Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Akraba evliliği evrimsel süreci yavaşlatır mı?

Dna' nın birbirlerine daha fazla benzemesinden dolayı "crossing over" da oluşacak çaprazlamadaki çeşitsizlik evrimsel süreci yavaşlatır mı? Sakat doğumları hesaba katarak ve katmayarak 2 türlü cevaplarsanız sevinirim.

2
Teşekkür (3)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrim mutasyonlar sonucu meydana gelir , bir popülasyondaki bireylerin genetik olarak birbirlerine benzemelerinin mutasyonu etkileyeceğini sanmıyorum . Sakat doğumları hesaba katarsak (sakat doğum derken kromozom sayısı vb değişimlerden bahsettiğinizi varsayacağım.) Örneğin iki tane 45 kromozomu olacak şekilde doğan insanları düşünürsek yavruları büyük ihtimalle 45 kromozomlu olur ve bu şekilde devam edilirse eğer insanın kromozom sayısının 45 olma ihtimali olabilir .(Yanlış düşünüyorsam bir başkası aydınlatırsa sevinirim, pek emin değilim )

131 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Merhabalar, aslına bakarsanız biz insanlar kendi evrimimizi yavaşlattık zaten nasıl yavaşlattık hastahanelerle bulduğumuz ilaçlarla biz evrim sürecimizi zaten yavaşlattık.Ama bu kötü bir şey midir? Bence değildir çünkü bu hastahanelerle ilaçlar evet evrimimiz yavaşladı ama artık bazı hastalıklar bizi öldürmüyor yaşam kalitemiz artı bazı yıllar sürebilecek ya da ölümcül hastalıkları tek bir iğne ile çözebilir hale geldik bu da bizim için iyi bir şey tabi ki.Soruya gelelim evrimsel süreç yaşanan olayların yavrulara aktarılması üzerinden devam eder.Ancak akraba evliliği konusu şöyledir.Akraba evliliklerinde sakatlık söz konusu olmasının sebebi çeşitliliği artırmaktır.Ancak evrim bu konuyla ilgilenmez.Örnek veriyorum:İki adet akrabayı yaşadıkları ortamdan alıp kutuplara koyarsanız ve aradan yıllar geçse sonuçta elde ettiğimiz kişiler daha kıllı ve o ortama daha alışmış olucaktır.Ancak Ecem Kaya'nın dediği şey yanlış çünkü bir insan 45 kromozomla doğarsa bu insan kesinlikle kısır olur.(Dawn sendromu)Daha da spesifik olmak gerekirse tek sayıda kromozoma sahip bir canlının üremesinin zaten ihtimalli yoktur.(Mayoz) Çünkü bizde 23 kromozom annemizden,23 kromozom babamızdan gelir.Dediğim gibi şöyle düşünelim 45 kromozomlu Dawn sendromlu birisi eğer üreme hücresi üretmesi gerekseydi bildiğiniz gibi yarıya bölünmesi gerekirdi.22.5 kromozomlu bir hücre mi üreticekti.Bu mümkün değildir bildiğimiz kadarıyla.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sıradan insanların sıradışı olmayı seçebileceklerini düşünüyorum.”
Elon Musk