Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Sibirya Fosil Bulgusu "Tüylü Dinozorlar Dönemi" İddiasını Güçlendiriyor!

Sibirya Fosil Bulgusu "Tüylü Dinozorlar Dönemi" İddiasını Güçlendiriyor!
Kulindadromeus zabaikalicus, güçlü arka ayakları, kısa kolları ve beş güçlü parmağı ile bir otçul idi.
2 dakika
1,903
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları dev bir tavuk görünümündeki canlının kalıntılarının bir zamanlar hem etoburlar hem de otoburların tüylü olduğu yönünde yeni deliller sunduğunu bildiriyorlar. Devasa, ibiksiz tavuk görünümündeki bir canlının fosil kalıntılarının keşfi bilim insanlarını çarpıcı yeni bir sav ortaya koymaya yöneltti: bir zamanlar tüm dinozorlar tüylüydüler.

Erken dönem etobur dinozorların tüylü oldukları araştırmacılar tarafından bilinmekteydi, ancak Sibirya'da bir nehir kıyısında bulunan bir metre uzunluğundaki otçul dinozor, uzmanları 200 milyon yıldan daha önceki Triyasik dönemin tüm dinozorlarının tüylü olduğu sonucuna yöneltti.

Tüm Reklamları Kapat

Dinozorlar evrimleşme süreçlerinde zırhlı bir deri tabakası oluşturdukça muhtemelen uçmaktan çok yalıtım ve haberleşme amaçlı kullandıkları tüylerini de kaybettiler. Çalışmada yer alan bilim insanlarından Bristol Üniversitesi Profesörü Michael Benton bunun çok önemli bir keşif olduğunu düşünüyor ve şöyle söylüyor:

Sibiryalı bu küçük ahbap şüphesiz ki tüylüydü. Şimdilik kaydıyla öne sürdüğümüz sonuç tüylerin bütün dinozorlarda mevcut olduğu yönünde.

Benton'a göre tüyler dinozorları sıcak tutuyor ve bu da soğuk kanlı sürüngenlerin aksine daha soğuk havalarda ve geceleri de aktif olabilmelerini sağlıyordu. Dinozorlar büyüdükçe tüyler vücutlarını fazlasıyla sıcak tutacağı ve koruyucu zırhlarından ödün vermelerine yol açacağı için gereksizleştiler. Kuşların dinozorlardan türediği çoktandır kabul görmüş ve 1990'ların ortalarında Çin'de tüylü dinozorlar bulunmuştu. Ancak bu tüylü dinozorlar etçil teropodlardılar.

Tüm Reklamları Kapat

Otçul dinozorların da tüylerle kaplı olduğuna dair yeni kanıtlar Sibirya'daki Olov nehri kıyılarında Kulinda adı verilen bir kazı bölgesinde bulundu. Fosil kalıntıları dinozorun kuyruk ve baldırlarında pulcuklar, baş ve sırtında ise kıllar olduğunu gösteriyordu. Ancak en heyecan verici buluş, kaya içinde bol karbonlu bir zar halinde korunmuş tüylerdi. Tüylerin iyi korunmuş olması büyük olasılıkla hayvanın gövdesinin leş yiyicilerin eline düşmeyip bir nehre düşmüş ve burada da çamurla kaplanmış olmasından kaynaklanıyordu.

Bu yeni dinozora Kulindadromeus zabaikalicus adı verildi. Dinozor güçlü arka ayakları, kısa kolları ve beş güçlü parmağı ile bir otçuldu. Kulinda'da bu türe ait altı kafatası ve birkaç yüz civarında kısmi iskelet bulundu. Bulgular Science dergisinde yayınlanan bir makale ile duyuruldu. Makalenin birinci yazarı, Brüksel'deki Belçika Kraliyet Doğa Tarihi Enstitüsü'nden Pascal Godefroit bulunan yeni dinozorun uzuvlarının tüylerle kaplı olmasından hayrete düştüğünü belirtiyor ve şunları ekliyor: 

Bu yeni bulgumuz şu iddiayı perçinliyor: tüm dinozorlar tüylü ya da en azından tüy çıkarma kapasitesine sahiptiler.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Guardian | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/02/2024 17:31:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2564

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Güneş
Araştırma
Irk
Asteroid
Abd
Psikoloji
Obezite
İspat Yükü
Protein
Sars Mers
Şehir Hastanesi
Metabolizma
Çekirdek
Alan
Tekillik
Ateş
Evrim
Beyin
Epistemoloji
Zehirli Mantar
Uzay Aracı
Solunum
Temel
Tespit
Aşırı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Morris, et al. Sibirya Fosil Bulgusu "Tüylü Dinozorlar Dönemi" İddiasını Güçlendiriyor!. (4 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 26 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2564
Morris, S., Ayöz, S., Bakırcı, Ç. M. (2014, September 04). Sibirya Fosil Bulgusu "Tüylü Dinozorlar Dönemi" İddiasını Güçlendiriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved February 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2564
S. Morris, et al. “Sibirya Fosil Bulgusu "Tüylü Dinozorlar Dönemi" İddiasını Güçlendiriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Suat Ayöz, Evrim Ağacı, 04 Sep. 2014, https://evrimagaci.org/s/2564.
Morris, Steven. Ayöz, Suat. Bakırcı, Çağrı Mert. “Sibirya Fosil Bulgusu "Tüylü Dinozorlar Dönemi" İddiasını Güçlendiriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Suat Ayöz. Evrim Ağacı, September 04, 2014. https://evrimagaci.org/s/2564.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close