Sorulara Dön
-3
Sahtebilim & Şüphecilik

Allah, canlıları evrim ile yaratıyormuş gibi gösterip birden bire yaratıyor olabilir mi?

Selam arkadaşlar benim bir sorum olacak islama göre allah canlıları birden bire var ediverdi deniyor ama canlılık evrim ile olustu bu kesin ama deniyor ki yaratiliscilar tarafından allah evrimle yaratmadı ama bize canlilar evrimlesiyormus gibi gösteriyor diyorlar eğer bir anda yaratılışı gösterseydi imtihan biterdi diyorlar

2
Anonim -3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İnanç ve bilimsel gerçekler söz konusu olduğunda yapabileceğiniz üç şey vardır.

  • İnancınızın bilimsel gerçekler çeliştiğini düşündüğünüz için inancınızı değiştirirsiniz. Örneğin bir inanç "yer çekimi yok." diyorsa bu açıkça saçmalıktır ve inancınızı değiştirirsiniz.
  • İnancınızın bilimsel gerçeklerle çelişmediğini düşündüğünüz için bilimsel gerçekleri inancınıza göre yorumlayıp inancınızı değiştirmezsiniz.
  • İnancınızın bilimsel gerçeklerle çeliştiğini düşünürsünüz ama inancınızı değiştirecek cesaretiniz olmadığı için bilimsel gerçeklerden kaçarsınız.

Dünyanın düz olduğunu yer çekimin olmadığını veya başka bilimsel gerçeklerle çelişen birçok inanç var. Hepsinin Tanrı'sı kendinin gerçek olduğunu, söylediğine inanılmasının gerektiğini ve bunun bir sınav olduğunu söylüyor. Ama ortada onlarca bilim dalından ezici miktarda (birkaç değil onlarca değil yüzlerce değil binlerce değil on bin yüz bin bile değil. "Milyonlarca"nın ne kadar çok açıdan ne kadar sağlam ve ezici miktarda olduğunu düşünün.) kanıt ile bildiğimiz "gerçekler" var.

Bir hakim olduğunuzu düşünün, bir cinayet işleniyor. Az önce söylediğim milyonlarca farklı açıdan çok kapsamlı analizler yapılıyor. Defalarca ama defalarca. Milyonlarca da bağımsız kişi ile kontrol ediyorsunuz. Ama siz, "bunların hepsinin oyun olduğuna" inanıp serbest bırakıyorsunuz. Bu, saçmalık.

İnancınızı nasıl seçersiniz? Sorgulayarak mı yoksa sadece atalarınız o inançta olduğu için mi?

Sorduğunuz soruda olan durumu savunanlar, "yer çekimin var olmadığını" savunan bir dinin olduğu bir bölgede doğmuş olsaydı onu yobazca "Yer çekimi yok, bu aslında Tanrı'nın oyunu" diyeceklerdi. Yer çekiminin var olduğunu savunan bir inancın olduğu yerde doğmuş olsalardı onu savunacaklardı.

Böyle inanç olmaz, bu yobazlıktır ve gelenekçiliktir. Ayrıca inandığınız Tanrı'ya "yalancı ve kandırıkçı" demek pek hoş değil. İnananların bunu demek isteyeceğini diyeceğini sanmıyorum :)

Peki inancınızı nasıl seçmelisiniz? Sorgulayarak, mantık ve bilim ile. Bilimden kaçarak değil. Çünkü bunu yapanlar gerçekleri bilmek değil, kandırılmak istiyor.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kuran'da Allah'ın "ol deyince olduğu" yazdığı ama canlıların evrimleşerek veya zamanla var olduğunu mu söylüyorsunuz?

Belki de Hz Muhammed zamanında canlılar şıp diye yaratılıyordu, Hz Muhammed de bunu gördüğü için Kuran'a böyle yazdı.(örnek: 600'lü yıllarda çekirdek dikiyorlardı 2 dk sonra meyve yiyorlardı.)

Allah ol diye söyleyince oluyordur ama biz bunu zaman içerisinde algılıyoruzdur.

Aslında ben bunu ileride anlayacağımızı düşünüyorum, Kuran'da şöyle bir ayet var:

İsra Suresi, 49. ayet: Dediler ki: "Biz kemikler haline geldikten, toprak olup ufalandıktan sonra mı, gerçekten biz mi yeni bir yaratılışla diriltileceğiz?"

1000 yıl önce bu ayete de imkansız gözüyle bakabilirdiniz ama günümüzde bunun mümkün olduğunu biliyoruz: (Öyle değil mi?)

https://evrimagaci.org/organlari-bastan-yaratmak-doku-muhendisliginden-organ-muhendisligine-gecis-3147

https://evrimagaci.org/islamin-altin-caginda-evrim-teorisi-musluman-dusunurler-dogadaki-evrim-yasasina-yonelik-neler-soyledi-451

Ayrıca Evrim Ağacı'nda böyle bir yazı var, ne yani onlar Adem'i bilmiyor muydu?( Bu yazıyı dikkatli okuyun aşamadan bahsediyorlar, muhtemelen Kuran'dan yola çıkarak böyle bir yorum yaptılar ve hurmaya kadar gitmişler.)

Eskiden Müslümanlardan "bazılarının" düz dünyayı savunduğunu söyleyecekseniz kişilerin yorumunu tam olarak okuduğunuzda Kuran'da döşemek, düzenlemek eyleminin var olduğunu ve düzenlemenin yuvarlak(küremsi) bir dünyada olmasının mümkün olmadığını düşündüklerini göreceksiniz.(kafalarında kuramamışlar)

Daha uzun ve daha ayrıntılı bir cevap vermek isterdim ama yoruldum.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın