Puan Ver
1
Puan Ver

Antartika kıtasında bitki ve hayvan fosillerinin bulunması nasıl açıklanabilir?

1
Anonim 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Harika soru! Antarktika şu anda aşırı kurak ve tamamen buzlarla kaplı bir kıta olsa da, bu her zaman böyle değildi. Günümüzden 335 milyon yıl kadar öncesi ile 175 milyon yıl öncesi arasında, Dünya üzerindeki bütün karalar tek bir süperkıta olarak birleşikti. Bu kıtanın ismi Pangea (okunuşu: Panceya). Bu süperkıtanın büyük bir kısmı Dünya'nın Güney Yarıküresinde'ydi. Bir nevi devasa bir ada olan bu kıtanın etrafı Panthalassa Okyanusu adı verilen süper bir okyanus ile sarılıydı. Burada "süper" dememizin nedeni bugünkülere göre aşırı büyük alan kaplıyor olması, hepsi bu. Pangea'da kıta dağılımı şöyleydi:

Antarktika da bu süperkıtanın bir parçasıydı ve buzlarla kaplı değildi. Dolayısıyla bu dönemde yaşamış olan bitkiler, mantarlar, hayvanlar, vb. canlılar Antarktika'da da sorunsuz bir şekilde yaşıyordu. Antarktika toprakları üzerinde yaşadılar, öldüler ve fosilleştiler.

175 milyon yıl önce Pangea parçalanmaya ve bugünkü kıtalara ayrılmaya başladı. Antarktika bu süreçte Güney Kutbu'na doğru kayarak, çok daha soğuk olan "Antarktik Çemberi" içine girdi. Bu nedenle yüzeyi donmaya, kuraklaşmaya ve yaşama elverişsiz bir hale gelmeye başladı. Ancak yüzeyindeki fosiller halen korunuyordu. 

Günümüzde araştırmacılar (hatta Türkiye'deki araştırmacılar da) Antarktika'ya giderek buralarda kazılar ve incelemeler yapmaktalar. Bu sayede hem iklim değişikliğinin gidişatını tespit edebiliyoruz; hem de on milyonlarca yıl önce yaşamış türlerden fosiller elde edebiliyoruz. Hatta bu fosillerin bir kısmının aynısı veya çok benzerlerini, Antarktika'nın eskiden Pangea'nın bir parçası iken komşu olduğu Hindistan ve Avustralya topraklarında da bulabiliyoruz. Çünkü bu topraklar bir bütündü. Hayvan ve bitki türleri, sonradan apayrı kıtalara bölünecek olan bu topraklar üzerinde özgürce yayılabiliyorlardı.

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. LiveScience Pangea hakkında bazı temel gerçekleri anlatan bir kaynak.
  2. BAS Antarktika'daki temel fosil lokalitelerini gösteren bir site.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geçici ve ufak bir güvenlik için temel özgürlüklerinden feragat edenler ne güvenliği, ne de özgürlüğü hak ederler.”
Benjamin Franklin
Geri Bildirim Gönder