Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

5-6 yaşındaki çocuklara, evren, güneş sistemi, dünyanın oluşumu ve mitoloji ile dinler tarihini anlayabilecekleri düzeyde aktarabileceğimiz kaynaklar önerir misiniz?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Merhabalar,

Bu konuda size "Metis Yayınları"nı öneririm. Bu yayınevinin özellikle felsefe ve bilimle ilgili çok güzel kitapları mevcut. 5-6 yaşlarındaki bir çocuğa bu tarz konularda bilgi vermek zor olsa da bu kitaplarla sorunun bir kısmını çözebilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Metis Yayınları

Öncelikle merhaba;

Mitoloji ve dinler tarihi konusunda size yardımcı olamasam da Gezengen oluşumu ve Güneş Sistemi konusunda elimden geleni yapmak isterim. Çocuklara hayal güçleri ile bütünleştireceği ve somut gözlemin güç olduğu konularda Montessori yaklaşımını deneyebilirsiniz. Örneğin çocuklara Güneş Sistemi ve Dünya'nın oluşumu gibi olayları anlatabilmek için onları çevrelerinde gözlem yapabileceği, önceden hazırlanmış özgür bir ortama bırakabilirsiniz. Bu pedagojik yaklaşıma göre çocuk ''emici zihin'' ile doğmaktadır. Güneş Sistemi'nin ve Dünya'nın modellerinin bulunduğu bir ortamda özgür bırakıldıklarında (bu Montessori yaklaşımına uygundur, daha fazlası için Temel 1994, Montessori 1997) tıpkı alfabeyi öğrendikleri gibi basit bir sıralama ile gezegenleri öğrenebilirler. Sıralamanın sağlanması ve gezegen adlarının öğrenilmesi için şarkılar kullanabilirsiniz. Bu konuda internette fazlasıyla şarkı bulabilirsiniz. Gezegenlerin isimleri ve sıralamaları, basit ve tekrar eden içeriklerle kolaylıkla öğrenilebilir. Bununla birlikte çocuklara yaratıcı ödevler verebilirsiniz. Örneğin gezegenleri sıraya koymaları ya da onları boyamalarını isteyebilirsiniz. Eğer çocuklara grup eğitimi vermek istiyorsanız onlara gezegen kartları yaparak oyunlar oynatabilir ve puna uygun puanlamalar verebilirsiniz (Inks). Daha ileri eğitim için çocuklara anlaması zor konseptleri renkli videolar ile anlatabilirsiniz. Renkli videolar çocukların özellikle gezegenler gibi gözlemi zor konularda ilerlemesi için önemlidir.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir çiçeğin ardındaki bilimi bilmek ona sadece heyecan ve gizem katar. İnsanlar bunun ondan bir şey çaldığına nasıl inanır, anlamıyorum.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder