Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Sinekkuşunun Uçuşunun Nefes Kesen Ağır Çekim Simülasyonları

Sinekkuşunun Uçuşunun Nefes Kesen Ağır Çekim Simülasyonları
Yazar Fiona Macdonald Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
1,573 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Araştırmacılar sinekkuşu uçuşunun nefes kesici güzellikteki canlandırmalarını oluşturdular ve sinek kuşlarının kuşlar gibi değil de, daha ziyade böcekler gibi hareket ettiklerini gördüler. Aşağıdan, bu harika canlandırmayı izleyebilirsiniz:

Sinekkuşları çevik olmalarıyla ünlüdür, bir sonraki beslenme noktasina firlamadan önce kanatlarını öyle hızlı hareket ettirirler ki, yüzüyor gibi görünerek havada asılı kalırlar. Aslında, bizim yavaş insan beyinlerimizin kanatlarının nasıl çalıştığını tam olarak asla çözemediği kuşlar, çok hızlıdır. Fakat şimdi, ABD'den bir grup makina mühendisi, bugüne kadarki en detaylı sinekkuşu uçuşu canlandırmalarını oluşturmayı başardı ve aslında diğer kuşlardan çok böcekler gibi hareket ettiklerini ortaya çıkardı. Sonuçlar, fotoğrafta ve yukarıdaki videoda görüldüğü üzere, büyüleyici olduğu kadar nefes kesici de...

Vanderbilt Üniversitesi ve Chapel Hill'deki North Carolina Üniversitesinden oluşan takım, zehirsiz boyadan dokuz adet işaretleyiciyi, yapay bir çiçeğin etrafında gezen kırmızı boğazlı bir dişi sinekkuşunun kanatlarına yerleştirerek kuşların kanat hareketlerini takip etmeyi başardı. Daha sonra saniyede 1000 karede çalışan dört kamera kullanarak kuşun hareketini kaydettiler. Bu veriyi işlemek için süperbilgisayarlar kullanan mühendisler, sinekkuşlarının havada durmasına yardım eden kanatlarının etrafındaki havanın hareket ediş şeklinin dinamik akışkan modelini ve benzerini oluşturdular.

Takımın Journal of the Royal Society Interface dergisinde yayınlanan sonuçları, sinekkuşlarının kanatları üzerinde olağanüstü kontrolleri olduğunu gösterdi. Ve daha geniş kuşlarına aksine, uçuşlarındaki kilit nokta kanat çırpışlarındaki üst vuruşun şiddeti... Bu, böceklerin kullandığı taktik ile aynı ve havada durmalarına izin veren anahtar nokta.

Reklamı Kapat

Daha geniş kuşlar uçarken, bütün çabalarını aşağı kanat çırpışlarına veriyorlar, ve sonra kanatlarını çeviriyorlar, bu yüzden onları geri hareket ettirdiklerinde neredeyse hiç güç kullanmıyorlar. Bu onları yukarı kaldırıyor ve havada durmalarına yardımcı oluyor. Kyle Hill'in The Nerdist'te açıkladığına göre, sinekkuşu örneği biraz daha karmaşık:

Havada durabilmeyi sağlamak için bir sinekkuşu önce kanadını bileğinin altından eğer (evet, kuşların bilekleri vardır) ve havada binlerce girdap oluşturan bir altvuruşu tamamlar. Bu hava boşluğu kanadın altında alçak bir basınç alanı oluşturur. Etrafını saran hava, basıncı eşitlemek için hızla aktığı zaman, kaldırma kuvveti oluşturur. Fakat sinekkuşunun havada durmasının sırrı kanatlarının üstvuruşundadır. Kanatlarını geriye doğru hareket ettirdiği zaman, sinekkuşu kanatlarını tekrar, fakat ters yönde, sanki başka bir altvuruşmuş gibi eğer. Üstvuruşlar da kuşların havada kalmasına neden olan kaldırma kuvvetini oluşturur. Şaşırtıcı olan ise sinekkuşlarının üstvuruşlarını altvuruşları gibi etkili yapmayı başarmasıdır; bu döngüyü uzun zaman dönemleri boyunca devam ettirebildikleri anlamına gelir.

Araştırma sadece güzel ve büyüleyici değil, aynı zamanda iş uçak tasarımına geldiği zaman mühendislere doğayı yakalamayı deneme imkanı da sağlayabilir: şu anda uçan araçlarımız böcekler ve kuşların harcadığından çok daha fazla enerji harcıyor. Belki küçük sinekkuşunun taktiğini kopyalayarak insanlık daha önce hiç olmadığı kadar ileri uçma imkanı bulabilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: ScienceAlert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/03/2021 01:21:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3321

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Gezegen
Yok Oluş
Transkripsiyon
Atmosfer
Uzay Görevleri
Algı
Gen
Ekonomi
Tahmin
Abd
Astrofotoğrafçılık
Kültür
Göğüs
Radyasyon
İklim
Charles Darwin
Nasa
Zooloji
Etimoloji
Primatlar
Eğitim
Parçacık
Mikoloji
Astronomi
Nadir
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim, sadece nereden geldiğimizle ilgili bir hikaye değildir. Aynı zamanda, yaşamın merkezinde yer alan epik bir şiir gibidir.”
Kenneth R. Miller
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku