Sorulara Dön
8
Antropoloji & Arkeoloji

Acaba dinozorları da yanlış algılayıp tasarlamış olabilir miyiz?

Bu gun sosyal medyada boyle bir görsel gördüm. Dinozorları hic canlı görmediğimiz icin sadece iskeletlerinden tasarladik. Acaba daha farklı olabilirler mi?

Acaba dinozorları da yanlış algılayıp tasarlamış olabilir miyiz?
2
161 görüntülenme
Teşekkür (7)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Çok güzel soru ve evet, olabiliriz. Ancak bu "mem"de gösterildiği kadar değil. Çünkü bu kemikleri alan bir anatomist (veya anatomi sanatçısı), o kemikleri 2. fotoğraftaki gibi giydirmezdi. Zira zaten bu et giydirme (veya Hasan Bey'in söz ettiği kafatası yüzlendirme) gibi yöntemler, karşılaştırmalı anatomi denen bir sahadan gücünü alıyor. Yani canlandırmak istediğimiz bir türün (ve hatta türlerin) günümüzdeki iskeletinin nasıl etlendiğine bakıyoruz ve bundan yola çıkarak dinozorları ve diğer türleri de etlendiriyoruz. Örneğin günümüzde doğrudan yaşayan dinozorlar var (kuşlar), dinozorların yakın akrabaları da var (timsahgiller) ve bunlar bize dinozorların nasıl etlendiği konusunda birçok önemli bilgi veriyor.

Ama hatalar nerelerde yapılıyor? Günümüzde karşılaştırmamızın zor olduğu özelliklerde oluyor. Mesela sırt plakaları, yüz boynuzları gibi şeylerde... Benzer şekilde, deri rengi, (varsa) tüylerin dağılımı, bunların renkleri vb. detayları kesin olarak bilemiyoruz (böyle sıra dışı örnekler olsa da). Bunlar birazcık bilimsel tahmine ("eğitimli tahmin"), biraz da hayal gücüne kalıyor. Benzer şekilde, çok değişmiş anatomik özellikler (mesela ses kutusu gibi) ve çok iyi fosilleşmeyen parçalar (mesela tendonlar veya yumuşak dokular) da mecburen tahmine kalıyor.

Bunlar, bizi gerçekten ne kadar uzaklaştırıyor? Bilemiyoruz ve bilmek çok zor. Ama yakın akraba türleri keşfedip, onlardan yapbozun bazı diğer parçalarını edindikçe, daha isabetli rekonstrüksiyonlara erişiyoruz. Bundan daha iyisini yapan bir metot yok şu anda, dolayısıyla yetinmek ve iyileştirmeye çabalamak zorundayız.

Bu konuda şu yazımızı okumanızı önerebilirim.

243 görüntülenme
16
Teşekkür (10)
Paylaş
16

Kafatasından yüzlendirme teknolojisi sayesinde, bir kafatasının gerçekte nasıl bir yüze yani nasıl bir görünüşe sahip olduğu öğrenilebilmekte ve çok yüksek başarı oranlarıyla gerçeğe en yakın yüz görülebilmektedir. Bu sebeple, söylediğiniz gibi dinazor belki tahayyül ettiğimiz gibi korkunç görünümlere değil de belki de kocaman bir tavşan gibi şirin bir görünüme sahiptir düşüncesi doğru değildir. Çünkü yüzlendirme teknolojisiyle dinazorların gerçeğe en yakın görünüşlerini tespit edebiliyoruz. "Kafatası yüzlendirme" şeklinde aratarak ilgili teknoloji hakkında detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

147 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın