Sorulara Dön
5
Psikoloji & Psikiyatri

8,99₺ nasıl oluyor da 9,00₺'den daha ucuz algılanıyor?

Her ne kadar ilk sayıya dikkat ediyor olsak da iki adet 9, iki adet sıfırdan daha büyük bir sayı. İnsanlar, bu dokuzları nasıl oluyor da görmezden gelip "ucuzmuş" gibi algılıyor?

1
170 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar. Çok farklı satış stratejileri devrede burada. Elbetteki işin psikolojik boyutu ilk adım. Aslında 9 ları görmezden gelmiyoruz, 9 ları görüp, yanındaki 9'dan daha küçük sayıyı görmezden geliyoruz. İnsan beyni çoğunlukla bayağı ve uçuk görünen uyaranlara daha çok odaklanır. 36.99 gibi fiyatlandırma örneğinde beynimiz direkt olarak 99 sayısına odaklanıyor. 99 Sayısını gözden çıkarabiliyorsa diğer rakam gözüne pek görünmüyor; neticede 99 36'dan büyüktür. Temelde şöyle bir algı oluşuyor, "99 sayısı gibi büyük bir rakamı karşılayabilirim, o halde devamını göz ardı edebilirim çünkü fazla ATP harcamaya gerek yok" biliyorum, çok pejoratif derecede primitif bir algı. Ne kadar az ATP (enerji) harcarsak beynimiz için o kadar iyidir. Bu yüzden yüksek konsantrasyon gerektiren işler, beynimizin fiziksel acı duymasını denetleyen bölgesini aktifleştiriyor ve erteletiyor; neyse oralara girmeyelim, ilginizi çekerse bu bağlantıda dahası mevcut.

Tabii bu olayın psikolojik boyutuydu bunun bir de ticari boyutu var. Örneğin duymuşsunuzdur, 250 tl ve üzeri alışverişe 50 tl hediye çeki vs. Ha işte ürün 249.99 tl olursa siz o 50 tl yi kazanamıyorsunuz. Dolayısıyla 99.99 tl'nin üzerine bir eşya daha alıp öyle 50 tl parayı kazanabiliyorsunuz. Bu da mağaza için daha fazla ürün satışı demek.

Bir başka nokta ise 99.99 tl olan ürüne bizim 100 tl ödememiz. İtiraf edelim birçoğumuz, en azından yarımızdan fazlası o 1 kuruşların peşine düşmüyor. Düşünsenize, kasa kuyruğundasınız, arkanızda bekleyen insanlar var ve bir nakit akışı sağlanıyor. İnsan bu durumda çoğunlukla 1 kuruş için çatışmaya girişmek istemez, hele kredi kartı bakiyesi var mıydı gibi envai çaşit stres faktörünün olduğu bir ortamda o 1 kuruşlar için çatışmaya girmek istemeyiz. Sıklıkla "çatışma" kelimesini kullanıyorum. Evet, bu çatışma kavramı tartışmada kullanılan çatışma kavramı beynimiz için. Stres anındaki her türlü uyaran beyin için bir tehdittir, bu durumda ya savaşmalı ya da kaçmalı. 1 kuruş için savaşmayız ve kaçarız çoğunlukla. (Tabii ki bu dediğim market alışverişleri içindi; 2 bin tl'lik alışverişte o 1 tl'ye bile çıkabiliyor.) Ve o 1 kuruşlar, birikerek hatırı sayılır bir kar marjı sağlayabiliyor; sağlayabiliyor değil sağlıyor. Hatta ve hatta en büyük kâr marjı getiren gelirlerden biri olarak bu satış stratejisini örnek verebiliriz.

404 görüntülenme
5
Teşekkür (6)
Paylaş
5
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın