Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

2) iskelet kası ve lifinin ve düz kas hücresinin kasılmasında, ca2+ iyonlarının rolünü karşılaştırınız. ?

Lütfen yardımcı olun

1
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Çizgili kasları önce inceleyelim. Bir efferent nöronun uyartısı gereklidir. Biliyoruz ki hücreler arası sıvıda Na+ iyonları, sitoplazmaya göre daha derişiktir bu da herhangi bir zar proteininin açılması durumunda içeri sodyum iyonu girişi demektir. Efferent nöron uyarısı asetilkolin (ACH) ile olur, ACH reseptörü uyarıldığında zar potansiyeli yükselerek tüm kas teli zarına yayılır, zar üzerindeki Transverser tübüller üzerindeki dihidroksipridin (DHP) proteini ve ardından kas telinin endoplazmik retikulumu üzerindeki doğrudan bağlantılı Ryanodin proteini zar potansiyeliyle şekil değişimine uğrayarak endoplazmik retikulumda önceden depolanmış kalsiyum iyonlarının sitoplazmaya dağılmasını sağlar. Ca2+ artık sıvıda dağılmıştır ve troponin dediğimiz aktin filament elemanına etkin bağlanabilecek derişime ulaşmıştır. Troponin tropomiyozin ve aktin monomer zincirine bağlantılı üç tane uca sahip bir yapıdır ve bunlardan birinde meydana gelen değişim (Ca2+ bağlanması gibi) biçimde değişime sebep olarak miyozin filamentin aktin üzerinde bağlantılar yapmasını sağlar, kas kasılır.

Düz kaslara gelelim. Tek bir hücresinin sitozolünde bulunan kalmodulin, miyozin kinaz ve miyozin fosfataz adlı üç tane pasif enzim yapısı sayacağız. Dışarıdan herhangi bir potansiyel artırıcı uyaran gelmesi durumunda (bu sefer efferent nöronlardan yalnızca otonom sistem ile ilgileniyoruz) sodyum üzerinden yürüyen basit bir kolaylaştırılmış difüzyon mekanizmasıyla Ca2+ kas hücresine intertissüel sıvı/doku sıvısından geçer. Sitoplazmada derişimi artan Ca2+ kalmodülini aktive eder, aktifleşen enzim miyozin kinazı aktive ettiğinde aynı troponin mekanizmasıyla kasılma olur.

Farkları, kalsiyumun sitoplazmaya salınma sebebi mekanizması ve baskın olarak geldiği yerlerin, birinde endoplazmik retikulum diğerinde doku sıvısı olmasıdır.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Life/9.Baskı Bölüm 48
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Milyonlarcası elmanın düştüğünü gördü; ancak sadece Newton 'Neden?' diye sordu.”
Bernard M. Baruch
Geri Bildirim Gönder