Sorulara Dön
0
Felsefe

5-6 yaşındaki çocuklara, evren, güneş sistemi, dünyanın oluşumu ve mitoloji ile dinler tarihini anlayabilecekleri düzeyde aktarabileceğimiz kaynaklar önerir misiniz?

2
112 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar,

Bu konuda size "Metis Yayınları"nı öneririm. Bu yayınevinin özellikle felsefe ve bilimle ilgili çok güzel kitapları mevcut. 5-6 yaşlarındaki bir çocuğa bu tarz konularda bilgi vermek zor olsa da bu kitaplarla sorunun bir kısmını çözebilirsiniz.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Öncelikle merhaba;

Mitoloji ve dinler tarihi konusunda size yardımcı olamasam da Gezengen oluşumu ve Güneş Sistemi konusunda elimden geleni yapmak isterim. Çocuklara hayal güçleri ile bütünleştireceği ve somut gözlemin güç olduğu konularda Montessori yaklaşımını deneyebilirsiniz. Örneğin çocuklara Güneş Sistemi ve Dünya'nın oluşumu gibi olayları anlatabilmek için onları çevrelerinde gözlem yapabileceği, önceden hazırlanmış özgür bir ortama bırakabilirsiniz. Bu pedagojik yaklaşıma göre çocuk ''emici zihin'' ile doğmaktadır. Güneş Sistemi'nin ve Dünya'nın modellerinin bulunduğu bir ortamda özgür bırakıldıklarında (bu Montessori yaklaşımına uygundur, daha fazlası için Temel 1994, Montessori 1997) tıpkı alfabeyi öğrendikleri gibi basit bir sıralama ile gezegenleri öğrenebilirler. Sıralamanın sağlanması ve gezegen adlarının öğrenilmesi için şarkılar kullanabilirsiniz. Bu konuda internette fazlasıyla şarkı bulabilirsiniz. Gezegenlerin isimleri ve sıralamaları, basit ve tekrar eden içeriklerle kolaylıkla öğrenilebilir. Bununla birlikte çocuklara yaratıcı ödevler verebilirsiniz. Örneğin gezegenleri sıraya koymaları ya da onları boyamalarını isteyebilirsiniz. Eğer çocuklara grup eğitimi vermek istiyorsanız onlara gezegen kartları yaparak oyunlar oynatabilir ve puna uygun puanlamalar verebilirsiniz (Inks). Daha ileri eğitim için çocuklara anlaması zor konseptleri renkli videolar ile anlatabilirsiniz. Renkli videolar çocukların özellikle gezegenler gibi gözlemi zor konularda ilerlemesi için önemlidir.

103 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. How To Teach About The Solar System To Children?. (27 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 27 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Çocuk Eğitimi, Montessori Metodu. (27 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 27 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Montessori’nin Görüşleri Ve Eğitime Yaklaşımı. (27 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 27 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın