Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Astrofizikçi nasıl olabilirim?

917 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Fatih Özaslan
Fatih Özaslan Hafızım

Astronomiye ilgi duyan gençlerin en sık sorduğu sorulardan biri ‘Nasıl Astrofizikçi olunur?’ Geceleri yıldızlara bakarak geçirdiyseniz, bir sonraki gök olaylarını hevesle beklediyseniz, internette defalarca izlediyseniz, Stephen Hawking, Neil deGrasse Tyson, Michio Kaku vb. profesyonel bir astrofizikçi olmak ister miydiniz?

Astrofizikçi Kimdir? – Astrofizikçi nasıl olun

Bu Reklamı Kapat

Astrofizikçi olmanın yoluna bakmadan önce, önce astrofizikçinin kim olduğunu anlayalım. Bu kelime iki kelimenin birleşimidir: astro + fizikçi. Bu Evrendeki gök cisimlerinin ve diğer fenomenlerin özelliklerini açıklamak için fizik kanunlarını kullanan kişi bir astrofizikçidir. Fizik ve matematik, böyle bir kişi için araçlardır

Yıldızların, galaksilerin, bulutsuların, CMBR’nin, karanlık maddenin, yerçekim dalgalarının vb. Dinamiklerini ve özelliklerini inceleyen bir kişi astrofizikçidir. Evrenin yapısını, oluşumunu ve nihai kaderini daha büyük ölçekte inceleyen kişi bir kozmologdur

Bu Reklamı Kapat

Ne Çalışmalısını

Bu, öğrencilerin bilmesi gereken en önemli şeydir ve çoğu burada hata yapar. Fizik ve matematik, astrofiziğin bel kemiğidir. Yani lisede kimyanın yanı sıra ikisini de seçtiğinizden emin olun. Evet, kimya da astrofizikte önemlidir

Liseden sonra, fizik alanında lisans derecesi almayı hedeflemelisiniz. Lisans düzeyinde astrofiziğin seçilmesi tavsiye edilmez. Bunun nedeni, lisans derecenizde fizik ve matematik okuduğunuzda astrofizik çalışmanın köklerinin gelişmesidir. Mümkün olduğu kadar çok sorunu çözün. Bu 3-4 yıllık seviyede fizik kavramlarınızı güçlendirin. Ayrıca astrofiziği hobi olarak yan yana okumaya başlayın. Daha sonra fiziğin ne kadar önemli olduğunu anlamaya başlayacaksınız. Fizik olmadan astrofizik olm

Fizik Lisansınızı tamamladıktan sonra, Fizik Yüksek Lisansına gidin. Tüm temel fizik kavramlarınızın güçlü olduğundan eminseniz, yüksek lisans derecesinde astrofiziği seçebilirsiniz, ancak çoğu profesyonel bundan kaçınır. Fizik alanında yüksek lisansa gitmenizi tavsiye ediyorlar. Burada, gelecekteki astrofizik arayışınızda kullanılacak ileri fizik konularıyla karşılaşacaksını

Bu noktada astrofizik kitaplarını kendi başınıza okursanız konunun matematiği size bir anlam ifade etmeye başlayacaktır. Fiziksel fenomeni anlamaya başlayacaksınız çünkü bu sadece fizik, uzaya uygulanıyor. Dolayısıyla, bir sonraki adım Fizik veya Astrofizikte Yüksek Lisans olmalıdır.

Stajların ve Çalıştayların Rolü


Lisans ve Yüksek Lisans programlarınızda en önemli şeylerden biri stajlar ve atölyelerdir. Tatillerinizde 1-2 aylık astrofizik araştırma programlarına başvurduğunuzdan emin olun. Birçok enstitü bu tür programlar sunmaktadır. Bunun için de notların iyi olmalı. Bu yüzden notlarınızın önemini küçümsemeyin. Her şey olmayabilirler ama anlamlıdırlar. Teorik ve gözlemsel astronomi alanlarını keşfetmenizi sağlayan astronomi kulüplerine katılmalısınız

Bu Reklamı Kapat


Doktora Astrofizikte

Doktora olmasına rağmen. Herhangi bir alanda araştırma yapmak zorunlu değildir, araştırma kariyerine sahip olmak istiyorsanız en önemli derecedir. Hemen hemen tüm profesyoneller doktora derecesine sahiptir. kendi alanlarında. Doktora programında, kişi kapsamlı bir şekilde araştırmaya maruz kalır. Konunuzla ilgili sorunlar üzerinde çalışırsınız ve araştırma tekniklerini ve araçlarını öğrenirsiniz.


