Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Sesler, Görselleri Daha Hızlı Tanımamıza Yardımcı Olabilir!

Sesler, Görselleri Daha Hızlı Tanımamıza Yardımcı Olabilir! Psychological Science
2 dakika
48
Tüm Reklamları Kapat

Mutfak gibi tipik bir sahne hayal ettiğimizde sadece bir yerin neye benzediğini değil, aynı zamanda onunla ilişkilendirdiğimiz sesleri de hatırlama eğilimindeyiz. Psychological Science dergisinde yayınlanan bir çalışma, bu işitsel çağrışımların nesneleri daha hızlı tanımamıza yardımcı olabileceğini, kaynayan suyun sesini duyduğumuzda bir çaydanlık fotoğrafını ya da mutfakta çalışan birinin "işitsel sahnesini" daha çabuk tanıyabileceğimizi ortaya koyuyor. Yazarlar şöyle anlatıyor:

Görsel deneyimimizin tutarlı ve kapsamlı olduğuna dair sezgisel hissimize rağmen, dünya muğlak ve belirsiz bilgilerle doludur. Çalışmamız, doğal ortamlarda anlamlı algısal deneyimleri desteklemek için görsel-işitsel etkileşimlerin önemini ortaya koyuyor.

Dört deneyin ilkinde, 20 lisans öğrencisine konu ile uyumlu veya uyumsuz sesleri dinlerken çeşitli nesnelerin karartılmış görüntülerini tanımlama görevi verdi. Örneğin katılımcılar, bir arabanın geçerken çıkardığı sesi ya da çaydanlığın kaynarken çıkardığı sesi dinlerken silikleşen bir araba görüntüsünü görebiliyordu. Katılımcılara görüntüyü tanımlayabileceklerinden emin oldukları anda boşluk tuşuna basmaları talimatı verildi ve bu noktada görevde araba veya yazar kasa gibi iki alakasız nesneden hangisinin göründüğünü tanımlamaları istendi.

Araştırmacılar, katılımcıların o nesnenin çıkardığı sesi dinlerken nesneleri daha hızlı ve doğru bir şekilde tanımlayabildiklerini buldular. İkinci çalışma ise katılımcıların kavramsal olarak ilişkili ancak sessiz nesnelerin görüntülerini, o nesneyle yaygın olarak ilişkilendirilen sesleri dinlerken daha hızlı bir şekilde tanımladıklarını gösterdi. Örneğin, bir parktan gelen sesleri dinlerken bir park bankını tanımlamak daha kolaydı. Kaliforniya Üniversitesi’nden Jamal R. Williams şöyle anlatıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Çalışmamız ilk kez bilginin dolaylı olarak muhtemelen yüzlerce nesneyle ilişkili olduğu ve tek bir nesneyle doğrudan ilişkili olmadığı durumlarda bile, insanların duyusal işlemlerini kolaylaştırmak için bu bilgiden yararlanabileceğini gösteriyor.

Üçüncü deneyde 30 öğrenci aynı görevin biraz daha zor bir versiyonuyla sınandı. Bu kez, katılımcılardan iki ilgisiz nesne (bir araba veya bir yazar kasa) arasında seçim yapmaları istenmek yerine, katılımcılara aynı kategoriden iki nesne (ses çalınırken görünen araba veya farklı bir araba) gösterildi. Önceki çalışmalarda olduğu gibi katılımcılar, görüntü kaybolurken uyumlu bir ses çalındığında doğru nesneyi daha hızlı tanımlayabildi. Son olarak dördüncü çalışma, 30 kişilik bir öğrenci grubunun görev sırasında kendileri için çalınan ses sahneleriyle görüntü uyumlu olduğunda benzer nesneler arasında daha hızlı ayrım yapabildiğini ortaya koydu.

Yazarlar, bunun seslerin nesneler arasında sadece kategorik değil, ince ayrımlar yapmamıza da yardımcı olabileceğini gösterdiğini belirtiyor:

Algısal sistemimiz, farklı duyulardan gelen bilgileri birleştirdiği için bu karmaşık dünyada gezinme konusunda mükemmeldir. Sonuçlarımız, algının bağlamsal bilgiyi çeşitli işleme düzeylerinde bütünleştirdiğini ve görsel nesne algısını kolaylaştırmak için duyusal modaliteler arasında genel bilgilerden yararlanabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar, katılımcıların yeni görsel-işitsel bilgileri hızlı bir şekilde birleştirme becerisinin, bu sürecin istemli bir niyet olmaksızın nispeten otomatik olarak gerçekleştiğini gösterdiğini ancak otomatik süreçlerin nesne tanımaya ne ölçüde katkıda bulunduğunu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu vurguluyor:

Doğal sesler ve görsel nesneler arasındaki bu görsel-işitsel etkileşimler, yaşam boyu deneyimle yönlendiriliyor olabilir ve bunları ortaya çıkaran hesaplama mimarisi, olasılıkçı bir zihnin otomatik bir özelliğidir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/06/2024 10:53:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17609

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Carl Sagan
Ana Bulaşma Mekanizması
Küresel
Yapay Zeka
Fotosentez
Aminoasit
Geometri
Sağlık
Ses Kaydı
İlişki
Avcı
Einstein
İhtiyoloji
Gelişim
İnsan Türü
Mikroevrim
Ağaç
Doğal
Evrim Tarihi
Dil
Video
Kimyasal
Yıldızlar
Doğru
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Sesler, Görselleri Daha Hızlı Tanımamıza Yardımcı Olabilir!. (16 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17609
Derin, U. (2024, May 16). Sesler, Görselleri Daha Hızlı Tanımamıza Yardımcı Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved June 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17609
U. Derin. “Sesler, Görselleri Daha Hızlı Tanımamıza Yardımcı Olabilir!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 16 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17609.
Derin, Ufuk. “Sesler, Görselleri Daha Hızlı Tanımamıza Yardımcı Olabilir!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 16, 2024. https://evrimagaci.org/s/17609.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close