Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Anadolu'da 1071 Malazgirt savaşından önce Türkler var mıydı?

255 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Alperen Taşlı
Tarih bölümü öğrencisiyim.

Sorunu iki yönden ele alabiliriz. İlki daha önce ayak basmışlar mıydı, ikincisi yerleşim var mıydı? Daha önce ayak basmışlar mıydı sorusunun cevabına kesin bir şekilde evet diyebiliriz. Ancak bunu tarihlendirme konusunda farklı sonuçlara ulaşılabilir. İskitler(Sakalar) MÖ. 7. yy. civarlarında Kimmerleri takip ederek o dönem Urartu toprakları olan Anadolu'ya akınlar düzenlemişlerdir. Ancak buradaki tartışma İskitler'in hangi ırka mensup olduğu konusunda farklı nazariyeler olması ve henüz herhangi bir nazariyenin tüm dünya tarafından kabul görmemesidir[2]. İskitler meselesini denklemden çıkarırsak Türklerin Anadolu'daki ilk ayak sesleri Avrupa Hunları zamanında duyulmuştur. 395 yılından itibaren Bizans topraklarını işgale girişen Hunlar hem Trakya üzerinden hem de Kafkasya üzerinden Anadolu'ya akınlar düzenlemişlerdir. Doğu Anadolu'daki pek çok şehri istila eden Hunlar burada kalıcı olmayıp 396 yılıyla birlikte tekrardan yurtlarına geri dönmüşlerdir. Bu akının temel sebebi yeni bir yurt arayışı değil, ganimet ve Bizans'a olan baskıdır. Bu olaylardan yaklaşık bir yüzyıl sonra da Sabar Türklerinin Anadolu'ya benzer amaçla akın düzenlendikleri görülür.

Yerleşme anlamında ilk faaliyetler MS. 8. yüzyıldan itibaren Abbasiler komutasında İslam ordularının Anadolu'ya düzenlediği gaza akınları ile görülür. O dönem Abbasi ordusunda ciddi miktarda Horasan, Türkistan gibi bölgelerden getirilen Müslüman Türkler ve gaziler vardı. Bu Müslüman Türkler savaşçı kimliklerinden mütevellit Tarsus, Adıyaman, Harpud, Diyarbakır (Eski adıyla Amid), Malatya ve Bitlis gibi bölgelere bizzat Abbasi halifesi tarafından yerleştirildiler. Bu yerleşmenin amacı Abbasilerin Bizans'a karşı cihat yaparken Türklerin savaşçı kimliklerinden faydalanmasıydı. Ancak 10. yy'ın ikinci yarısından itibaren Bizans'ın güçlenmesi ve Abbasilerin görece zayıflamasıyla Müslüman Türkler bu bölgeden çekilmek zorunda kalmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Selçuklulara geldiğimizde yukarıda anlattığım tarihi hadiseler neticesinde Anadolu zaten Türkler tarafından bilinen ve adı geçen bir bölgeydi. İlk olarak Çağrı Bey'in 1021 yılı civarlarında eldeki bu bilgiler ışığında o dönem Karahanlı ve Gazne gibi iki güçlü devletin baskısında olan Selçuklu hanedanına yeni yurt arama amacıyla buraya bir keşif seferi düzenlediği görülür. Bu keşif seferinden sonra Anadolu'ya pek çok ganimet amaçlı akın düzenlenir. Bu akınlardan birisinde Selçuk Bey'in torunu Musa Yabgu'nun oğlu Hasan'ın pusuya düşürülerek şehit edilmesinin neticesinde ertesi sene Pasinler Savaşı (1048) ile öc alınır ve zengin bir ganimet elde edilir. Devam eden akınlar neticesinde de Sultan Alparslan döneminde Malazgirt savaşı gerçekleşir ve Türklerin Anadolu'ya yerleşme faaliyetleri önünde durabilecek bir otorite kalmaz. [1]

Kaynaklar

  1. A. Sevim. (2020). Anadolu'nun Fethi: Selçuklular Dönemi (Türk Tarih Kurumu Yayınları) (Turkish Edition). ISBN: 9789751605573. Yayınevi: Türk Tarih Kurumu Yayınları. sf: 27-71.
  2. O. Karatay, S. Acar, et al. (2020). Doğu Avrupa Türk Tarihi. ISBN: 9786057635631. Yayınevi: Kronik Kitap. sf: 19-51.
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Newton, Renklerin Kökenini Nasıl İspatladı?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
CRISPR Devrimi: İzniniz Olmadan Genleriniz Değiştirilsin İster miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close