Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Antartika kıtasında bitki ve hayvan fosillerinin bulunması nasıl açıklanabilir?

1
Anonim 2
2,177 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Harika soru! Antarktika şu anda aşırı kurak ve tamamen buzlarla kaplı bir kıta olsa da, bu her zaman böyle değildi. Günümüzden 335 milyon yıl kadar öncesi ile 175 milyon yıl öncesi arasında, Dünya üzerindeki bütün karalar tek bir süperkıta olarak birleşikti. Bu kıtanın ismi Pangea (okunuşu: Panceya). Bu süperkıtanın büyük bir kısmı Dünya'nın Güney Yarıküresinde'ydi. Bir nevi devasa bir ada olan bu kıtanın etrafı Panthalassa Okyanusu adı verilen süper bir okyanus ile sarılıydı. Burada "süper" dememizin nedeni bugünkülere göre aşırı büyük alan kaplıyor olması, hepsi bu. Pangea'da kıta dağılımı şöyleydi:

Antarktika da bu süperkıtanın bir parçasıydı ve buzlarla kaplı değildi. Dolayısıyla bu dönemde yaşamış olan bitkiler, mantarlar, hayvanlar, vb. canlılar Antarktika'da da sorunsuz bir şekilde yaşıyordu. Antarktika toprakları üzerinde yaşadılar, öldüler ve fosilleştiler.

175 milyon yıl önce Pangea parçalanmaya ve bugünkü kıtalara ayrılmaya başladı. Antarktika bu süreçte Güney Kutbu'na doğru kayarak, çok daha soğuk olan "Antarktik Çemberi" içine girdi. Bu nedenle yüzeyi donmaya, kuraklaşmaya ve yaşama elverişsiz bir hale gelmeye başladı. Ancak yüzeyindeki fosiller halen korunuyordu. 

Günümüzde araştırmacılar (hatta Türkiye'deki araştırmacılar da) Antarktika'ya giderek buralarda kazılar ve incelemeler yapmaktalar. Bu sayede hem iklim değişikliğinin gidişatını tespit edebiliyoruz; hem de on milyonlarca yıl önce yaşamış türlerden fosiller elde edebiliyoruz. Hatta bu fosillerin bir kısmının aynısı veya çok benzerlerini, Antarktika'nın eskiden Pangea'nın bir parçası iken komşu olduğu Hindistan ve Avustralya topraklarında da bulabiliyoruz. Çünkü bu topraklar bir bütündü. Hayvan ve bitki türleri, sonradan apayrı kıtalara bölünecek olan bu topraklar üzerinde özgürce yayılabiliyorlardı.

1,790 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. LiveScience Pangea hakkında bazı temel gerçekleri anlatan bir kaynak.
  2. BAS Antarktika'daki temel fosil lokalitelerini gösteren bir site.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya'yı atalarımızdan miras değil; çocuklarımızdan ödünç alırız.”
Yerli Amerikalı Atasözü