Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

ABD'de yargıçların bumblebee türü arıları balık olarak sınıflandırması doğru bir şey mi?

ABD'de yargıçların Bumblebee türü arıları balık olarak sınıflandırması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yoksa bu arılar biyoloji biliminde de balık olarak sınıflandırılabilir mi? Cevap hayırsa, yasa koyucular ve uygulayıcılar biyoloji biliminin alanı olan bu konuda neden biyoloji bilimiyle uyuşmayan kararlar alıyor?
606 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Bu tamamen hukukla ilişkili bir "mambo jambo"; bilimle alakalı pek bir tarafı yok. Mahkeme dokümanlarını açıp okumaya tenezzül bile etmemiş Fox News gibi rezil bir haber kaynağının da bunu bu şekilde sunması şaşırtıcı değil tabii.

Olay şu: Amerika'nın batı yakasındaki bumblebee (bombus yabanarıları) tehlike altında ve koruma grupları da bunları yasal koruma altına almak istiyorlar. Bunun için sıfırdan yasa geçirmek çok zor; mümkünse var olan bir yasanın kapsamına almak çok faydalı.

Tüm Reklamları Kapat

İlginç bir şekilde, ta 1970 yılında geçirilen Kaliforniya Tehlike Altındaki Türler Yasası'nın 45. maddesi şöyle bir dile sahip:[1]

‘Fish’ means wild fish, mollusks, crustaceans, invertebrates, or amphibians, including any part, spawn, or ova thereof.

Yani [vurgu bana ait]:

Tüm Reklamları Kapat

'Balık' sözcüğü vahşi balık, yumuşakça, kabuklu, omurgasız veya amfibi ile, bunların herhangi bir parçası, yavrusu veya yumurtasını içermektedir.

Amfibilerin bile balık sayıldığı bu tanım, müthiş geniş bir "balık" tanımı; çünkü biyolojide balıkları kesinlikle bu şekilde tanımlamıyoruz. Ama yeni bir terim uydurmaktansa yasalarda var olan terimlerin kapsamı genişletilebiliyor. Sonuçta bunlar en nihayetinde sadece birer kelime ve siz kelimeleri nasıl tanımlarsanız, bunu açıkça ilan ettiğiniz müddetçe o kelime de o anlama gelir.

Yukarıda yaptığım vurguya dikkat: Aşırı geniş olan "balık" tanımı, omurgasız hayvanları da içeriyor (ki balıklar omurgalı hayvanlar). Arılar da omurgasız olduklarına göre, bu tanıma hukuki anlamda uyuyorlar. Davacıların iddiası da bu yönde - ki bence de hukuki olarak tamamen makul.

Bunu şu şekilde de sunabilirsiniz: "Kaliforniya, arıların da balık olduğunu ilan etti."

Şu şekilde de: "Kaliforniya yasalarındaki gevşek balık tanımı sayesinde arılar da koruma altına alındı."

İlki satar ama yalandır. İkincisi satmaz ama gerçektir.

Gazetecilik kültürünüz hangisini yapmanız gerektiğine karar verir.

Konunun özüne dönecek olursak da: Her ülkenin arılarını (sadece bal arılarını değil) korumaya başlaması şart, yoksa muazzam bir tarım krizi gezegeni kırıp geçecek.

111 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Superior Court Of California County Of Sacramento. Cases No.: 34-2019-80003216. Alındığı Yer: Document Cloud | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
18
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close