoğrafta görülüyor:

Ancak ateş, çok nadiren tamamen saf bir şekilde yanabilir. Çoğu durumda yanan maddenin ürettiği is ve kül gibi parçalar ateşle birlikte yukarı doğru saçılır. Bunların kendisi ışık kaynağı olmadıkları için ve ateşin içinde ve etrafında bulunmalarından ötürü ateşin duvar yönünde saçtığı ışığı kıstıkları veya kapattıkları için, duvarda ateşin hattını yansıtan hafif bir gölge oluşturabilirler:

Bu Reklamı Kapat

Ayrıca tam bir "gölge" olmasa bile, ateşin olması gerektiği yerde bir şeyler olduğunu görebilirsiniz. Bu, gölgeden ziyade, ateş dediğimiz plazmanın ve bu plazma içindeki gazların kırınım indisinin etraftaki havadan farklı olmasından ötürü, arkadan gelen ışığın yönünü değiştirmesinden kaynaklı olarak oluşan bir bozulmadır. Yukarıdaki fotoğrafta dış hatta bunu da görebiliyoruz.

Aşağıdaki görselde fitilin hemen üzerindeki siyah gölge, tam yanmamış külden kaynaklanıyor. Ateşin izdüşümündeki değişik tonlar ise kırılma indisi farklılığından kaynaklı kırılmadan... Ama görüleceği gibi bunların hiçbiri, mumun gövdesi gibi bir gölge yaratmıyor.

Teoride ışığın gölgesi, kendisinden çok daha parlak bir ışıkla yaratılabilir. Eğer bir mumun üzerine, mumun saçtığından çok daha güçlü bir fener tutarsanız, hafif bir gölge ("kısmî gölge") yaratabilirsiniz - ama bunu görmek çoğu zaman çok zor olacaktır:

640 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
24
  • Raporla
Cevap
Ahmetcan Dalçiçek
Ahmetcan Dalçiçek Fizik ile ilgileniyorum.

Çünkü, ateş başlı başına bir ışık kaynağıdır. gölgenin oluşması için bir cismin içinden ışığın geçmemesi ve etrafından geçmesi gerekir. Ancak zaten ateş kendi etrafına ışık saçar ve bu yüzden de gölgesi olmaz.

3
  • Raporla
Cevap
Smile Somewhat
Smile Somewhat Yks'ye hazırlanıyorum

Ateş etrafına isi ve ışık yayar ki bu nedenle bir enerji kaynağı olarak düşünebiliriz. Eğer ki ateşin önüne opak bir cisim konulursa ve cisimden belli bir uzaklıkta perde bulunursa enerji kaynağından çıkan fotonlar opak cismimizin üst ve alt sınırlarına çarparak o cismin gölgesini oluşturur. Ancak enerji kaynağımızın gölgesi olması mümkün değil (mesela kibrit çöpünü yaktığımızı düşünün kendisi opak bir madde değil ki gölgesi olsun)

1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et