Bu Reklamı Kapat

Sizi en çok heyecanlandıran bir konu seçin ve araştırmanıza rehberiniz altında başlayın. Doktora programındaki en önemli şey. sabırdır. Araştırma yaparken sabırlı olun. Büyük keşifler bir gecede gerçekleşmez.


Çoğu insanın anlayamadığı bir diğer şey de doktora derecesi olmasıdır. sınıf derecesi değildir. Yaptığınız şey için para aldığınız bir iş. Gelecekte akademisyenlere girerseniz, o zaman Doktora’da, aslında hayatınız boyunca yapmanız gereken şeyi yaparsınız – araştırma. Gerçekten harika bir deneyim.


Bu Reklamı Kapat

Astrofizikçi Olmak İçin Ne Çalışmalısınız? – Astrofizikçi nasıl olunur

Şimdi bir başka önemli soru geliyor: Bir astrofizikçi olmak için ne çalışmalısınız? Hevesli Astrofizikçilerin dikkatli olması gereken yer burasıdır. Yani lisede öğrenciler bilim kurgu filmleriyle karşılaşırlar. Zaman yolculuğu, solucan delikleri, beyaz delikler vb. Gibi varsayımsal fiziksel kavramları gösterirler.


Daha sonra pek çok popüler bilim kitabı astronomiyi temel ve temel düzeyde tanıtır. Bu yüzden gençler bu alanın çok “çekici” bir alan olduğunu düşünüyorlar: Kara delikler, yıldızlar, galaksiler vb. Gibi havalı konuları incelemek, bu coşku içinde bir Astrofizikçi olmayı seçiyorlar. Ancak buna giden yol fizik ve matematikten geçer. Çoğu öğrenci bu iki konuyla karşılaştıklarında mücadele ediyor.


Öyleyse ne yapmalısınız? Cevap basit: Bilim kurgu filmleri izlemek ve Astronomi ile ilgili popüler kitaplar okumak güzel. Aslında merak olarak buradan başlamalı ve bu alanı takip etme gayreti herkesin anlayabileceği bu basit kitaplardan geliyor.


Ancak bunun yanında bir başka önemli şey de fizik okumaktır. Fizikteki problemleri çözme potansiyeli oluşturduğunuzdan ve onları iyi anladığınızdan emin olun. Bu konuda gerçekten mücadele ediyorsanız ve gelişmenin bir yolu yoksa, astrofizik yapmamanız tavsiye edilir. Öyleyse ikisini de dengede tutun: astronomi üzerine popüler kitaplar ve fizik bölümü.


Mühendislik ve Astrofizik – Astrofizikçi nasıl olunur

Bu Reklamı Kapat

Birçok öğrencinin astrofiziğe derin bir ilgisi var, ancak bazı nedenlerden dolayı mühendislik alanında bir derece almak zorunda kaldı. Mühendislik öğrencilerinden ve mezunlarından astrofizikçi olma konusunda birçok e-posta alıyorum. Alanı “değiştirebilmelerinin” bir yolu var mı?


Mühendislik öğrencileri için kapılar tamamen kapalı değil. Bir astrofizikçi olmak diğer birçok fizik ve matematik dersinin kalesini gerektirse de, astrofizik sadece bu iki konuyla sınırlı değildir. Mühendislik, evrenin kodunu çözmede çok önemli bir rol oynar.


Bu Reklamı Kapat

Mühendisler, büyük uzay teleskopları, radyo astronomisinin temel çizgisi, geziciler, LIGO gibi laboratuarlar da dahil olmak üzere tüm teknolojiyi spesifik olarak inşa ediyorlar. Dolayısıyla astrofizik alanında kariyer yapmak isteyen mühendislik öğrencileri, bu alandaki teknik becerilerini kullanarak bunu yapabilirler.


asit bir örnek vereceğim. Elektrik mühendisliği veya iletişim alanında diploması olan biri olduğunu varsayalım. Bu kişi astrofiziğe geçebilir mi? Evet! Radyo astronomisi alanı mükemmel olacak. Bunun nedeni, radyo astronomisinin elektrik mühendisliğine çok yakın olması ve iletişim, anten, sinyaller vb. İle ilgilenmesidir. Dolayısıyla, kişi böyle bir alan için bir varlık olduğunu kanıtlayabilir.


Enstrümantasyon alanında yüksek lisans derecesi olan insanlar gördüm ve şimdi onlar bir kozmoloji araştırma grubuyla birlikteler. Orada, o kişi gerekli olan araştırmanın mühendislik kısmına katkıda bulunur.

471 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et