Sibirya Fosil Bulgusu ''Tüylü Dinozorlar Dönemi'' İddiasını Güçlendiriyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bilim insanları dev bir tavuk görünümündeki canlının kalıntılarının bir zamanlar hem etoburlar hem de otoburların tüylü olduğu yönünde yeni deliller sunduğunu bildiriyorlar. Devasa, ibiksiz tavuk görünümündeki bir canlının fosil kalıntılarının keşfi bilim insanlarını çarpıcı yeni bir sav ortaya koymaya yöneltti: bir zamanlar tüm dinozorlar tüylüydüler.

Erken dönem etobur dinozorların tüylü oldukları araştırmacılar tarafından bilinmekteydi, ancak Sibirya'da bir nehir kıyısında bulunan bir metre uzunluğundaki otçul dinozor, uzmanları 200 milyon yıldan daha önceki Triyasik dönemin tüm dinozorlarının tüylü olduğu sonucuna yöneltti. Dinozorlar evrimleşme süreçlerinde zırhlı bir deri tabakası oluşturdukça muhtemelen uçmaktan çok yalıtım ve haberleşme amaçlı kullandıkları tüylerini de kaybettiler. Çalışmada yer alan bilim insanlarından Bristol Üniversitesi Profesörü Michael Benton bunun çok önemli bir keşif olduğunu düşünüyor ve şöyle söylüyor:

''Sibiryalı bu küçük ahbap şüphesiz ki tüylüydü. Şimdilik kaydıyla öne sürdüğümüz sonuç tüylerin bütün dinozorlarda mevcut olduğu yönünde''.

Benton'a göre tüyler dinozorları sıcak tutuyor ve bu da soğuk kanlı sürüngenlerin aksine daha soğuk havalarda ve geceleri de aktif olabilmelerini sağlıyordu. Dinozorlar büyüdükçe tüyler vücutlarını fazlasıyla sıcak tutacağı ve koruyucu zırhlarından ödün vermelerine yol açacağı için gereksizleştiler. Kuşların dinozorlardan türediği çoktandır kabul görmüş ve 1990'ların ortalarında Çin'de tüylü dinozorlar bulunmuştu. Ancak bu tüylü dinozorlar etçil teropodlardılar.

Otçul dinozorların da tüylerle kaplı olduğuna dair yeni kanıtlar Sibirya'daki Olov nehri kıyılarında Kulinda adı verilen bir kazı bölgesinde bulundu. Fosil kalıntıları dinozorun kuyruk ve baldırlarında pulcuklar, baş ve sırtında ise kıllar olduğunu gösteriyordu. Ancak en heyecan verici buluş, kaya içinde bol karbonlu bir zar halinde korunmuş tüylerdi. Tüylerin iyi korunmuş olması büyük olasılıkla hayvanın gövdesinin leş yiyicilerin eline düşmeyip bir nehre düşmüş ve burada da çamurla kaplanmış olmasından kaynaklanıyordu.

Bu yeni dinozora Kulindadromeus zabaikalicus adı verildi. Dinozor güçlü arka ayakları, kısa kolları ve beş güçlü parmağı ile bir otçuldu. Kulinda'da bu türe ait altı kafatası ve birkaç yüz civarında kısmi iskelet bulundu. Bulgular Science dergisinde yayınlanan bir makale ile duyuruldu. Makalenin birinci yazarı, Brüksel'deki Belçika Kraliyet Doğa Tarihi Enstitüsü'nden Pascal Godefroit bulunan yeni dinozorun uzuvlarının tüylerle kaplı olmasından hayrete düştüğünü belirtiyor ve şunları ekliyor: 

''Bu yeni bulgumuz şu iddiayı perçinliyor: tüm dinozorlar tüylü ya da en azından tüy çıkarma kapasitesine sahiptiler''.

Görsel Açıklaması: Kulindadromeus zabaikalicus, güçlü arka ayakları, kısa kolları ve beş güçlü parmağı ile bir otçul idi. 


Kaynak: Bu yazı The Guardian sitesinden çevrilmiştir.

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Eşekarısı Güvesi

Farelerdeki Tip 2 Diyabet Semptomları Hiçbir Bilindik Yan Etki Olmadan Tersine Çevrildi!

Yazar

Suat Ayöz

Suat Ayöz

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder