Sorulara Dön
2
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Akıllı saatler ve bileklikler insan vücuduna zarar vericek kadar radyasyon yayıyor mu?

Birde telefonu sürekli cebimizde taşımak spermlerin mutasyona uğramasına veya kısırlığa sebep olur mu?

1
16,720 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sağlığımıza zarar veren genellikle cihazların WİFİ,4G veya Bluetooth özelliğidir. Bu özelliklerin çoğu akıllı saatlerde olduğu için saatler zarar verebilir niteliktedir ama bilekliklerin çoğu bu özelliğe sahip değildir bazıları sadece saati gösterir ve konuşmaya yarar. Okuduğum yazıya göre "Akıllı telefonları uzun süre kullananlar da yaptığımız deneylerde ciddi bir sağlık sorunu olmadığı dile getirilir" diyor. Akıllı saatler ve fitness takip cihazları gibi giyilebilir cihazlar, farklı cihazlarla veya ağlarla iletişim kurmak için radyo frekans sinyalleri göndermek için vericileri kullanır. Akıllı telefonlar gibi WiFi, Bluetooth veya 4G kullanan giyilebilir cihazlar radyasyon yayar ve güvenliklerini sağlamak için FCC standartlarını geçmek zorundadır. Akıllı saatler gibi kablosuz cihazların yaydığı radyasyon türü elektromanyetik spektrumun bir parçasıdır. Buna görünür ışık, kızılötesi radyasyon, UV ve x-ışınları dahildir. Elektromanyetik radyasyon, farklı enerji seviyelerindeki fotonlar olarak düşünülebilir. Dalgaboyu ne kadar kısa olursa sinyalin foton başına taşıdığı enerji de o kadar fazla olur. DNA mutasyonlarına ancak sinyal tarafından yeterli enerji taşındığında neden olabilir ve sadece gama ışını, X ışını ve UV fotonları bu tür enerjiye sahipse gerçekleşir. Radyasyonun kanser riskini arttırdığı bilinen mekanizma budur. Akıllı saatler, akıllı telefonlar ve diğer kablosuz cihazlar radyasyon yayar, ancak bu radyasyon DNA'yı değiştirmek için gereken enerjiye sahip değildir.

FDA, endişelenecek bir şey olmadığı konusunda bize güvence veriyor; "Bilimsel kanıtların ağırlığı, cep telefonlarını herhangi bir sağlık problemiyle ilişkilendirmemiştir. Son 15 yılda, bilim adamları cep telefonlarının yaydığı radyo frekans enerjisinin biyolojik etkilerine bakarak yüzlerce çalışma yürüttü. Bazı araştırmacılar radyo frekans enerjisi ile ilgili biyolojik değişiklikler bildirmiş olsa da, bu çalışmalar çoğaltılamadı. Yayınlanan çalışmaların çoğu, bir cep telefonundan radyo frekansa maruz kalma ile sağlık sorunları arasında bir ilişki gösterememiştir."

WiFi sinyallerinin veya cep telefonu sinyallerinin bir risk olduğunu belirten çalışmaların haber raporlarında sağlık korkuları vardı, ancak FDA'nın yukarıdaki ifadesinin önerdiği gibi, bu çalışmaların arkasındaki bilgilerin doğrulanmadığı ve bunun tersi doğrulanan çalışmalarda fikir birliği olduğu yönünde. Aslında, uygun çalışmalarla desteklenmeyen sağlık korkuları, halkı sigara içmek veya HPV gibi virüsler gibi daha önemli kanser risklerinden uzaklaştırdığı için zararlı olabilir. Rahim ağzı kanseri vakalarına neden olan kızlarını HPV'ye aşılamayı reddeden ebeveynler bile var.

Başka bir yazıda "Akıllı saatlerin verimliliği ve rahatlığı çok fazla olmasına rağmen, bu tür teknolojilere eşlik eden çeşitli sağlık riskleri vardır. EMF radyasyonu nedeniyle, akıllı saatinizi her durumda kullanmak her zaman akıllıca olmaz. Eğer ihtiyacınız yoksa 7/24 takmanıza gerek yok. Evde otururken veya bir aktivite yapmadığınız zamanlarda veya çalışırken veya sosyal bir etkinlikte bulunurken çıkartmak her zaman daha iyidir. Eğer takmanız gerekiyorsa bile cihazınızı (bazı sebepler dışında) uçak moduna almak en iyisidir çünkü uçak moduna almak saatinizin birçok özelliğini (WiFi, Bluetooth gibi) devre dışı bırakacaktır. Boş zamanlarınız da yapabileceğiniz durumlardır bunlar ve daha iyi uyumayı, daha az baş ağrısı çekmeyi, hafızanızı iyileştirmeyi, daha iyi bir ruh hali içinde olabilmeyi ve sağlıklı beslenebilmek için yapmanız gerekenlerdir."

Daha fazla uzatmıyacağım kısacası; tüm akıllı cihazlar belli bir oranda radyasyon yayar eğer bunları çok fazla takıyor veya kullanıyorsan senin için bazı küçük sorunlara yol açabilir ama bunlar büyük derece de sorunlar değil örnek veriyorum zaten telefon üreticilerinin belirli bir radyasyon seviyesinin üstüne çıkması yasak en yüksek seviye 2.0'dır bunun üstüne çıkılmaz, kaçak veya replika telefonlar bu seviyeye dikkat etmez ama büyük telefon şirketleri (İphone, Samsung, Huawei, Xiamoi, Lg gibi) bu seviyeyi dikkate alır. İphone mesela genellikle 0.90 ve 1 arasındadır. Telefonunun veya saatinin bazı özelliklerini işin yokken kapatırsan daha az radyasyona uğrarsın. Akıllı saat ve bileklik telefonun yaydığı radyasyonun çok azını yayabilir o yüzden eğer alıcaksan sana tavsiyem Aliexpress gibi yerlerden ne idüğü belirli olmayan (yane marka olmayan) şeyleri alma. "Ya kardeşim sırf marka ya, üstüne logo basıyorlar 200 dolar daha fazla satıyorlar pü kapitalizm" deme, kendini düşünüyorsan Uluslararası Sağlık Örgütünün belirlediği kriterlere uyan cihazlar al, kısacası marka al.

15,450 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et