Sorulara Dön
0
Tarih & Coğrafya

Atatürk gerçekten bağımsız bir ülke mi verdi bize?

İlginizi çeksin diye bu şekilde yazdım. Sizce yabancı devletler Sevr’den gerçekten vazgeçtiler mi? Ne de olsa “Anatolia” oldukça önemli bir coğrafya. Sadece ertelemiş olabilirler mi?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evet, Mustafa Kemal Atatürk bize gerçekten tam bağımsız bir ülke verdi. Sevr anlaşması imzalanması rağmen uygulanmamadı. Mustafa Kemal Paşa'nın Anadoluya geçmesiyle düzensiz bir şekilde düşmanla mücadele eden örgütler bir araya toplandı ve bir ordu inşa edildi. Bu inşa edilen orduyla da İtilaf Devletleri yenilgiye uğratıldı. Kurtuluş Mücadelesinin ardından imzalanan Lozan bize tam bağımsızlık verdi. Daha sonra Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Hatayın bize katılması gibi olaylar da bizim lehimize oldu.

Sevr anlaşması bizim bir ölüm fermanımızdı. Sadece sınırlarda değil ekonomik ve kendi içinde bağımsız olup kendi kararlarını verme konusunda da bizim için oldukça kötüydü. Bence bizim Kurtuluş Savaşında savaştığımız tüm ülkeler bizi sevr anlaşmasına döndürmek istiyor. Günümüzde Doğu Akdeniz tartışması da bundan kaynaklanıyor. Şuanda bizim içimizde AB'ye girmek isteyen çok fazla insan var. Sanki Avrupa Birliği bizim iyiliğimi istiyor! Resmi olarak sevr geçersiz bir anlaşma. Ancak NATO ve AB ülkelerinin çoğu Sevr anlaşmasını hatta bizim tamamen Orta Asya'ya tekrar gidip Anadoludan yok olmamızı istiyor.

Prof. Halil İnalcık Hoca bu konuya dikkat çekerek Türkiyenin dünyada yalnız bir ülke olduğunu ve ordumuzun güçlü olmadığı taktirde komşularımız Yunanistan, Bulgaristan, Suriye, İran, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya tarafından anında saldırıya uğrayacağımızı söylemişti. Bu nedenle bizim için ordu çok mühimdir. Türkiyeye karşı şuanda da bir sıkıştırma ve hakkını elinden almaya çalışma politikası güdülüyor ve ne NATO ne Rusya ne Çin ne de AB bizim iyiliğimizi istiyor. Geçmişte savaştığımız ülkeler isr evlerinde olsa tereddütsüz şekilde Sevr anlaşmasını uygularlar.

Kaynak girişinin zorunlu olmasını saçma bulsan da bu konu hakkında kaynak için Halil İnalcık'ın Atatürk ve Demokratik Türkiye kitabını tavsiye edebilirim. Bu kitaptaki son iki makale bu konular la alakalı.

116 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Halil İnalcık. (2021). Atatürk Ve Demokratik Türkiye. Yayınevi: Kronik Kitap'. sf: 230.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et