Sorulara Dön
1
Sanat & Edebiyat

50.000 Kelime kaç roman sayfası eder?

Punto ve yazı stili önemli değil.

3
5,307 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Evdeki romanların ölçülerine göz gezdirdiğimde çoğunun 19,5 x13,5 civarı olduğunu gördüm. kutlu yayın evi de bu ölçüyü aynı vermiş . O yüzden böyle baz alalım. Elimdeki romandan( gülten dayıoğlu Mo serisinden) yola çıkacak olursak enlem 13,5 baz almıştık köşelerden 1 er cm boşluk bırakılmış ve ortalama olarak geri kalanına 7 kelime yazılmış boylam olarak 2 şer cm boşluk bırakılmış ve ortalama 26 kelime yazılmış . Hesap yapacak olursak; 13,5 -2 =11,5 11,5/7= 1.64285714286 yapar ama küsürat karıştırmadan devam edelim 1,6 sıkıntı şurada kelimeler arası boşlukları da 0,1 alalım . ortalama 7 boşluk var. 1,6 -0,7 = 0,9 kelimenin yatay boyutu olarak çıkar. Dikey boyutuna bakalım 19,5-4= 15,5 15,5/26 =0,6 arada nerdeyse boşluk yok bu yüzden ince hesaplara girişmeye sebebiyet bulunmuyor. Kelimeler ortalama olarak 0,9 x 0,6 olur 1 kelime 0,54 cm bulunur. 19,5 . 13,5 = 263,25 yapar 263 olarak alıyorum. 263/0,54 =487.037037037 487 olarak aldık yani sayfa/ kelimenin boyutlarının oranı =sayfadaki kelime sayısı 487 o zaman X/50000=487 olur. X=50000/487=102.669404517 gelir yaklaşık 103 sayfa diyebiliriz ancak hesabımın ortalama olarak sadece belli bir romandan aldığımdan yanlış çıkabilir bazı sayfalarında ardınca yazı yazıldığında 500 ü satır aralarına sıkça rastlandığı sayfalarda 200 civarı olabiliyor kesin bir şey demek bu yüzden mantıksız . Dolayısıyla bunun cevabı değişkenlik gösterebilir. en düşük 102 en yüksek 290 sayfa ( yeni başlık atıldığında sayfanın yarısından başlanıyor romanda ve hesaplarsak 172 civarı geliyor) ya ulaşırız. Umarım katkım olmuştur. İyi günler.

4,984 görüntülenme
3
Paylaş
3

Merhaba yazdığınız yazıyı okudum tanımsız olduğu konusuna hak veriyorum . Kaba taslak evimdeki bir iki roman kitabından yola çıkarak yaptığım belli hesaplarla diyorum . Ölçüler, satır araları, başlıktan sonra sayfanın yarılanmasıdır, satır başıdır say say bitiremeyeceğimiz kadar faktör söz konusu . Tabi ki izah etmenin mantığı da yoktur. Gayet haklısınız sadece meraktan böyle bir hesaba giriştim. Çok ciddiye alınabilecek bir yanı da yoktu . Esenlikler dilerim..

3,483 görüntülenme
1
Paylaş
1

Sevgili Dostum, öncelikle yazını ve uğraşını takdir ederek izninizle söz almak isterim. Sonuçta belirli bir istatistik ve analiz mevcut ''en düşük 102 en yüksek 290 sayfa'' diye bir tanımda bulunabilmeniz için Türev almanız lazımdır. Sonuçta ele aldığımız olay eğrisel bir grafikle yansıtılabilecek bir durumdur. Ancak burada arkadaşımızın yazı ve punto önemli değil notu değişkenlerimizi sonsuz R+ yapacaktır yani bu da Sonsuz çözümü olan bir denklem demektir yani elimizde belirli bir değişken bulunmadığı için kesin bir hesaplama yapabilmek ya da bir başka deyişle limit yardımı ile Türev alabilmek mümkün olmayacaktır. Çünkü bu olayda sistemin limiti bellidir ancak parametrede fonksiyonu belli değildir. Bir Başka deyişle tanımsızdır...

3,161 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et