Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Taha Kaya
Üye
1

Ani hareket sonucunda vücudumuzun titremesinin nedeni nedir?

Ben aniden kalktığımda tüm vücudum titriyor,bunu başkalarına sorduğıumda baş dönmesi,göz kararması,yere düşme gibi şeylerin de görüldüğünü duydum.Peki ama bunun sebebi nedir?
395 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sivasli Istari
Lise öğrencisi

Bu olay yaş farketmeksizin herkeste görülebilen hipotansiyon ya da bilinen adıyla düşük tansiyondur. Hipotansiyon (tansiyon), atardamarlarda ki kanın damarlara yaptığı basınçtır. Bir insanda olması gereken tansiyon oranı yaklaşık 120/80 mm Hg’dır. Ancak ölçümler, 90/60 mm Hg. dolaylarında ise kişinin kan basıncı(tansiyonu) düşük demektir ve bu durum hipotansiyon olarak adlandırılır. Hipotansiyon ya da bilinen adıyla düşük tansiyon anormal derecede düşük kan basıncıdır. Hipotansiyonun en yaygın belirtileri ise baş dönmesi, bayılma, soğuk terli cilt, yorgunluk ve bulantı şeklinde kendini gösterir. Hipotansiyon 4 çeşide ayrılır ayağa bir anda kalkınca göz kararması Postural Hipotansiyon çeşidine girer (Ayakta iken düşük kan basıncı.) Postural Hipotansiyon (veya ortostatik hipotansiyon) ayağa bir anda kalkınca beyne kan yavaş gider ve bu nedenle gözlerimiz kararır buna ek olarak baş dönmesi, çarpıntı gibi olaylar da baş gösterebilir.

Kansızlık, kullanılan ilaçlar, (tansiyon, kalp ilaçları, antidepresanlar vb.), yaşanan kanamalar, kan kaybı, alerjik reaksiyonlar, vücudun ihtiyaç duyduğu sıvının yetersiz olması, ( az su içme, ishal, yoğun spor vb.) yetersiz ve düzensiz beslenme alışkanlıkları, gebelik, stres, kaygı, korku,sinir sistemi hastalıkları, ciddi enfeksiyonlar, karaciğer hastalığı, yeme bozuklukları ve hormonal sorunlar gibi sorunlar düşük tansiyona yol açar.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer bu olay bayılmalara kadar gidiyorsa kesinlike bir doktordan yardım almalısınız ama ara sıra oluyorsa ve sadece göz kararması oluyorsa hayatınız da bazı şeyleri değiştirmelisiniz. Düşük tansiyonu dengelemek için tuz bakımından daha zengin bir yeme programı hazırlayın. Ancak tuz miktarını doğru dengeleyebilmek için doktorunuza danışın, Gün içinde bol bol sıvı tüketin. Özellikle sıcak havaların yaklaştığı şu günlerde grip ya da nezle gibi hastalıklara yakalandığınızda daha fazla sıvı tüketmeye özen gösterin, Alkol tüketimini sınırlandırın, kafein tüketimini sınırlandırın, kan dolaşımını hızlandırmak için egzersizler yapın, stresten uzak durun, oturur pozisyondayken bacak bacak üstüne atmayın, ani hareketlerden kaçının, bir anda ayağa kalkmayın. Hareketlerinizin temkinli olmasına özen gösterin, porsiyonlarınızı küçültün, karbonhidrat tüketimini azaltın. Kısacası daha sağlıklı ve düzenli bir hayata sahip olun.

130 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Avrasya Hospital. (5 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close