Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Serçeler Kaç Yıl Yaşar?

Serçeler Kaç Yıl Yaşar?
Serçe (Adana, Türkiye)
Zeynel Cebeci
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Aslında genelde "serçe" deyip geçiyor olsak da, sokaklarda göreceğiniz serçeler, bulunduğunuz ülkeye göre bambaşka türler olabilirler. Örneğin Orta Asya'da Passer ammodendri, yani Saxaul serçesini görebilirken, İtalya'nın kuzeyinde ve ortasında İtalyan serçelerini (Passer italiae) görebilirsiniz. Türkiye sokaklarında sıklıkla karşınıza çıkan serçeler Passer domesticus olarak bilinen ev serçeleriyken, Myanmar veya Vietnam'a gidecek olursanız düz sırtlı serçelerle (Passer flaveolus) karşılaşabilirsiniz. Afrika, Avrupa ve Asya'da bulunan, yani "Eski Dünya"ya ait olan 28 kadar serçe türünün tamamı, Passer cinsine aittir ve genellikle gerçek serçeler olarak bilinirler.

Çok çeşitli türlere ayrılmış olan serçelerin ömür beklentileri ve davranışları da birbirinden oldukça farklılaşmıştır. Bir serçe için yaşam oldukça zorludur ve bir serçenin yıllık hayatta kalma oranı %45-65 civarıdır; yani her yıl, bir önceki yıl yaşayan serçelerin %35-55 kadarı hayatını kaybeder.[1] Yumurtadan çıkan serçelerin sadece %20-25 kadarı ilk üreme mevsimine kadar hayatta kalabilmektedir. Sokakta gördüğünüz herhangi bir ev serçesinin (Passer domesticus) ortalama ömrü 3 yıl kadardır (genelde 2-5 yıl kadar yaşarlar).[3]

Buna rağmen, sıra dışı durumlarla karşılaşmak mümkündür: Örneğin bugüne kadar yaban hayatta kalmayı başaran en yaşlı ev serçesi yaklaşık 20 yaşındaydı; doğumundan hemen sonra Danimarka'da işaretlenen bu serçe, 19 yıl 9 aylıkken hayatını kaybetmiştir.[2] İnsan koruması ve bakımı altındaki ev serçeleri ise 23 yıla kadar hayatta kalabilmektedir.[4]

Bahsettiğimiz gibi, serçelerin ömrü türüne göre bir miktar farklılık gösterebilmektedir. Kimi serçe türü ortalama 5 yıla kadar yaşayabilirken, bazıları çok daha kısa süre hayatta kalabilmektedir. Bu kısa süre zarfında üremeye çalışan serçeler, bir seferde ortalama 5 adet yavru yumurtlarlar ve böylece serçe popülasyonlarının dengesi korunmaya çalışılır.

Çoğunlukla yerde besin arayan serçeler, uçmadıkları zamanlarda, hepimizin alışageldiği meşhur sıçrama hareketiyle yer değiştirirler. Serçeler havada süzülmezler, aktif olarak uçarlar. Doğal avcıları arasında şahinler, baykuşlar, rakunlar ve yılanlar vardır; ancak şehir yaşantısı içerisinde kedi ve köpekler tarafından da avlanabilmektedirler.

Ömrünüz boyunca belki de yüz binlerce bireyiyle karşılaşabileceğiniz bu ufak kuşlar, biyolojik açıdan son derece önemlidirler. Hem bulunukları ekosistemin önemli bir parçasıdırlar, hem de yürütülen biyoloji araştırmalarında çok kullanışlı bir model görevi görürler. Örneğin birçok evrimsel biyoloji araştırması serçeler ile yapılmaktadır. Buna rağmen şehirlerde insanlar tarafından pek hoş karşılanmazlar; çünkü çoğunlukla yerel kuşlarla rekabete girerler, tarım zararlısı olarak görülürler ve binaların etrafında büyük sürüler halinde toplanarak etrafı pisletebilirler.[5] Ancak en nihayetinde onların da doğanın ve şehirlerimizin bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 12
 • Tebrikler! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 3
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ J. D. Summers-Smith. (1988). The Sparrows: A Study Of The Genus Passer. ISBN: 9780856610486. Yayınevi: T. & A. D. Poyser.
 • ^ Euring. Longevity List. (19 Eylül 2017). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2020. Alındığı Yer: Euring | Arşiv Bağlantısı
 • ^ World Life Expectancy. House Sparrow Life Expectancy. Alındığı Tarih: 27 Eylül 2020. Alındığı Yer: World Life Expectancy | Arşiv Bağlantısı
 • ^ J. McKenna. Jerry Mc Kenna's Answer To What Is The Life Span Of A Sparrow, Typically? - Quora. (19 Eylül 2017). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2020. Alındığı Yer: Quora | Arşiv Bağlantısı
 • ^ Animal Diversity Web. Passer Domesticus (House Sparrow). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2020. Alındığı Yer: Animal Diversity Web | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/10/2020 04:25:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9390

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Biyolojik Antropoloji
Mikoloji
Astronomi
Teknoloji
Değişim
İnsan Evrimi
Kozmoloji
Hayvan
Ara Tür
Tarih
Parçacık
Dinozor
Deri
Video
Evrim Ağacı
Beyin
Homeostasis
Bakteri
Dinozorlar
Göğüs
İstatistik
İnsan Türü
Doktor
Antikor
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ne üzerine çalıştığınız önemli değildir; çünkü bütün bilgiler bağlantılıdır. Herhangi bir konuda çalışan, devam ederse, bilgeliğe ulaşacaktır.”
Hypatia
Geri Bildirim Gönder