Sorulara Dön
3
Biyoloji & Genetik

Anne sütünde kök hücre var mıdır?

Süt kardeş evlilikleri akraba evlilikleri gibi tehlikeli midir?

4
261 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Anne sütü yalnızca bir besindir. Süt kardeş evliliği asla akraba evliliği gibi bir durum değildir. Almış olduğunuz herhangi bir besin ile hiç kimseyle genetik bağlantıya girmiş olmazsınız. Bir yabancıdan farkı yoktur. Bu tip sakıncaların olduğunu ancak dini kaynaklar belirtir. Bilimsel hiç bir alt yapısı yoktur. Dolayısıyla kaynak talebinize ancak anne sütünün özelliklerini ekleyebilirim.

340 görüntülenme
4
Paylaş
4

Kaynaklar

Hasan Bey anne sütünde de bulunan genetik mesaj taşınmasında etkin rol oynayan miRNA fonksiyonları ile ilgili 16000 civarında makale yayınlanmış olması biz bilim adamlarını her zaman şüphelenmeye sevk eder.Bu çok doğal bir durumdur.Bizim görevimiz şüphe başlığı altında verileri değerlendirmek ve bu aşamada kesin bir kanaat bildirmemektir.

Benim bahsettiğim konu genetik aktarımın olup olmadığı değil sütün genetik bir mesaj taşıdığıdır.Her türe özgü baskın miRNA karekterizasyonu tam olarak belirlenememiştir.Şu ana kadar insna ait 2300 adet matür miRNA bulunabilmiştir.Her birinin yaklaşık 22 nukleotid bulunduran bu karakterin tüm türlerdeki kan plazma,semen,idrar gibi vücut sıvılarındaki sayısı ve fonksiyonlarının tesbiti zaman alacaktır.İşte bu dönem bilim adamlarının geyet temkinli ve ölçülü söylemlere sahip olmasını gerektirir.

Ayrıca inek sütünde şu ana kadar tesbit edilen miRNA sayısı 417 kadardır.İnsan barsak epitel hücresinin bu mikrovezikülleri endositozis yolu ile aldığı aldığı tesbit edilmiştir.Ayrıca insan kas hücrelerinin inek sütü eksozomlarını aldıktan sonra büyüyüp geliştiği ve süt tüketim miktarı ile ilgili olduğu bildirilmiştir.Bu fonemenin tüm vücut hücreleri ile ilişkilendirilmesi halen araştırma konusudur.Japonyda yapılan bir deneysel çalışmada stres altında elde edilen yavru sıçanlarda da kan stres faktörlerinin çok yüksek olduğu gözlenmiştir.

Burada dikkat edilecek nokta genetik değişim-aktarım-benzerlik değil genetik kodların varolması. Alıcı farklı hücrelerin bu mesajı nasıl algıladığı nasıl okuduğudur önemli olan.

İşte bu kadar bilinmezin var olduğu bir alanda aynı genetik mesajla karşılaşmış farklı iki bireyde hangi sistem hücrelerinin mesaj kodlamasını nasıl okuduğu bilinmediği gerçeği ile karşı karşıyayız.Önce zarar verme ilkesi her zaman öncelenmelidir.

Bilim kanser,aids,demans,parkinson,MS,ALS vb. gibi tedavisinde tam başarıya ulaşamadığı,mekanizmayı okuyamadığı bir çok medikal sorularla karşıkarşıya..

0
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Amy Lynn Leiferman. Biology Of Exosomes And Their Micrornacargos In Human And Bovine Milk. (25 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 25 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Sayın Selçuk Duman hocamızın katkıları için teşekkür ederiz. Lakin ortaya koyduğu şeyler kendisi de kabul edecektir ki süt kardeş evliliklerinin tehlikeli olduğuna dair bir veri içermemektedir. Bu alanda cevap verilmesi gereken başka hususlar da vardır.

1) Anne sütünde bulunan bileşenler yalnızca insan değil başka türlerdeki (inek vs.) anne sütlerinde de bulunuyordur muhakkak. Şayet bulunuyorsa, yeni doğmuş bir insan bebeğinin, saf bir inek sütü içmesi halinde de yukarıda söylendiği gibi yavruya hücresel bazda mesaj geçirebilir mi? Yoksa bu geçiş yalnızca aynı türler içerisinde mi söz konusu olur? Eğer farklı türlerin sütleri de hücresel bazda mesaj geçiriyorsa bu durumda türler arası genetik aktarım söz konusu mu olur? Süt anneden emilen süt sonucu o annenin bebeği genetik akraba sayılacaksa o halde türler arası bir geçiş sonucu diğer türle de akrabalık ilişkisinden bahsetmek gerekir ki bu saçma bir durum olur.

2) Anne sütünün hücresel bazda mesaj iletebildiği doğruysa bile, bu mesaj ne derecede genetik bazlı değişikliklere yol açar. Bir annenin kendi öz çocuğuna geçirdiği genetik ile yalnızca süt emzirdiği başka bir çocuk arasında ne derece bir genetik benzerlik ortaya çıkar? Bu genetik benzerlik evlilik için tehlikeli olabilecek kadar yüksek midir?

0
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Evrim Ağacı. (, 2021). Evrim ağacı.

Gelişen bilim bizlere yeni şeyler öğretiyor.Bunlardan biride hücreler arası iletişimi sağlayan kargo sistemi olarak tanımlanan ekstrasellüler veziküllerdir.Bu yapılarda DNA, mRNA,and non-coding RNA , genomik DNA fragmentleri ve mitokondrial DNA bulunur. Anne sütünde de bolmiktarda bulunan bu yapıların içerdiği mesajın anneden yavruya emzirme esnasında geçebileceğini Aarhus universitesi Moleküler biyoloji ve genetik bölümünden Kristine Blans doktora tezinde araştırılmıştır.Genetik mesaj barındıran nano partiküllerin anne hücrelerinde yapıldığını,paketlendiğini ve içerdiği nanomesajların yavru hücrelerini etkileyebileceği ifade edilmiştir.DNA bloğunu oluşturan nukleotid dizinlerini de barındıran mikroveziküller mide asiditesine karşı dirençlidir.Bu haliyle süt halen gizemini korumakta ve mesajcı içeriğiyle sadece bir besin maddesi olmadığı açıktır.

Anne sütünün çocuk sağlığını ve gelişimini hatta IQ düzeyini olumlu etkilediğini biliyoruz.Bebek mamalarının anne sütü ile eş değer olmaması bu mesaj yüklü mikro yapıları içermemesidir.

Genetik mesajlar taşıyan bu mikroveziküler yapıların yavrunun hücrelerini etkileyebileceği araştırma konusu bilim dünyasında güncelliğini korumaktadır.

https://mbg.au.dk/en/news-and-events/news-item/artikel/milk-as-a-messenger

0
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Xuan T. T. D., et al. (2020). Extracellular Vesicles As An Efficient And Versatilesystem For Drug Delivery. Cells, sf: 1-36. doi: 10.3390/cells9102191. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et