Sorulara Dön
4
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Adet gören hiv'li bir insan ile aynı tuvaleti kullanırsak aids bulaşır mı?

2
Anonim 4
3,762 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu tip HIV-AIDS konularında hep aynı şey düşünülmeli: HIV, hangi yollarla bulaşır? Sorunun cevabı çok açık:

 • kan yoluyla,
 • sperm yoluyla,
 • meni yoluyla,
 • rektal sıvılar yoluyla,
 • vajinal sıvılar yoluyla,
 • anne sütüyle.

Ancak bunlara "dokunma" ile, yani deriden emilimle HIV bulaşmıyor. Bu sıvıların, sizin kanınıza girmesi gerekiyor!

Bu, bunun gibi HIV'in bulaşabilirliğine yönelik tüm sorular için geçerli. Dolayısıyla çeşitli senaryolara bakalım:

 • Eğer HIV pozitif birinin adet kanı klozet kapağına bulaştıysa ve siz buna yanlışlıkla dokunursanız ve dokunduğunuz bölgede açık bir yara, kesik, vb. yoksa, HIV bulaşmayacaktır.
 • Eğer HIV pozitif birinin adet kanının bulaştığı yere açık yaranızla (mesela parmağınız kesilmiştir, tırnak kenarlarınızı ısırarak kanatıyorsunuzdur, vs.) dokunursanız, HIV bulaşma ihtimali vardır.
 • HIV pozitif birinin adet kanı tuvalette iken bir şekilde anüsünüze sıçratmayı, vs. başarırsanız, buradan kan dolaşımınıza ulaşma ihtimali vardır.
 • HIV pozitif birinin kullandığı rulodan temiz ve yeni peçete kullanmak ile HIV bulaşmaz (birinin halihazırda kullandığı kanlı peçeteyi tekrardan kullanmadığınızı varsayıyorum; öyle bir şeyi neden yaparsınız bilmem ama; o durumda yüzeydeki tahriş olmuş yerlerden veya kesiklerden virüs bulaşabilir).
 • HIV pozitif biri ile korunmasız seks yapacak olursanız, seksin kendisinden ötürü değil ama seks sırasında penis ve vajinada oluşabilecek mikroyırtıklardan kan dolaşımına HIV bulaşabilir. Bu, cinsel sıvıların kendisinin kesik ve yırtıklara bulaşması yoluyla da olabilir.

Senaryo ne kadar "olasılıksız" ise, HIV'in bulaşması da o kadar "olasılıksız" olacaktır. İş tamamen yukarıdaki sıvıların sizin kan dolaşımınıza ulaşma ihtimalinde bitiyor yani. Sırf aynı tuvaleti kullandınız diye HIV bulaşacak diye bir durum yok. O tuvaleti "nasıl" kullandığınızda bitiyor iş. Bu, tuvalet ile sınırlı değil; yatak odası, mutfak, oturma odası, otobüs, araba ve diğer bütün mekanlar için de geçerli.

Uzun lafın kısası, HIV pozitif bireyleri öcü gibi görmeyin. Her hastalığın belirli bulaşma mekanizmaları var, grip de olsa, HIV de olsa... Bunlara dikkat ettiğiniz sürece sorun olmayacaktır. Etmezseniz, grip de bulaşır, HIV de...

3,608 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
6
Teşekkür (2)
Paylaş
6
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Sevgili Çağrı, her şeyi güzelce açıklamış. Ekstradan ufak bir şey eklemek istedim. Sorduğunuz soruda "AIDS bulaşır mı?" şeklinde bir ifade geçiyor. AIDS bir dönem ismidir. Yani bulaşıcı değildir; HIV bulaşıcıdır. AIDS, tanım olarak "kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu" olarak geçer. Yani HIV, başta lenfosit olmak üzere bağışıklık sistemi hücrelerinden bazılarını enfekte ederek AIDS dönemine doğru ilerletir. Böylece HIV+ bireyler uzun bir zaman sonra AIDS dönemine girebilirler. Hatırlatmakta fayda vardır ki her HIV+ birey AIDS dönemine girer diye bir kural yoktur.

2,232 görüntülenme
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın