Puan Ver
0
Puan Ver

10 kg kömür yaktiginizda açığa çıkan gazlar ve geride kalan kül. Yine 10 kg mıdır?

Birkaç asırdır dünya üzerinde kömür kullanılmakta. Tonlarca miktar tüketildi. Acaba bu kullanım dünya ağırlığını azaltır mı?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Yanma olayı aslen oksidasyondur. Yani oksijen bağlanması şeklinde düşünebilirsin. Bir maddenin yanabilmesi için genel olarak oksijenli ortam gerekir. (Tabii bu şart değil, bu başka bir konu.)

Kömürün yanması tepkimesinde atmosferden oksijen alınacağından açığa çıkan gazlar ve kalan külün toplamı başlangıçtaki kütleye eşit olamaz. Ek olarak atmosferden(veya başka bir şekilde) gelen oksijenin kütlesini de dahil etmiş olursun. Oksijenin yapıdaki kütlesini çıkarırsan yalnızca başlangıçtaki kütleyi elde edersin.

Ek olarak dünyanın ağırlığının azalması için atmosferden uzaya madde kaybı olması gerekir. Gerçi uzaydan atmosfere giren maddeleri de düşünürsek. Dünyanın ağırlığı sabit olabilir mi gerçekten?

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Kömürün oksidasyonu İleri okuma için

Kimyasal tepkimeler sonucu toplam kütle korunur. Dediğin gibi açığa çıkan gaz ve küllerin toplam kütlesi yine 10 kilo olur. Madde yoktan var edilemez, vardan yok edilemez. Kütlenin korunumu kanunu, ilk defa Fransız Kimyacı Antoine Lavoisier tarafından 1789 yılında öne sürüldü. Umarım yardımcı olmuşumdur :D

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. kütle korunum
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Önümüzdeki yolculuğun bir sonu olduğunu bilmek güzel. Nihayetinde önemli olan, yolculuğun kendisi.”
Ursula K. LeGuin
Geri Bildirim Gönder