Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Helin Özsel
Helin Özsel
6K UP
Üye
1

Aralıksız bir 8 saat uyku mu yoksa gün içinde aralıklı olarak 8 saat uyku mu daha sağlıklı?

Gün içerisinde sabah 4 gece 4 saat uyumak ile gece 8 saat uyumak arasında bir fark var mıdır? Yoksa önemli olan sadece uyku süresi midir?
4,374 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
238K UP
Krononot⁸

Uyku sun evrimsel süreçteki yeri ve rolünü anlarsak, neden gece uyumaya - gündüz uyanık olmaya eğilimli olduğumuzu ve uykunun bu iki farklı zamanda ne farkı olduğunu anlayabiliriz.

Bütün canlılık güneşe göre evrimleştiği için, biyolojik mekanizmalar da güneşe göre oluşup gelişmiş durumdadır. Sirkadiyen ritm olarak bildiğimiz şey, bu güneşe göre oluşmuşluğun bütünü olarak görülebilir. Tek hücreliler dahil, tüm türlerin kendine özel bir sirkadiyen ritmi bulunur. Biyolojik süreçler, fizyolojik ihtiyaçlar aslında belli zaman dilimlerine göre belirlenmiş yapıdadır. Bütün hormonal salgı düzeni bu ritmin belirlediği şekilde işler. Bu nedenle "modern" yaşamdaki canımızın istediğini istediğimiz zaman yapmak bu ritmi bozduğu için hızlı yaşlanma ya da sağlık sorunlarının erken gelmesi ile yüzleşmek durumunda kalıyoruz. Uyku sadece dinlendiğimiz bir süreç değildir. Sadece uyurken, sadece uyurken ve aç iken salgılanan hormonlar ve sadece bu durumlarda yapılan biyolojik işler söz konusu. Bu yüzden gece 11-4 arası uyumanın yerini hiçbir uyku tutmayacak bunu kural gibi kabul etmek zorundayız. Bir tık üstü, aç yattığımızda ve bu saatler arasında uykuda isek, bunun yerini başka hiçbir uyku tutamaz. Özellikle gündüz stres hormonları salındığı ve melatonin minimumda olduğu için asla verimli uyuyamayız. Melatonini bir görevi de kanserleşmiş hücreleri "işaretlemek" olduğu - temizlenmesini sağladığı için vardiyalı çalışanlarda kanser oranlarının arttığını görüyoruz. Gündüz bu sistem çalışmamakta. Uçakla yaşadığımız jetlag durumu, sirkadiyen ritme zıt yaşam tarzı ile de gerçekleşmekte. Sadece sonucunu duygudurum bozukluğu olarak yaşadığımız için ne olduğunu anlamıyoruz bile.

Tüm Reklamları Kapat

Biyolojik kriterleri gözetirsek, akşam yapay ışıklara maruz kalmadan, TAM KARANLIKTA, 18 derece ısıda, sesten izole, çok yumuşak olmayan bir zeminde AÇ olarak uyumamız gerekiyor. Gündüz, bizim yaşamda kalmak için avlanma, üreme vs aktiviteleri gerçekleştirmemiz için stres hormonlarının tavan yaptığı bir zaman dilimi. Stres hormonları bizi harekete, arayışa yönledirir ve uyku modundan çıkarır. İşte bu süreçteki uyku ile, dinlenme - rejenerasyon - otofaji - mitofaji ve daha sayılamayacak süreçlerin gerçekleştiği gece uykusu asla ama asla karşılaştırılamaz. Hatta nitelikli gece uykusunun yanında gündüz 20 dakikalık (daha fazla değil) uykular önerilmekte.

Yani insan türünün PARASEMPATİK mod a geçmek gibi önemli bir görevi var. Ve günümüz yaşam şekli tamamen buna zıt. Etrafımızdakilerin ne dediği üzerinden mi, yoksa biyolojik ayarlarımızın ne istediği üzerinden mi yaşam dizayn edeceğimiz ise bize kalmış. Biri kendi biyolojimiz ile savaşarak, sağlık sorunlarını erkene taşımak gibi bir sonucu gerçekleştirirken, diğeri beden denen uzay gemisini kullanım kılavuzuna uygun kullanma sonucunda aslında olmamız gereken kişiye yaklaşma gibi insani vicdani ve ahlaki bir gerekliliği mümkün kılmakta.

465 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Robert L Sack, MD, Dennis Auckley, MD, R. Robert Auger, MD, Mary A. Carskadon, PhD, Kenneth P. Wright, Jr, PhD, Michael V. Vitiello, PhD, Irina V. Zhdanova, MD. Ircadian Rhythm Sleep Disorders: Part I, Basic Principles, Shift Work And Jet Lag Disorders. (6 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 6 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Oxford Academic | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close