Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Araştırmacılar sinekkuşu uçuşunun nefes kesici güzellikteki canlandırmalarını oluşturdular ve sinek kuşlarının kuşlar gibi değil de, daha ziyade böcekler gibi hareket ettiklerini gördüler. Aşağıdan, bu harika canlandırmayı izleyebilirsiniz:
Sinekkuşları çevik olmalarıyla ünlüdür, bir sonraki beslenme noktasina firlamadan önce kanatlarını öyle hızlı hareket ettirirler ki, yüzüyor gibi görünerek havada asılı kalırlar. Aslında, bizim yavaş insan beyinlerimizin kanatlarının nasıl çalıştığını tam olarak asla çözemediği kuşlar, çok hızlıdır. Fakat şimdi, ABD'den bir grup makina mühendisi, bugüne kadarki en detaylı sinekkuşu uçuşu canlandırmalarını oluşturmayı başardı ve aslında diğer kuşlardan çok böcekler gibi hareket ettiklerini ortaya çıkardı. Sonuçlar, fotoğrafta ve yukarıdaki videoda görüldüğü üzere, büyüleyici olduğu kadar nefes kesici de...


Vanderbilt Üniversitesi ve Chapel Hill'deki North Carolina Üniversitesi'nden oluşan takım, zehirsiz boyadan dokuz adet işaretleyiciyi, yapay bir çiçeğin etrafında gezen kırmızı boğazlı bir dişi sinekkuşunun kanatlarına yerleştirerek kuşların kanat hareketlerini takip etmeyi başardı. Daha sonra saniyede 1000 karede çalışan dört kamera kullanarak kuşun hareketini kaydettiler. Bu veriyi işlemek için süperbilgisayarlar kullanan mühendisler, sinekkuşlarının havada durmasına yardım eden kanatlarının etrafındaki havanın hareket ediş şeklinin dinamik akışkan modelini ve benzerini oluşturdular.


Takımın Journal of the Royal Society Interface dergisinde yayınlanan sonuçları, sinekkuşlarının kanatları üzerinde olağanüstü kontrolleri olduğunu gösterdi. Ve daha geniş kuşlarına aksine, uçuşlarındaki kilit nokta kanat çırpışlarındaki üst vuruşun şiddeti... Bu, böceklerin kullandığı taktik ile aynı ve havada durmalarına izin veren anahtar nokta.


Daha geniş kuşlar uçarken, bütün çabalarını aşağı kanat çırpışlarına veriyorlar, ve sonra kanatlarını çeviriyorlar, bu yüzden onları geri hareket ettirdiklerinde neredeyse hiç güç kullanmıyorlar. Bu onları yukarı kaldırıyor ve havada durmalarına yardımcı oluyor. Kyle Hill'in The Nerdist'te açıkladığına göre, sinekkuşu örneği biraz daha karmaşık:


Havada durabilmeyi sağlamak için bir sinekkuşu önce kanadını bileğinin altından eğer (evet, kuşların bilekleri vardır) ve havada binlerce girdap oluşturan bir altvuruşu tamamlar. Bu hava boşluğu kanadın altında alçak bir basınç alanı oluşturur. Etrafını saran hava, basıncı eşitlemek için hızla aktığı zaman, kaldırma kuvveti oluşturur. Fakat sinekkuşunun havada durmasının sırrı kanatlarının üstvuruşundadır. Kanatlarını geriye doğru hareket ettirdiği zaman, sinekkuşu kanatlarını tekrar, fakat ters yönde, sanki başka bir altvuruşmuş gibi eğer. Üstvuruşlar da kuşların havada kalmasına neden olan kaldırma kuvvetini oluşturur. Şaşırtıcı olan ise sinekkuşlarının üstvuruşlarını altvuruşları gibi etkili yapmayı başarmasıdır; bu döngüyü uzun zaman dönemleri boyunca devam ettirebildikleri anlamına gelir.


Araştırma sadece güzel ve büyüleyici değil, aynı zamanda iş uçak tasarımına geldiği zaman mühendislere doğayı yakalamayı deneme imkanı da sağlayabilir: şu anda uçan araçlarımız böcekler ve kuşların harcadığından çok daha fazla enerji harcıyor. Belki küçük sinekkuşunun taktiğini kopyalayarak insanlık daha önce hiç olmadığı kadar ileri uçma imkanı bulabilir.


Çeviren: Ozan Zaloğlu (Evrim Ağacı)


Kaynak: ScienceAlert

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2020 14:11:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3321

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Önümüzdeki yolculuğun bir sonu olduğunu bilmek güzel. Nihayetinde önemli olan, yolculuğun kendisi.”
Ursula K. LeGuin
Geri Bildirim Gönder