Evrim Ağacı

Vikipedi veya herhangi bir lise seviyesinde ders kitabında sıfırın doğal sayı olduğu yazar. Peki gerçekten öyle midir?

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

0 bir doğal sayıdır. Doğal sayılar, negatif olmayan tam sayılar kümesidir ve sıfır da bunun bir parçasıdır. ISO 80000-2 standardı da bunu söyler.

2. İddia

0 bir doğal sayı değildir. Nötr bir sayıyı saymak anlamsızdır. Üstelik doğal sayılar, pozitif tam sayılar kümesidir.

Gerçek mi?

Karışık

Gerçek Taraflar

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki kitaplara bakınca sıfırın doğal sayı olduğu yazar, hatta farklı dillerde yazılmış birçok matematik kitabında da sıfırın doğal sayı olduğunun yazıldığı görülebilir.

Sahte Taraflar

Lisans ve lisansüstü seviye matematik kitaplarının ve akademik makalelerin bazılarında sıfırın doğal sayı olarak alınmadığı ve bu kabul altında ilgili teorileri kurdukları görülebilir.

İddianın Kökeni

Bu soru esasında yüzyıllardır matematikçileri tam ortadan ikiye bölen bir sorudur. Sıfır, ilk olarak M.Ö 3. yüzyılda Mezopotamya'da nötr kavramını tanımlamak amacıyla kullanılmış bir ifadedir. Yani ne pozitif ne negatif değere sahiptir. Ancak doğal sayılar kümesinin inşa edilme amacı, "sayma" işlemini tanımlamaktan gelir. Bazı matematikçiler nötr bir şeyi sayma kümesine dahil etmenin anlamsız olduğunu söyler. Bazı matematikçiler ise nötr bir şeyi saymanın bir anlamı olacağını söyler.

Bilgiler

Aslında iki tip matematikçi de haklıdır, nötrü saymak hem mantıklı hem mantıksızdır, kullanılan teoriye göre değişir. Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı buna "Sayma sayıları" diye bir küme tanımlayıp 1,2,3,..{1,2,3,..} diye giden sayı dizisini bu kümenin elemanları olarak belirlemiştir. Doğal sayılar kümesini ise bu küme birleşim 0 olarak tanımlamıştır.

Bazı ülkelerde ise buna benzer ancak daha farklı bir yöntem izlenmiştir. Doğal sayıları bizdeki sayma sayıları kümesi olarak tanımayıp, "Whole Numbers" (Bütün sayılar) diye bir küme tanımlayıp, elemanlarını da belirledikleri doğal sayılar kümesindekiler (bizim sayma sayısı kümesi) birleşim 0 olarak tanımlamışlardır.

Akademik düzeyde ise böyle ayrım yaratacak tanımlar genelde kullanılmaz. Bir makalede doğa sayılar kümesi geçecekse o küme yerine genelde ya tam sayılar kümesini tercih edilir ya da N=1,2,3,...N={1,2,3,...} veya N=0,1,2,3,...N=0,1,2,3,... diye makalenin başında bir tanım yapılır.

Sonuç olarak, şu anda bu konuda nihai bir karara varmak mümkün değil gibi gözükmektedir. Bu, daha ziyade bir tercih ve tanım problemidir. Bu nedenle, taraflardan biri haklı veya haksız gibi bir yargılamaya varmak mümkün değildir. Önemli olan, tanımların doğru ve açık bir şekilde yapılması ve tutarlı bir matematiksel sistem inşa edilmesidir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 18
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 17
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 02:55:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8720

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Deri
Balıklar
Lgbt
İlaç
Mit
Maymun
Ay Ve Dünya
Ara Geçiş Türleri
Böcekler
Ölüm
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Farmakoloji
Genel Görelilik
Bilim Tarihi
Sağlık Personeli
Jinekoloji
Balıkçılık
Yapay Seçilim
Sağlık Bilimleri
Etimoloji
Önlem
Doğa Yasaları
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Türlerin bağımsız olarak yaratıldıklarına yönelik ana akım görüş, bize hiçbir bilimsel açıklama sunamamaktadır.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder