Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Acaba disleksi ile dehb arasındaki fark nasıl anlaşılabilir? Özellikle bu kişi yetişkin ise disleksi olduğundan şüphelenen biri nasıl teşhis koydurtabilir ve ne yapabilir?

Aslında sanırım biraz kişisel oldu bu soru kusura bakmayın. Uzun bir süredir cevaplarına ulaşmaya çalıştığım ciddi sorunlar var. Disleksi olduğumdan şüpheleniyorum fakat bazı cevaplara ulaşamıyorum , çözemiyorum. Sizce nasıl çözülebilir ve nasıl teşhis koyulabilir. Kişi yetişkin olsa bile. Şimdiden teşekkür ediyorum , iyi çalışmalar.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba, bu iki bozuklukta da odaklanma problemi olabilir ancak DEHB'de kişiler herhangi bir konuya odaklanmada zorluk çekebilirken disleksi genelde okuma ve yazma zorluğuyla sınırlıdır. DEHB'de davranışsal problemler görülebilirken dislekside böyle bir sorun olmayabilir.

Disleksi harfleri tanıma ve hecelemede güçlük şeklinde kendini gösterir. Mesela dok-tor yerine do-ktor şeklinde hecelemek gibi. Bu kişiler sesli bir şekilde okuma yaparken yanlış ya da yavaş & duraksayarak okuyabilir, harf tanımada zorlanıldığı için kelimenin tamamını okumak yerine tahmin etmeyi tercih edebilirler. Okuduğunu anlamada güçlük olay sırasını, ilişkileri ve yazanların altında yatan anlamları kavramada problem yaşandığı için ortaya çıkar, DEHB'de ise dikkat dağınıklığından dolayı tekrar tekrar okuma ya da okurken satır atlama görülür. Disleksisi olan kişiler yazarken sıklıkla dilbilgisi yanlışı yapabilirler. DEHB'de böyle bir problem olmayabilir. Disleksiyi ayırt etmek için uzmanlar sizden yazı yazdığınız bir defteri getirmenizi isteyebilir. Dislekside okulu bırakma oranları yüksektir ve özel eğitim gerektirir. DEHB ilaç tedavisi ve terapi ile kontrol altına alınabilir.

Bu iki bozukluğun bir arada görüldüğü durumlar da olabilir. Herhangi bir rahatsızlığınız olduğundan şüpheleniyorsanız doğru tanıyı ve tedaviyi almanız için yapmanız gereken en önemli şey bir uzmana görünmektir. Dilerseniz sorularınız için [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz ancak tanı için bir psikiyatristle birebir görüşmeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Barış istiyorsan dostlarınla değil, düşmanlarınla konuş.”
Moshe Dayan
Geri Bildirim Gönder