Puan Ver
4
Puan Ver

Arılar petek yapma içgüdüsüne nasıl sahip olmuştur?

Türlerin kökeninini okuyorum da anlamadığım bir şeyi sizlere danışmak istiyorum: darwin'in danıştığı prof. Miller'in anlattığı küreleri ve bunların kusursuz olup olmadığı bu arada melipola arısı

1
1 Cevap
Aslında yaptıkları şeyin ne bir petek ne de iç güdü olduklarının farkındalar.
Arılar ve karıncalar kovandaki diğerleriyle bir iletişimi sonuçta hangi işi yapacağına karar verir rollerini diğerleri veya duruma göre belirleyebilir. Petek konusuna gelirsek isçi rolünü taşıyan bir arı zamanla diğer işçileri taklit ederek öğrenmişlerdir. Hayvanların bir çoğu taklit ederek öğreni, yeni doğmuş bir arıyı kovandan izole edersen hemen gerekli şartlar saglansa dahi tek başına asla petek yapmayacak tır
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geleceği tahmin etmenin en kolay yolu, onu icat etmektir.”
Alan Kay
Geri Bildirim Gönder