Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Antibiyotik, faydalı mıdır yoksa zararlımıdır ?

Antibiyotik, faydalı mıdır yoksa zararlımıdır ?
2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Antibiyotik kelime anlamı olarak (anti=karşı, biyotik=canlısal) canlılara karşı olan anlamına gelir. Karşı olduğu canlı grubu ise mikroplardır. Yani kısaca bizi bize zarar veren mikroplardan kurtarır. Antibiyotiklerin zararlarını ise genel olarak "yan etkiler" başlığı altında toplayabiliriz. Kusma, mide bulantısı, ishal, hazımsızlık, karın ağrısı, iştah kaybı gibi sindirim sistemiyle alakalı olan yan etkiler olduğu gibi öksürme, hırıltılı solunum, nefes almada zorluk, kaşıntılı deri döküntüleri gibi anaflaktik yani alerjik yan etkileri de olabilir. Ayrıca bazı özel antibiyotik gruplarında bazı özel yan etkiler de ortaya çıkabilir. Örneğin tetrasiklin grubu antibiyotiklerde cildi ışığa hassas hale getirme, florokinon grubu antibiyotiklerde kas ve eklem ağrıları ve kalp sorunları görülebilir. Antibiyotik kullanımının en önemli zararlarından birisi de bazı mikroorganizmalarda antibiyotik direnci geliştirme potansiyeline sahip olmasıdır. Ancak bütün bu yan etki ve riskler hekim tarafından reçete edilen antibiyotikleri kullanmaya kesinlikle engel olmamalıdır. Çünkü hekiminiz kullanacağınız antibiyotiğin kar/zarar oranını hesaplayıp size reçete etmektedir. Burada önemli olan husus hekiminiz tarafından reçete edilmedikçe kendi kafanıza göre antibiyotik kullanmamanız gerektiğidir. Ancak hekiminizin reçete ettiği antibiyotiği de reçete edilen şekliyle ve süreyle kullanmanız gerekir.

3
Paylaş
3

Antibiyotik bakteriyel hastalıklarla mücadelede en önemli aracımız.

Antibiyotiğin keşfiyle birlikte ameliyat sonrası ölüm, bebek ölümleri ve doğum sonrası komplikasyonlardan kaynaklı lohusa ölümlerinin önüne geçilmiş. Kara veba, tifo, dizanteri, cüzzam gibi salgın hastalıkların sebep olduğu tarihte görülen salgın ve toplu kırımlar son bulmuştur.

Antibiyotiğin zararı, kullanıldığı müddette bağırsaklardaki yararlı bakterileri de öldürmesiyle sindirim sistemi ve metabolizmanızı olumsuz etkilemesidir. Ama antibiyotik kullanımı bırakıldığında bağırsak mikroflorası kendini kısa sürede yine düzenler.

Antibiyotiğin reçete edilen şekilde kullanılmaması da bakterinin direncini arttırır. Bakterinin vücuttan tamen atılması gereken süreden daha kısa süre antibiyotiği kullanmak bakterinin zayıflamasına, bununla birlikte tamamen elemine edilemediği için bir kısmının hayatta kalıp seçilmesine olanak sağlar.

Antibiyotiklerle ilgili bir diğer sorun da antibiyotik rezidü dediğimiz, aldığımız hayvansal kaynaklı gıdalardan kaynaklı sorunlar. Eğer etini veya sütünü tükettiğimiz hayvanlarda antibiyotik uygulanmış ve antibiyotiğin vücuttan atılma süresi beklenmeden ürünleri tüketime sunulmuş ise aldığınız gıda ile size antibiyotik kalıntıları geçecek ve yine bağırsak mikrofloranızda değişikliklere ve bazı zararlı bakterilerin direnç kazanmasına yani antibiyotiklerden daha az etkilenmesine sebep olacaktır.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et