Sorulara Dön
0
Felsefe

Akıllı tasarım ve kendiliğindenlik tartışmalarının metodu sizce nasıl olmalıdır? Her şeyin belirli ve ya tesadüf olması dışında nasıl bakmalıyız?

Genelde akıllı tasarım ve kendiliğindenlik temelli tartışmalar konu olduğunda,tartışmanın ilerleyiş şekli;hep bir sonrakinin cevabını,bir öncede belirleyerek,olguların ;kendi içinde ya da daha büyük bir durumun bir parçası olarak sonuca bağlandığı metod sorunlu bir düşünme şekli olabilir mi?... :)

1
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap
  1. Akıllı tasarım ve kendiliğindenlik tartışmalarının metodu sizce nasıl olmalıdır?

 İlk önce kişilerden anahtar kavramların tanımlarını yapmaları istenmelidir. Aksi taktirde örneğin evrende bir düzen olduğu hipotezini savunan ve bu hipoteze karşı çıkan kişinin tanımları farklı olabilir. Açacak olursak:

 Düzen, bahsi geçen yerdeki her elemanın kişiye en çok yarar sağlayabileceği şekilde konuşlanmış ve odaklanmış olması olarak tanımlanabilir. Ya da her elemanın kendi yararına(Burada yarar elemanın varlığını korumasıdır) olacak şekilde konuşlanması olabilir. Veyahut her elemanın göze estetik gözükecek şekilde konuşlanması da olabilir. Ve hatta elemanların belli bir döngü içinde yenilenmesini de düzen olarak tanımlayabiliriz.

 Kişilerin bilim ile alakadar olması gerekmektedir. Bilim ile alakadar olmayan birine yapay zekadan bahsederek bilinç argümanın yanlışlığını ispatlamaya çalışırsanız size "Hadi göster o zaman." gibi 10 dakikalık tartışmada 1 saatlik videoyu izlemeyi öneren kişiler ile karşılaşırsınız. Bu "Hadi göster o zaman." cümlesi bilimlerin yarısını çöpe atmak demektir. Bu yüzden ikinci metot yeterince bilgi sahibi olmayanlar ile tartışmaya bile girmemek. Zaten birinci metot bu kişileri kolaylıkla açığa verecektir.

     2.Her şeyin belirli ve ya tesadüf olması dışında nasıl bakmalıyız?

 Benim determinist düşünce sahibi bir birey olarak temel hatanın evrenin varoluşu için bir amaç sonuç ilişkisi kurulmaya çalışılması olduğunu düşünüyorum. Kurulması gereken ilişki sebep sonuç ilişkisi, yani gerçekleşmiş olaylar üzerine yorum yaparken bu olaylara bir amaç vermek gariptir. Örneğin bir ay boyunca dışarı ıslanma korkusu ile çıkmadınız ve cesaretinizi toplayıp çıktığınız gün yağmur yağdı. Bu garip tesadüf tabi ki sizi doğal olarak sanki yağmur sizin ıslanmanız için yağmış gibi hissettirebilir. Peki bu ne kadar mantıklıdır? Yağmur gibi büyük kitlelere etki eden bir hava olayını kendinize atfetmek manasızdır. Bu tür bir durumda "Hava durumuna bakmadığım için yağmura yakalandım." diyebilmek bu kadar zor olmamalı. Kısacası olaylar belli bir amaç gerektirmez. Her olay bir sonrakinin sebebi öncekinin sonucudur.

     3.Genelde akıllı tasarım ve kendiliğindenlik temelli tartışmalar konu olduğunda,tartışmanın ilerleyiş şekli;hep bir sonrakinin cevabını,bir öncede belirleyerek,olguların ;kendi içinde ya da daha büyük bir durumun bir parçası olarak sonuca bağlandığı metod sorunlu bir düşünme şekli olabilir mi?... :)

 İletişim çağında olduğumuzdan ve kullanılabilir argümanların kısıtlılığından kaynaklı olarak belli önceden öğrenilmiş argümanların iki taraf için de mükemmel olarak kabul edilmesi bu soruna yol açmaktadır. Bu tür tartışmalarda özgün olunmalıdır çünkü eğer bu tür tartışmalara sıkça giren bir kişi ile tartışıyorsanız klasik diyebileceğimiz bütün argümanları ezberlemiş ve adeta bağışıklık kazanmış bir kişi olacaktır. Bu yüzden üçüncü metot da tekrara düşmemek özgün olmaktır.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et