Evrim Ağacı

Sibirya Fosil Bulgusu "Tüylü Dinozorlar Dönemi" İddiasını Güçlendiriyor!

Sibirya Fosil Bulgusu
Kulindadromeus zabaikalicus, güçlü arka ayakları, kısa kolları ve beş güçlü parmağı ile bir otçul idi.
Tavsiye Makale

Bu yazı, The Guardian isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 5 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Bilim insanları dev bir tavuk görünümündeki canlının kalıntılarının bir zamanlar hem etoburlar hem de otoburların tüylü olduğu yönünde yeni deliller sunduğunu bildiriyorlar. Devasa, ibiksiz tavuk görünümündeki bir canlının fosil kalıntılarının keşfi bilim insanlarını çarpıcı yeni bir sav ortaya koymaya yöneltti: bir zamanlar tüm dinozorlar tüylüydüler.

Erken dönem etobur dinozorların tüylü oldukları araştırmacılar tarafından bilinmekteydi, ancak Sibirya'da bir nehir kıyısında bulunan bir metre uzunluğundaki otçul dinozor, uzmanları 200 milyon yıldan daha önceki Triyasik dönemin tüm dinozorlarının tüylü olduğu sonucuna yöneltti.

Dinozorlar evrimleşme süreçlerinde zırhlı bir deri tabakası oluşturdukça muhtemelen uçmaktan çok yalıtım ve haberleşme amaçlı kullandıkları tüylerini de kaybettiler. Çalışmada yer alan bilim insanlarından Bristol Üniversitesi Profesörü Michael Benton bunun çok önemli bir keşif olduğunu düşünüyor ve şöyle söylüyor:

Sibiryalı bu küçük ahbap şüphesiz ki tüylüydü. Şimdilik kaydıyla öne sürdüğümüz sonuç tüylerin bütün dinozorlarda mevcut olduğu yönünde.

Benton'a göre tüyler dinozorları sıcak tutuyor ve bu da soğuk kanlı sürüngenlerin aksine daha soğuk havalarda ve geceleri de aktif olabilmelerini sağlıyordu. Dinozorlar büyüdükçe tüyler vücutlarını fazlasıyla sıcak tutacağı ve koruyucu zırhlarından ödün vermelerine yol açacağı için gereksizleştiler. Kuşların dinozorlardan türediği çoktandır kabul görmüş ve 1990'ların ortalarında Çin'de tüylü dinozorlar bulunmuştu. Ancak bu tüylü dinozorlar etçil teropodlardılar.

Otçul dinozorların da tüylerle kaplı olduğuna dair yeni kanıtlar Sibirya'daki Olov nehri kıyılarında Kulinda adı verilen bir kazı bölgesinde bulundu. Fosil kalıntıları dinozorun kuyruk ve baldırlarında pulcuklar, baş ve sırtında ise kıllar olduğunu gösteriyordu. Ancak en heyecan verici buluş, kaya içinde bol karbonlu bir zar halinde korunmuş tüylerdi. Tüylerin iyi korunmuş olması büyük olasılıkla hayvanın gövdesinin leş yiyicilerin eline düşmeyip bir nehre düşmüş ve burada da çamurla kaplanmış olmasından kaynaklanıyordu.

Bu yeni dinozora Kulindadromeus zabaikalicus adı verildi. Dinozor güçlü arka ayakları, kısa kolları ve beş güçlü parmağı ile bir otçuldu. Kulinda'da bu türe ait altı kafatası ve birkaç yüz civarında kısmi iskelet bulundu. Bulgular Science dergisinde yayınlanan bir makale ile duyuruldu. Makalenin birinci yazarı, Brüksel'deki Belçika Kraliyet Doğa Tarihi Enstitüsü'nden Pascal Godefroit bulunan yeni dinozorun uzuvlarının tüylerle kaplı olmasından hayrete düştüğünü belirtiyor ve şunları ekliyor: 

Bu yeni bulgumuz şu iddiayı perçinliyor: tüm dinozorlar tüylü ya da en azından tüy çıkarma kapasitesine sahiptiler.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/06/2020 03:13:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2564

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Beslenme Davranışları
Seçilim
Şempanzeler
Sahtebilim
İnsanın Evrimi
Yeni Koronavirüs
Bilim İnsanları
Yörünge
Botanik
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Hasta
Sürüngen
Ara Geçiş Türleri
Ses Kaydı
Coronavirus
Etoloji
Biyoloji
Üreme
Diyet
Bağışıklık
Teori
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Kedigiller
Robot
Beslenme Bilimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insan, canını ondan kurtarmak için her yola başvuruyor olsa bile, kendi ülkesinin en iyi ülke olduğunu düşünür.”
Pascual Ramirez
Geri Bildirim Gönder