Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Görkem Gürsoy
Görkem Gürsoy
1,395 UP
Üye
2

Araplar'ın neden bilim dünyasındaki gelişimi durdu?

Araplar ortaçag'da cok gelişmiş bir devletti.9,10,11.yüzyıllarda bilim ve felsefe alaninda cok buyuk insanlar vardı aralarinda acaba neden bir anda degistiler
408 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
218K UP
Düşünür

merhabalar Görkem Gürsoy

aslında sorunun cevabı gayet basit. ne zaman ki din, ilimin önüne geçti o zaman bilimde ilerleme durur. bunun araplarla bir ilgisi yok. zamanında avrupada bundan çok çekti, çin ve uzak dogu ulkeleride bundan çok çekti, gunumuzde de araplar cok cekiyo. akıllanıncaya kadarda devam eder bu çile.

Tüm Reklamları Kapat

bunun sebebini açıklamaya calısayım. 2020 yılında diyanete ayrılan para 11.5 milyar TL! peki bu parayla ne üretiyorlar? HİÇBİRŞEY! diyanete baglı yaklasık 130 bin kadro var ve bu tayfa sülük gibi para emerken hiçbirşey üretmiyor. ülkede muhendis maaşlarından bahsetmek bile istemiyorum. birçok nitelikli muhendis ya muhendislik yapmıyor yada parası az oldugundan gecinemiyor baska ulkelere gidiyor. haliyle bilim ve egitim ilerlemezken hiçbirşey uretmeyenlere fazlasıyla para akıyor.

bunun dısında dinin insan üzerindede bazı kotu etkileri var. mesela aşşağıya link bırakıyorum. güzel bir evrim agacı makalesi. dine maruz kalan cocuklar ,sıradan neden-sonuç ilişkilerinden yoksun olan imkansız olayları daha yaygın olarak kabul ediyorlar. çünkü dinde sorgulama yoktur, kanıtsız kabul etmen gerekir. beynimizde hangi kısmı ,kullanırsak o kısım daha cok gelişir ve daha iyi kullanır hale gelir. eger cocukluktan beri sorgulamamayı ogrenirsen sorgulayan kısım körelir az calısır, sorgulamadan da bilim yapamazsın cunku bilimde once merak etmen gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

bunun dısında kendi hayat tecrubemden bahsetmek istiyorum. dindar insanları çok amaçsız görüyorum. neden dine sahip bir insan bilimi ilerletmekle ugrassın ki ? eger oldukten sonra sonsuz bir hayat olacagını dusunuyosa neden fiziksel dunyayı güzelleştirmek için ugrassın ? neden sonsuz cennet için ugrasmak dururken, bilimle ugrassın ?

SONUÇ:

bu dediklerim yanlıs anlasılmasın! ben burda din kotudur, herkez ateist olsun tarzında bir yorum yapmıyorum. dinin güzel yanlarıda vardır kotu yanları da vardır. şunu demeye calısıyorum: eger yonetim dine cok para harcarsa, bilimi goz ardı ederse geri kalır. aynı sekilde bir insan, dini düşünceleri sorgulamalarının önune gecerse, dini bilimden daha ustun gormeye baslarsa, din ile bilimin yerini ayır edemezse orada cehalet baslar ve cehalet ilimin önundeki en buyuk engeldir.

''Eger dusuncelerim bilim ile çelişirse bilimi tercih edin!'' (Mustafa Kemal Atatürk)

217 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Link . (7 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 7 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
nassın iyisin
düz insan

Ayrıca Moğollar, orta doğunun ilim yerlerini ve Bağdat Kütüphanesi'ni de yakmışlardı. Avrupa'nın gelişme sebebini bile Moğollar diyebiliriz. Katolikler sadece ahiret için yaşıyor, dua edersek İsa bizi korur, tanrı bizi korur diye düşünüyorlardı. Cengiz Han Asya ve Avrupa' yı yıkınca sorgulamalar başladı ardından rönesansla, coğrafi keşifler ve emperyalizmle bilimde çok ilerlediler. Önceden devletler bir gelir kaynağından gelen parayı biriktiriyordu farklı bir gelir kaynağı açmıyordu. Coğrafi keşiflerle beraber bilimin para edeceğini anladılar. Olay bu kadar. Harari okumanı öneririm.

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Sapiens. (8 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 8 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close