Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

5-6 yaşındaki çocuklara, evren, güneş sistemi, dünyanın oluşumu ve mitoloji ile dinler tarihini anlayabilecekleri düzeyde aktarabileceğimiz kaynaklar önerir misiniz?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar,

Bu konuda size "Metis Yayınları"nı öneririm. Bu yayınevinin özellikle felsefe ve bilimle ilgili çok güzel kitapları mevcut. 5-6 yaşlarındaki bir çocuğa bu tarz konularda bilgi vermek zor olsa da bu kitaplarla sorunun bir kısmını çözebilirsiniz.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Metis Yayınları

Öncelikle merhaba;

Mitoloji ve dinler tarihi konusunda size yardımcı olamasam da Gezengen oluşumu ve Güneş Sistemi konusunda elimden geleni yapmak isterim. Çocuklara hayal güçleri ile bütünleştireceği ve somut gözlemin güç olduğu konularda Montessori yaklaşımını deneyebilirsiniz. Örneğin çocuklara Güneş Sistemi ve Dünya'nın oluşumu gibi olayları anlatabilmek için onları çevrelerinde gözlem yapabileceği, önceden hazırlanmış özgür bir ortama bırakabilirsiniz. Bu pedagojik yaklaşıma göre çocuk ''emici zihin'' ile doğmaktadır. Güneş Sistemi'nin ve Dünya'nın modellerinin bulunduğu bir ortamda özgür bırakıldıklarında (bu Montessori yaklaşımına uygundur, daha fazlası için Temel 1994, Montessori 1997) tıpkı alfabeyi öğrendikleri gibi basit bir sıralama ile gezegenleri öğrenebilirler. Sıralamanın sağlanması ve gezegen adlarının öğrenilmesi için şarkılar kullanabilirsiniz. Bu konuda internette fazlasıyla şarkı bulabilirsiniz. Gezegenlerin isimleri ve sıralamaları, basit ve tekrar eden içeriklerle kolaylıkla öğrenilebilir. Bununla birlikte çocuklara yaratıcı ödevler verebilirsiniz. Örneğin gezegenleri sıraya koymaları ya da onları boyamalarını isteyebilirsiniz. Eğer çocuklara grup eğitimi vermek istiyorsanız onlara gezegen kartları yaparak oyunlar oynatabilir ve puna uygun puanlamalar verebilirsiniz (Inks). Daha ileri eğitim için çocuklara anlaması zor konseptleri renkli videolar ile anlatabilirsiniz. Renkli videolar çocukların özellikle gezegenler gibi gözlemi zor konularda ilerlemesi için önemlidir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dedikodu, mazlumların uyuşturucusudur.”
Erica Jong