Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

''arıtma cihazı su da ki kireci de arıttığı için uzun süreler içilirse kemik zayıflar'' ifadesi ne kadar doğru?

19 yaşındayım 8 yıldır arıtılmış su içiyorum ve kemiklerimi güçsüz ne yapmalıyım?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Suyu biyokimya için en nitelikli çözücü olmasının dışında, içeriğindeki mineral maddeler için de kullanıyoruz. İdeal olan, toprakta süzülmüş ve akmakta olan suyun içilmesidir. Özellikle boru içinde beklemiş suyun moleküler yapısı değişerek dokulara ulaşamaz hale gelmesi ve arıtma cihazlarının suyun içeriğini fakirleştirmesi açılarından baktığımızda, dereden su içemeyeceğimiz için kullandığımız su kaynaklarını sabit tutmamak gerekiyor. Pet şişedeki suda sentetik florür bulunur mikroorganizma ürememesi için. Bu da bir sorun. Bu ve benzer nedenlerle, arıtma suyunu da, pet şişeyi de sürekli kullanmak yerine, ara ara termal tesislerden içilebilir termal su almak gerekli aslında. Hem mineral hem iyon açığını inanılmaz giderir bu zengin sular. Ayrıca kemik için yeşil sebze inanılmaz önemli. Artık inek sütünün insan biyolojisine uyumlu olmadığını biliyoruz.

Ayrıca özel olarak kemik yapısı ile sorunu olan bir kişinin, vücudun asit yükünü atmak için kullandığı yöntemleri iyi bilmesi gerekir. Çünkü bir tanesi de, asidik metabolik artıkların kalsiyuma bağlanarak kristalize edilmesiyle kana karışmasının önlenmesi var.... Gereken kalsiyum bilin bakalım nereden çekiliyor.... Evet kemiklerden. Herkeste metabolik artıkların atılımı farklıdır. Herkeste olmayabilir, ancak kemik sorunu yaşayan bir kişinin bu konuda bilgilenmesi gerekir. Gazlı içecek kola kızartma gibi asidik yiyecekleri sağlığı için zaten yemiyor olması gerekirken, sorunundan dolayı tamamen unutması gerekir. Beslenme biyomkimyasını ileri düzey araştırmak, genetik gerekliliklerimizi öğrenmek ve ona göre yaşamak zorundayız. Bilim insanları yıllarca sabırla araştırarak bilimsel literatürü oluştururken, biz bir zahmet okumaktan çekinmemeli, bir hekimden çok daha iyi bilmek zorundayız. Beslenme biyokimyasını iyi bilen biri, neyi ne zaman nasıl yiyeceği konusunda ayılmış, netleşmiştir ve sorunlu *yiyecek*leri hayatından çıkarmakta sorun yaşamayacak seviyeye gelmiştir. Çünkü hangi besin çeşidi vücuda girdiğinde ne yolla nasıl metabolize oluyor artık biliyoruz. Temel yapıtaşlarımızın nasıl oluştuğunu bilmeyeceksek, niye yaşıyoruz diye kendimize sormamız lazım.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Üstün bir bilim, alçak bir ahlakla bir arada olamaz. Bu karışım dengesiz ve kendi kendini yok edicidir.”
Arthur C. Clarke
Geri Bildirim Gönder