Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim Üye
0

Astronot kıyafetleri hangi malzemelerden yapılıyor?

1,477 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Ali Ahmet Turunç
Ali Ahmet Turunç sınırsız sonsuz astronomi meraklısı, öğrenci

Özetle;

Naylon, likra (spandeks lifleri) ve sıvı soğutma tüplerinin bir kombinasyonundan yapılmıştır.

Aya ayak basan Buzz Aldrin' in fotoğrafı
Aya ayak basan Buzz Aldrin' in fotoğrafı
Nasa

Soğutma Giysisi

Astronotların giydiği uzay giysisinin ilk parçası, esnek bir likra (spandeks) malzemeden ve su borularından yapılmış özel bir soğutma giysisidir. Baş, eller ve ayaklar hariç tüm vücudu kaplayan bu dar giysiye yaklaşık 300 fit tüp dokunmuştur. Soğutulmuş su, vücut ısısını düzenlemek ve tipik olarak birkaç saat süren uzay yürüyüşü sırasında ekstra ısıyı gidermek için uzay yürüyüşçünün derisinin yakınındaki tüplerden akar. Giysideki havalandırma delikleri teri astronotun vücudundan uzaklaştırır ve uzay giysisi giysisinin içindeki dolaşıma yardımcı olur.

Bu Reklamı Kapat

Sert Üst Gövde

Sert üst gövde hafif ama güçlüdür ve giysinin içini taşınabilir yaşam destek sistemindeki uygun sistemlerle birleştirir. Kolsuz bir gömlek şeklindedir ve kolları kaplayan ve eldivenleri birleştiren kol tertibatına bağlanır.

Eldivenler

Astronotlar, uzay giysisi eldivenleri giyerken nesnelerle çalışabilmeli ve nesneleri kaldırabilmelidir. Eldivenler astronotları uzay ortamından korur ve uzay yürüyüşçülerinin parmaklarını olabildiğince kolay hareket ettirebilmeleri için yapılmıştır. Parmaklar, vücudun uzayda en soğuyan kısmıdır ve uzay giysisi üzerindeki eldivenler, parmakları sıcak tutarken, el becerisinin alet kullanmasına izin vermek için ısıtıcılarla donatılmıştır.

Bu Reklamı Kapat

Alt Gövde

Takım elbisenin alt kısmı uzay elbisesi pantolonu, bot ve bel kısmının alt yarısından oluşuyor. Bel yatağı adı verilen bir parça astronotun hareket etmesine ve dönmesine yardımcı olur. Metal gövde contası, alt gövdeyi sert üst gövdeye bağlar.

Katmanlar

Takım elbisenin esnek kısımları 16 kata kadar malzemeden yapılmıştır. Katmanlar, oksijeni uzay giysisi içinde tutmaktan uzay tozundan korumaya kadar farklı işlevler gerçekleştirir. Astronotun cildine en yakın olan soğutma giysisi ilk üç katmanı oluşturur. Bu giysinin üstünde, vücut için uygun basınç oluşturmak için gazla doldurulmuş ve nefes almak için oksijeni tutan mesane tabakası bulunur. Bir sonraki katman, mesane katmanını astronotun vücudunun etrafında doğru şekilde tutar. Yırtılmaz astar yırtılmaya karşı dayanıklı bir katmandır. Sonraki birkaç katman yalıtımdır ve giysinin içindeki sıcaklığın korunmasına yardımcı olmak için bir termos gibi davranır. Beyaz dış katman, güneş ışığından gelen ısıyı yansıtır ve üç çeşit ipliği karıştıran bir kumaştan yapılmıştır. Tek iplik suya dayanıklılık sağlar, diğeri kurşun geçirmez yelek yapımında kullanılan malzeme ve üçüncü bileşen ise ateşe dayanıklı. Bazı takımlar düz beyazdır ve bazılarında bir uzaylıyı diğerinden ayırt etmeye yardımcı olan çizgiler vardır.

Yaşam destek sistemi

Uzay giysisinin arkasında, giysinin çalışması için gerekli malzemeleri ve ekipmanı barındıran bir sırt çantası var. Bu sırt çantası, astronotların soluduğu ve elbiseye basınç uygulayan oksijeni içerir. Sırt çantasındaki bir regülatör, elbiseyi doğru basınçta tutar. Bir fan, oksijeni giysi içinde dolaştırır ve astronotların soluduğu karbondioksitin giysiden çıkarıldığı yaşam destek sistemi içinde dolaşır. Sırt çantası elbise için elektrik sağlar ve iletişim için iki yönlü bir telsiz içerir. Sırt çantası ayrıca soğutma giysisi için su, suyu soğutmak için bir soğutucu ve soğutulmuş suyu devir daim eden bir pompa içerir.

İletişim Sistemi

Tarihsel olarak, astronotun kaskının altına kulaklık ve mikrofon içeren bir iletişim başlığı takılır. Kapak, uzay giysisindeki radyoya bağlanır ve astronotun diğer mürettebat üyeleri ve görev kontrolü ile konuşmasını sağlar. İletişim başlığına bazen çizgi film karakteri tarafından giyilen havacı başlığına benzemesi nedeniyle Snoopy başlığı denir. Yeni keşif kıyafeti, kaskın içinde astronotun şapka takmasını gerektirmeyen yükseltilmiş bir ses sistemi içeriyor. Entegre iletişim sistemi, kask alanının içine monte edilmiş hoparlörlere ve astronotun sesini otomatik olarak alan birden fazla gömülü sesle etkinleştirilen mikrofona sahiptir.

Kask

Uzay yürüyüşleri için yapılmış uzay giysilerindeki kask, bir basınç balonu görevi görür ve giysinin içindeki basıncı korumak için güçlü plastikten yapılmıştır. Ayrıca astronotlara oksijen sağlayan bir havalandırma sistemine sahiptir. Kasklar ayrıca astronotların burunlarını kaşımak için kullanabilecekleri küçük bir köpük blok içerir. Güneşlik, astronotun güneş gözlüğü gibi çalışan özel bir altın kaplamaya sahiptir. Hareketli güneşlik ve güneşlikler birlikte, astronotu güneşin güçlü ışınlarından korurken yine de net bir görüş alanı sağlar.

Artemis misyonları için giyilecek takımların üzerindeki kask, gezegen cisimlerinin aşındırıcı kirine karşı koruma sağlayan, hızlı değiştirilebilen bir koruyucu vizöre sahip olacak. Bu yeni giysilerin kaskı, uzay yürüyüşçülerinin ayaklarının etrafındaki zemini daha iyi görebilmenizi sağlayan eliptik bir şekle de sahiptir.

799 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Erin Mahoney. (2020). Spacesuit. Nasa, sf: 1. | Arşiv Bağlantısı
  2. Discovery Channel Southeast Asia, et al. Spacesuit | How To Build... Everything. (1 Eylül 2016). Alındığı Tarih: 25 Temmuz 2021. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et