Sorulara Dön
1
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

''Arıtma cihazı su da ki kireci de arıttığı için uzun süreler içilirse kemik zayıflar'' ifadesi ne kadar doğru?

19 yaşındayım 8 yıldır arıtılmış su içiyorum ve kemiklerimi güçsüz ne yapmalıyım?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Suyu biyokimya için en nitelikli çözücü olmasının dışında, içeriğindeki mineral maddeler için de kullanıyoruz. İdeal olan, toprakta süzülmüş ve akmakta olan suyun içilmesidir. Özellikle boru içinde beklemiş suyun moleküler yapısı değişerek dokulara ulaşamaz hale gelmesi ve arıtma cihazlarının suyun içeriğini fakirleştirmesi açılarından baktığımızda, dereden su içemeyeceğimiz için kullandığımız su kaynaklarını sabit tutmamak gerekiyor. Pet şişedeki suda sentetik florür bulunur mikroorganizma ürememesi için. Bu da bir sorun. Bu ve benzer nedenlerle, arıtma suyunu da, pet şişeyi de sürekli kullanmak yerine, ara ara termal tesislerden içilebilir termal su almak gerekli aslında. Hem mineral hem iyon açığını inanılmaz giderir bu zengin sular. Ayrıca kemik için yeşil sebze inanılmaz önemli. Artık inek sütünün insan biyolojisine uyumlu olmadığını biliyoruz.

Ayrıca özel olarak kemik yapısı ile sorunu olan bir kişinin, vücudun asit yükünü atmak için kullandığı yöntemleri iyi bilmesi gerekir. Çünkü bir tanesi de, asidik metabolik artıkların kalsiyuma bağlanarak kristalize edilmesiyle kana karışmasının önlenmesi var.... Gereken kalsiyum bilin bakalım nereden çekiliyor.... Evet kemiklerden. Herkeste metabolik artıkların atılımı farklıdır. Herkeste olmayabilir, ancak kemik sorunu yaşayan bir kişinin bu konuda bilgilenmesi gerekir. Gazlı içecek kola kızartma gibi asidik yiyecekleri sağlığı için zaten yemiyor olması gerekirken, sorunundan dolayı tamamen unutması gerekir. Beslenme biyomkimyasını ileri düzey araştırmak, genetik gerekliliklerimizi öğrenmek ve ona göre yaşamak zorundayız. Bilim insanları yıllarca sabırla araştırarak bilimsel literatürü oluştururken, biz bir zahmet okumaktan çekinmemeli, bir hekimden çok daha iyi bilmek zorundayız. Beslenme biyokimyasını iyi bilen biri, neyi ne zaman nasıl yiyeceği konusunda ayılmış, netleşmiştir ve sorunlu *yiyecek*leri hayatından çıkarmakta sorun yaşamayacak seviyeye gelmiştir. Çünkü hangi besin çeşidi vücuda girdiğinde ne yolla nasıl metabolize oluyor artık biliyoruz. Temel yapıtaşlarımızın nasıl oluştuğunu bilmeyeceksek, niye yaşıyoruz diye kendimize sormamız lazım.

155 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et