Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Araplar'ın neden bilim dünyasındaki gelişimi durdu?

Araplar ortaçag'da cok gelişmiş bir devletti. 9,10,11. Yüzyıllarda bilim ve felsefe alaninda cok buyuk insanlar vardı aralarinda acaba neden bir anda degistiler

2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

merhabalar Görkem Gürsoy

aslında sorunun cevabı gayet basit. ne zaman ki din, ilimin önüne geçti o zaman bilimde ilerleme durur. bunun araplarla bir ilgisi yok. zamanında avrupada bundan çok çekti, çin ve uzak dogu ulkeleride bundan çok çekti, gunumuzde de araplar cok cekiyo. akıllanıncaya kadarda devam eder bu çile.

bunun sebebini açıklamaya calısayım. 2020 yılında diyanete ayrılan para 11.5 milyar TL! peki bu parayla ne üretiyorlar? HİÇBİRŞEY! diyanete baglı yaklasık 130 bin kadro var ve bu tayfa sülük gibi para emerken hiçbirşey üretmiyor. ülkede muhendis maaşlarından bahsetmek bile istemiyorum. birçok nitelikli muhendis ya muhendislik yapmıyor yada parası az oldugundan gecinemiyor baska ulkelere gidiyor. haliyle bilim ve egitim ilerlemezken hiçbirşey uretmeyenlere fazlasıyla para akıyor.

bunun dısında dinin insan üzerindede bazı kotu etkileri var. mesela aşşağıya link bırakıyorum. güzel bir evrim agacı makalesi. dine maruz kalan cocuklar ,sıradan neden-sonuç ilişkilerinden yoksun olan imkansız olayları daha yaygın olarak kabul ediyorlar. çünkü dinde sorgulama yoktur, kanıtsız kabul etmen gerekir. beynimizde hangi kısmı ,kullanırsak o kısım daha cok gelişir ve daha iyi kullanır hale gelir. eger cocukluktan beri sorgulamamayı ogrenirsen sorgulayan kısım körelir az calısır, sorgulamadan da bilim yapamazsın cunku bilimde once merak etmen gerekir.

bunun dısında kendi hayat tecrubemden bahsetmek istiyorum. dindar insanları çok amaçsız görüyorum. neden dine sahip bir insan bilimi ilerletmekle ugrassın ki ? eger oldukten sonra sonsuz bir hayat olacagını dusunuyosa neden fiziksel dunyayı güzelleştirmek için ugrassın ? neden sonsuz cennet için ugrasmak dururken, bilimle ugrassın ?

SONUÇ:

bu dediklerim yanlıs anlasılmasın! ben burda din kotudur, herkez ateist olsun tarzında bir yorum yapmıyorum. dinin güzel yanlarıda vardır kotu yanları da vardır. şunu demeye calısıyorum: eger yonetim dine cok para harcarsa, bilimi goz ardı ederse geri kalır. aynı sekilde bir insan, dini düşünceleri sorgulamalarının önune gecerse, dini bilimden daha ustun gormeye baslarsa, din ile bilimin yerini ayır edemezse orada cehalet baslar ve cehalet ilimin önundeki en buyuk engeldir.

''Eger dusuncelerim bilim ile çelişirse bilimi tercih edin!'' (Mustafa Kemal Atatürk)

166 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. Link din sorgulamayı azaltır

Ayrıca Moğollar, orta doğunun ilim yerlerini ve Bağdat Kütüphanesi'ni de yakmışlardı. Avrupa'nın gelişme sebebini bile Moğollar diyebiliriz. Katolikler sadece ahiret için yaşıyor, dua edersek İsa bizi korur, tanrı bizi korur diye düşünüyorlardı. Cengiz Han Asya ve Avrupa' yı yıkınca sorgulamalar başladı ardından rönesansla, coğrafi keşifler ve emperyalizmle bilimde çok ilerlediler. Önceden devletler bir gelir kaynağından gelen parayı biriktiriyordu farklı bir gelir kaynağı açmıyordu. Coğrafi keşiflerle beraber bilimin para edeceğini anladılar. Olay bu kadar. Harari okumanı öneririm.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Sapiens
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğrunun peşinden aşkla gidin; ancak hatayı da affedin.”
Voltaire