Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
7

Anneler gününde annesi olmayan birine nasıl yaklaşılmalı?

Arkadaşımın annesi yok ve yarın anneler günü yalnız hissetmemesi için ne demeliyim ne tür bir mesaj atmalıyım ?
506 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Hatice Yetişkin
Psikoloji meraklısı

Bu tarz günlerin gereksiz gösteriş haline getirildigini düşünmekteyim. (Olan var olmayan var) Maalesef boyle günler kapitalist düzene hizmet edilmesine yani tüketime sevk ediliyor.

Arkadaşınız için yukarıda verilen cevaba katıldığımi belirtmekle beraber ek bir tavsiyede bulunabilirim.

Yarın olur olmaz bilemem ama sizin de kendinizi hazır hissettiginiz bir gün arkadasiniza, bulundugunuz şehirdeki çocuk esirgeme kurumunda koruma altında olan çocukları ziyaret etme teklisifinde bulunabilirsiniz. Bu teklifi de öyle yapmalısınız ki arkadaşınız kendi adina uzuldugunuzden değil gerçekten sizin de böyle bir şeyi istediğinize inanmalı. Bence zor olmayacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer teklifinizi kabul ederse, annesiz olanın sadece kendisi olmadığını yani yalnız olmadığını anlayacaktır ve o masum çocukları gördükçe bu durumu normallestirebilir.

Ayrıca bu ziyareti bir kereliğine değil düzenli periyotlarla yaparsanız hatta küçük hediyeler alıp giderseniz harika olur. Hem arkadaşınıza hem size hem de yuvadaki çocuklara çok iyi gelecektir eminim ve o çocuklarin hafizalirinda güzel anılar bırakmış olacaksınız.

Bu ziyaretleri ilerletirseniz eğer gönüllü abla veya gönüllü abi olabilirsiniz, çocuklarin zorlandıkları derslerde kurumun izin verdiği saatlerde özel ders verebilir veya verdirebilirsiniz.

Hem sosyal sorumluluk olur hem de arkadaşınız ve siz o caanim çocukların hayatlarına dokunarak kendinizi çok iyi hissedersiniz.

Saygılarımla.

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

Anneler Günü'nde annesi olmayan bir arkadaşınızla konuşmak hem düşünceli olmayı hem de empati kurmayı gerektiren, zor bir iş. Açıkçası üzüntü veya yalnızlık duyguları uyandırabilecek bir zamanda arkadaşınızı desteklemenin en iyi yolunu düşünmeniz takdire şayan, o nedenle sizi tebrik etmek istedim. Sanıyorum verebileceğim en iyi tavsiye, o arkadaşınıza istediğinde orada olduğunuzu hatırlatmanız ve ona desteğinizi sunarken, bir yandan da onların deneyimledikleri zorluğa saygı duymanız, bu çerçevede bir yandan nazik, diğer yandan da onaylayıcı bir mesaj iletmeniz olur. Mesela şöyle bir şey olabilir:

Bugün aklımda olduğunu bil lütfen. Anneler Günü'nün zor bir zaman olabileceğini biliyorum ve sadece senin için burada olduğumu bilmeni istedim.

Bu, bir yandan arkadaşınızın nasıl hissettiği hakkında herhangi bir güçlü varsayımda bulunmadan, diğer yandan günün anlamına vurgu yapar ve arkadaşınız eğer ki isterlerse size açılmaları için bir fırsat yaratır.

Ayrıca, arkadaşınızın (kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterebilecek) bir dizi duygu içinde olabileceğinin farkında olmanızda da fayda var. Bazıları böyle günlerde annelerinin kaybını daha şiddetli hissedebilirken, diğerleri bu günü de herhangi bir günmüş gibi yaşamayı tercih edebilir. Bu nedenle, mesajınızda, onların rahat hissedeceğinden daha fazlasını söyleme konusunda herhangi bir dayatmada bulunmadan, eğer ki isterlerse onları dinlemek için hazır bulunduğunuzu belirtebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer işi bir adım öteye götürmek isterseniz, mesajınızda onların da hoşlanacağı (tabii sizin de hoşlandığınız) bir şeyler yaparak Anneler Günü'nü geçirmeyi teklif edebilirsiniz. Bu, arkadaşınıza o gün hoş bir dikkat dağıtma fırsatı sunabilir. Mesela ortak sevdiğiniz bir filmi izlemek, yürüyüşe çıkmak veya yemek yemek gibi spesifik bir etkinlik önermek iyi bir fikir olabilir.

Son olarak, mesajınızda desteğinizi ve dostluğunuzu yeniden teyit etmeyi düşünebilirsiniz. Sadece zor zamanlarda değil, her zaman onları önemsediğinizi ve yanlarında olduğunuzu bilmelerini sağlayın. Mesela şöyle bir şey olabilir:

Ne olursa olsun, ben senin için buradayım. Konuşmak ya da birlikte bir şeyler yapmak istersen beni aramaktan çekinme!

Umarım arkadaşınızla (olabildiğince) mutlu bir Anneler Günü geçirme fırsatınız olur.

19
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close