Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Allah, canlıları evrim ile yaratıyormuş gibi gösterip birden bire yaratıyor olabilir mi?

Selam arkadaşlar benim bir sorum olacak İslama göre allah canlıları birden bire var ediverdi deniyor ama canlılık evrim ile olustu bu kesin ama deniyor ki yaratiliscilar tarafından allah evrimle yaratmadı ama bize canlilar evrimlesiyormus gibi gösteriyor diyorlar eğer bir anda yaratılışı gösterseydi imtihan biterdi diyorlar
552 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

İnanç ve bilimsel gerçekler söz konusu olduğunda yapabileceğiniz üç şey vardır.

  • İnancınızın bilimsel gerçekler çeliştiğini düşündüğünüz için inancınızı değiştirirsiniz. Örneğin bir inanç "Yer çekimi yok." diyorsa bu açıkça saçmalıktır ve inancınızı değiştirirsiniz.
  • İnancınızın bilimsel gerçeklerle çelişmediğini düşündüğünüz için bilimsel gerçekleri inancınıza göre yorumlayıp inancınızı değiştirmezsiniz.
  • İnancınızın bilimsel gerçeklerle çeliştiğini düşünürsünüz ama inancınızı değiştirecek cesaretiniz olmadığı için bilimsel gerçeklerden kaçarsınız.

Dünyanın düz olduğunu yer çekimin olmadığını söyleyen veya başka bilimsel gerçeklerle çelişen birçok inanç var. Hepsinin Tanrı'sı kendinin gerçek olduğunu, söylediğine inanılmasının gerektiğini ve bunun bir sınav olduğunu söylüyor. Ama ortada onlarca bilim dalından ezici miktarda (Birkaç değil, onlarca değil, yüzlerce değil, binlerce değil, on bin, yüz bin bile değil. "Milyonlarca"nın ne kadar çok açıdan ne kadar sağlam ve ezici miktarda olduğunu düşünün.) kanıt ile bildiğimiz "gerçekler" var.

Tüm Reklamları Kapat

Bir hakim olduğunuzu düşünün, bir cinayet işleniyor. Az önce söylediğim milyonlarca farklı açıdan çok kapsamlı analizler yapılıyor. Defalarca ama defalarca. Milyonlarca da bağımsız kişi ile kontrol ediyorsunuz. Ama siz, "bunların hepsinin oyun olduğuna" inanıp suçluyu serbest bırakıyorsunuz. Bu, saçmalık.

İnancınızı nasıl seçersiniz? Sorgulayarak mı yoksa sadece atalarınız o inançta olduğu için mi?

Tüm Reklamları Kapat

Sorduğunuz soruda olan durumu savunanlar, "yer çekimin var olmadığını" savunan bir dinin olduğu bir bölgede doğmuş olsaydı yobazca "Yer çekimi yok, bu aslında Tanrı'nın oyunu!" diyeceklerdi. Yer çekiminin var olduğunu savunan bir inancın olduğu yerde doğmuş olsalardı onu savunacaklardı.

Böyle inanç olmaz, bu yobazlıktır ve gelenekçiliktir. Ayrıca inandığınız Tanrı'ya "yalancı ve kandırıkçı" demek pek hoş değil. İnananların bunu demek isteyeceğini sanmıyorum. :)

Peki inancınızı nasıl seçmelisiniz? Sorgulayarak, mantık ve bilim ile. Bilimden kaçarak değil. Çünkü bunu yapanlar gerçekleri bilmek değil, kandırılmak istiyor.

134 görüntülenme
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close