Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Adet gören hıv'li bir insan ile aynı tuvaleti kullanırsak aıds bulaşır mı?

2
Anonim 2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Bu tip HIV-AIDS konularında hep aynı şey düşünülmeli: HIV, hangi yollarla bulaşır? Sorunun cevabı çok açık:

 • kan yoluyla,
 • sperm yoluyla,
 • meni yoluyla,
 • rektal sıvılar yoluyla,
 • vajinal sıvılar yoluyla,
 • anne sütüyle.

Ancak bunlara "dokunma" ile, yani deriden emilimle HIV bulaşmıyor. Bu sıvıların, sizin kanınıza girmesi gerekiyor!

Bu, bunun gibi HIV'in bulaşabilirliğine yönelik tüm sorular için geçerli. Dolayısıyla çeşitli senaryolara bakalım:

 • Eğer HIV pozitif birinin adet kanı klozet kapağına bulaştıysa ve siz buna yanlışlıkla dokunursanız ve dokunduğunuz bölgede açık bir yara, kesik, vb. yoksa, HIV bulaşmayacaktır.
 • Eğer HIV pozitif birinin adet kanının bulaştığı yere açık yaranızla (mesela parmağınız kesilmiştir, tırnak kenarlarınızı ısırarak kanatıyorsunuzdur, vs.) dokunursanız, HIV bulaşma ihtimali vardır.
 • HIV pozitif birinin adet kanı tuvalette iken bir şekilde anüsünüze sıçratmayı, vs. başarırsanız, buradan kan dolaşımınıza ulaşma ihtimali vardır.
 • HIV pozitif birinin kullandığı rulodan temiz ve yeni peçete kullanmak ile HIV bulaşmaz (birinin halihazırda kullandığı kanlı peçeteyi tekrardan kullanmadığınızı varsayıyorum; öyle bir şeyi neden yaparsınız bilmem ama; o durumda yüzeydeki tahriş olmuş yerlerden veya kesiklerden virüs bulaşabilir).
 • HIV pozitif biri ile korunmasız seks yapacak olursanız, seksin kendisinden ötürü değil ama seks sırasında penis ve vajinada oluşabilecek mikroyırtıklardan kan dolaşımına HIV bulaşabilir. Bu, cinsel sıvıların kendisinin kesik ve yırtıklara bulaşması yoluyla da olabilir.

Senaryo ne kadar "olasılıksız" ise, HIV'in bulaşması da o kadar "olasılıksız" olacaktır. İş tamamen yukarıdaki sıvıların sizin kan dolaşımınıza ulaşma ihtimalinde bitiyor yani. Sırf aynı tuvaleti kullandınız diye HIV bulaşacak diye bir durum yok. O tuvaleti "nasıl" kullandığınızda bitiyor iş. Bu, tuvalet ile sınırlı değil; yatak odası, mutfak, oturma odası, otobüs, araba ve diğer bütün mekanlar için de geçerli.

Uzun lafın kısası, HIV pozitif bireyleri öcü gibi görmeyin. Her hastalığın belirli bulaşma mekanizmaları var, grip de olsa, HIV de olsa... Bunlara dikkat ettiğiniz sürece sorun olmayacaktır. Etmezseniz, grip de bulaşır, HIV de...

Teşekkür
Paylaş
3

Sevgili Çağrı, her şeyi güzelce açıklamış. Ekstradan ufak bir şey eklemek istedim. Sorduğunuz soruda "AIDS bulaşır mı?" şeklinde bir ifade geçiyor. AIDS bir dönem ismidir. Yani bulaşıcı değildir; HIV bulaşıcıdır. AIDS, tanım olarak "kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu" olarak geçer. Yani HIV, başta lenfosit olmak üzere bağışıklık sistemi hücrelerinden bazılarını enfekte ederek AIDS dönemine doğru ilerletir. Böylece HIV+ bireyler uzun bir zaman sonra AIDS dönemine girebilirler. Hatırlatmakta fayda vardır ki her HIV+ birey AIDS dönemine girer diye bir kural yoktur.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar nadiren gerçeklerle yüz yüze gelirler; ancak birçoğu hemen pılını pırtını toplayıp hiçbir şey olmamış gibi oradan uzaklaşırlar.”
Winston Churchill
Geri Bildirim Gönder