Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

1-) bütün homo türleri afrikadan mı göç etti. 2-)eğer göç ettilerse nasıl denizi geçip endonezya, kuzey amerika ve güney amerika ya nasıl göç ettiler?

Teknelerle avustralya gibi kıtalarla gidildiği söyleniyor. Bunun kanıtı varmı ve ilk tekne ne zaman icad edildi veya kalıntıları var mı?

2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
2 Cevap

''Mahmut'' arkadaşıma + olarak eklemek istediğim noktalar da şunlardır;

*13.bin yıl öncesine kadar Akdeniz dışında dünyanın her hangi bir yerinde denizciliğin başladığına dair güçlü bir kanıt henüz yoktur.

*Buzul çağı sırasında okyanusların suyunun büyük bir bölümü buzullarda hapsolduğu için deniz seviyesi günümüze kıyasla yüzlerce metre altındaydı.Bunun sonucu olarak Endonezya adaları ile Asya arasında bugünkü sığ deniz yerine kuru toprak vardı.(Bering Boğazarı ile Manş Denizi gibi öteki sığ boğazlar içinde geçerlidir.(Son buzul çağı(Pleistosen Çağı) yaklaşık olarak 11 yıl önce bitmiştir,yaygın kanının aksine dünyanın her kıta buz ile kaplı değildi.)

*Avusturalya'nın hemen kuzeyinde bulunan Yeni Gine de 35.000 yıl kadar öncesine ait kalıntılara ulaşıldı dediğimiz gibi Yeni Gine'ye kadar adalar yardımıyla köprü oluşup sığ denizler olabiliyor.

*Son olarak Amerika kıtası için Sibirya Bering boğazı donmuş biçimde olduğundan (20.000 yıl önce) insanlar karadan ulaşımını sağlamıştır Amerika Kıtasına yine de Amerikaya insanlar ilk kez 14.000-35.000 yıl öncesine arasında ne zaman yerleştikleri henüz belli değildir.Amerika kıtasında Alaska'da en eski insan kalıntıları MÖ 12.000 yılına ait,MÖ 11.000 yılında ise Kanada sınırı güneyinde,ABD ile Meksika da da bulunmuştur.

1.Sorun içinde evet tüm homo türleri afrikadan göç etmiştir.

Göç
Göç
Tüfek,Mikrop ve Çelik kitabından alıntı syf.31
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Tüfek Mikrop ve Çelik sayfa,31-36-37

Evrim ağacında ilk sorunuz sonraki zamanlarda da soruldu ve ''İlker TUNÇKOL'' tarafından görselli bir şekilde cevaplandırıldı.

2.sorunuza gelirsek okyanusla ayrılmış kıtalara erişimin nasıl olduğu bilim adamları tarafından hala tartışılsa da genel kanı dünyamızda oluşan mini buzul çağları içerisinde donan okyanusun karalara yakın olduğu yerlerden geçildiği düşünülüyor.

ıce ages ile ilgili görsel sonucu

mini buzul çağında oluşan tahmini buz kütlesi görseli.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. 1. soru cevabı 1. sorunun görsel cevabı
  2. buzul çağı buzul çağı ile ilgili bilgi(ENG)
  3. buzul çağı buzul çağı ile ilgili bilgi(TR)
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar neden bilimle uğraşır? Neden sanat üretirler? Hayatta kalma başarımız ile ilgili en az öneme sahip olan şeyler, bizi tam da insan yapan şeylerdir.”
Savas Dimopoulos
Geri Bildirim Gönder