Evrim Ağacı
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat

Bu yazı, ScienceAlert isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bellek depolama hakkında düşündüğümüzde, sıklıkla alışık olduğumuz şekilde düşünürüz, veriyi bir diske yazmak gibi. Fakat bunun modası epeyce geçti. Bugünlerde elektriksel olarak silinebilen ve tekrar programlanabilen flaş depolama kullanıyoruz, tıpkı USB belleğinizde olduğu gibi. Bu aletleri küçültmede büyük ilerleme sağlamamıza rağmen, bilim insanları onları hala veri hücresi başına 10 nanometreden küçük hale getirmekle boğuşuyor.

Fakat şimdi, uluslararası bir araştırmacı takımı işleri bir adım öteye götürdü ve tek molekülde veri saklamayı başardı. Alet, belleği kafeslenmiş elektronlarda saklıyor ve böylece daha ufak, daha hızlı teknolojilere önayak olması umuluyor. Bütün flaş depolama aygıtı, aslında üç molekül büyüklüğünde ve veriyi saklayan iki elektrondan oluşuyor, bir üçüncüsü ise küçük bir kafes gibi davranıyor. Nasıl göründüğü hakkında bir fikir verecek olursak; kafesin her tarafı sadece bir nanometre kadar uzunlukta.Bu örnek deneyde, takım kafes olarak bir tungsten molekülü ve elektronları tutmak için selenyum trioksid moleküllerini kullandı. Şaşırtıcı derecede, kurulumları 600 Celcius dereceye kadar olan sıcaklıklarda istikrarlıydı ve elektronları 336 saate kadar güvenli şekilde tutmayı başardı (Test ettikleri en uzun süre miktarı). Sonuçlar Nature dergisinde yayımlandı.

Tabii ki bu araştırma henüz çok erken aşamalarda ve bütün telefon rehberinizi kafeslenmiş moleküllerde saklamadan önce uzun bir süre geçecek. İskoçya Glasgow Üniversitesindeki bir takımın liderlik ettiği bilim insanları şimdi işlemi hızlandırma üzerinde çalışmak ve ayrıca daha verimli yapmak zorunda. Şu anda mevcut aletlere kıyasla büyük miktarlarda voltaj gerekiyor. Adam Clark Estes Gizmodo'ya şöyle yazdı:

Aleti ayarlamak ve veriyi yazmak onlarca saniye ve milisaniye sürüyor. Var olan flaş depolama aygıtlarıyla rekabet etmesi için bu moleküler canavarın çok daha hızlı olması gerekecek.

Yine de örneklerine dayanarak, araştırmacılar belleği alete yazma hızını pikosaniyelere kadar düşürebileceklerine inanıyor. ArsTechnica'ya yazan John Timmer şöyle diyor: "Fakat araştırmacılar şuna dikkat çekiyor ki, bu noktada elektronların molekülün içine girdiği mevcut yol verimi belirleyecek, bu yüzden bu gibi bir hızı görmeyi beklemiyorlar."

Geçmişte bilim adamları tek atom kalınlığındaki grafen katmanlarından flaş aygıtlar yapmayı başarmıştı, fakat bu katmanların çalışması için istiflenmeleri gerekiyordu. İlk defa flaş depolama oluşturmak için tek başına, molekül boyutunda bir alet kullanıldı. Ve henüz erken olmasına rağmen bu, daha küçük ve daha hızlı teknoloji için süren sürekli yarışta epeyce heyecanlandırıcı bir gelişme.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: ScienceAlert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2020 23:28:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3108

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Gelişim
Arı
Atom
Yavru
Parazit
Zaman
Besin Değeri
Diş Hekimliği
Albert Einstein
Deizm
Maymun
Transkripsiyon
Bilinç
Sinir Sistemi
Lgbt
Sağlık
Toplum
Hominid
Maske Takmak
Doğru
Bilim İnsanı
Elektrik
Oksijen
Koronavirüs
Uzay Görevleri
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer Hiroshima ve Nagasaki'yi öngörebilecek olsaydım, denklemimi 1905'te yırtıp atardım.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder